Gå til innhold
Hundesonen.no

Ro trening, sperre av område


Recommended Posts

Skrevet

Hei, vi har en sjønn valp på litt over 12 uker nå. Problemet er at hun sliter veldig med å finne ro. Hun blir helt raptor å biter på alt når hun har vært våken en stund. Hun følger etter meg overalt og slår seg ikke til ro. Jeg har prøvd å sitte med henne og stryke hun, men ender bare opp med at jeg blir en tyggeleke? det vi har begynt med nå er å sette opp en grind til tv-stuen. Det er sprinkler slik hun ser oss hele tiden. Når hun har fått mat, aktivitet lek og kos og jeg merker hun begynner å bli overtrøtt, tar jeg henne inn dit og setter meg i sofaen. Problemet er jo hun blir helt vill de første 10 min. Hyler og skriker, og etterpå slår hun seg til ro. Og kan sove 2 timer. Jeg roser når hun er stille og rolig. Er dette riktig måte å gjøre det på? Mtp det å stenge hun inne i et annet rom? Tar gjerne i mot råd om andre måter å trene ro trening.

Skrevet

Punkt én er at valpen får passe aktivitet. Ikke alt for mye farting og herjing rundt om kring, men det er jo en liten unge, og de har mye energi - når de er våkne.

Om det bare tar 10 minutter å roe henne synes jeg ikke det er så ille. Sørg for at hun ikke kommer til å bite på deg og har andre ting å bite på. Når det er sagt synes jeg ikke du skal stenge henne inne i et annet rom, en valp trenger mye nærhet og kontakt, og det kan være med på å utløse separasjonsangst senere. Så om hun roer seg bedre i nærheten ville jeg heller gått for det, og sitte der sammen med henne.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • @Carro92 kan kanskje tipse om noen? Jeg kommer ikke på noen akkurat nå, men har jo møtt noen i tiden jeg var aktiv i hundesport, så mulig det dukker opp noen navn etterhvert.
    • Hei!  Noen som har erfaring med oppdrettere av Whippet på Østlandet som avler robuste og stødige valper? Som har mye (eller mest) fokus på mentalitet, gemytt og personlighet? (Som kanskje ikke bare lar deg velge den valpen du selv vil, men som prøver å matche personligheter?) Eller er ikke dette vanlig blant whippet?   Spør fordi vi er et hjem med barn, og ikke planlegger utstilling.    På forhånd takk for svar😊 
    • Det er nok en helt normal valp dere har. Det er mye arbeid og tålmodighet, og faser man må gjennom, rett og slett.
    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
    • Når dere er med andre valper, har dere gått litt tur sammen først uten å hilse, eller bare sluppet de sammen for lek? Det er ofte litt voldsomt for dem, og bedre om de får bli vant til hverandre på trygg avstand og tid til å lese hverandre først, før de leker.  Ellers er det nok bare å være konsekvent og holde ut, siden tannfellingen knapt har startet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...