Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
14 timer siden, Irina skrev:

Hvor gammel er valpen før man ser personligheten til hver valp i kullet?

Fant dette fra tidligere:
Det kommer an på oppdretteren og hvordan kunnskaper denne har.

Selv har jeg sett forskjelll relativt tidlig og etter en tre-fire dager har jeg kunne forutsi hvordan jeg tror hver enkelt valp vil utvikle seg. Dette selv om jeg kartlegger dem fra første dag og det er sjelden det blir feil.

Skrevet
På 1/15/2022 at 3:51 PM, Kjersti.hund skrev:

 

Fant dette fra tidligere:
Det kommer an på oppdretteren og hvordan kunnskaper denne har.

Selv har jeg sett forskjelll relativt tidlig og etter en tre-fire dager har jeg kunne forutsi hvordan jeg tror hver enkelt valp vil utvikle seg. Dette selv om jeg kartlegger dem fra første dag og det er sjelden det blir feil.

Men er dette det mest vanlige?

Når passer det seg å spørre oppdretter om personligheten? Temperament?

Skrevet
4 hours ago, Irina said:

Men er dette det mest vanlige?

Når passer det seg å spørre oppdretter om personligheten? Temperament?


Man kan se visse tendenser fra de begynner å gå i allefall. Hvor aktive de er, hvor kontaktsøkende, kosete, matlyst, osv. Disse trekkene kan være en god pekepinn på hvordan valpetiden blir, men det er også alt.

Jeg har aldri snakket med oppdretter om dette på forhånd, men så har jeg aldri vært i den situasjonen at jeg kunne velge og vrake. Jeg fortalte om min livssituasjon, også plukket de valp til meg. Jeg hadde tross alt valgt rase, og da vet man hva slags type adferd man kan forvente.

En annen ting å huske på er at valpepersonlighet og voksenpersonlighet kan være veldig forskjellig. En aktiv valp kan bli verdens roligste som voksen, og omvendt.
 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig vanskelig å si hva som er "bedre" uten å vite hvordan forutsetningene ser ut. Hvis det er hjelp til rasevalg du vil ha så er det kanskje greit å lage en egen tråd til det med informasjon om hvilken erfaring du har med hund, hvordan hverdagen din ser ut, hvor mye aktivitet vil hunden få, har du planer om noe målrettet aktivitet/sport osv. Hvilke kriterier har du mtp. lyd, pelsstell, støvsuging, størrelse på hunden?  Med denne informasjonen er det lettere å gi råd om en rase som kan passe til ditt potensielle hundehold. Det er helt sikkert flere raser som kan passe kriteriene, og mange som ikke gjør det. 
    • Svarer dere begge to her. Ser at dette kanskje er en god grunn til å vurderer andre raser. Kanskje Aussie eller Collie er bedre?
    • Har ofte erfaring med at de jeg spør på utstillinger eller andre stevner bare roser hunderaser helt og forteller kun det positive. De jeg snakka med på messen var kun positive til rasen.
    • Jeg har møtt noen fine individer, men ikke nok til at jeg tenker at rasen er en fin og god brukshund. Alt for mye merkelig mentalitet ute å går, og allergi og hd
    • Hunder lever fint med tre ben, jeg ser ikke at en amputert tå vil utgjøre store problemer for en såppas sprek rase. Hvis hunden ellers er frisk og sprek ville jeg gjort det, selv om den er godt voksen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...