Gå til innhold
Hundesonen.no

hvilken rase passer for oss? familiehund, jakt, spor/søk etc.


Soland99
 Share

Recommended Posts

Hei! vi er et par på 22-23 år som etter hvert er på jakt etter en allsidig hund som kan være med på det meste. Vi liker oss godt ute i naturen, går på ski, driver med jakt og går tur. Begge er oppvokst med hund, så noe erfaring har vi fra før. Driver litt med hjortejakt så hadde vært ett pluss om hunden kunne vært med på dette. Bruker i dag en malamute i bånd på jakt, som fører oss i retning mot dyret :), så hunden trenger ikke nødvendigvis å brukes "aktivt" på jakt. Har et ønske om å trene søk/spor med hunden. Vi har sett en del på working cocker, working springer spaniel, breton, toller og finsk lapphund. Vet at de tre første er fuglehunder, men har noen erfaring med disse rasene på andre typer jakt enn fugl? 

Fungerer rasene som båndhund, gå løs, hvordan er gemytt, jaktinstinkt, osv? 

Kom gjerne med deres erfaringer på de nevnte rasene! 

Endret av i1999
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville ikke valgt noen av disse rasene med forutsetning at de skal fungere på hjortejakt, selv om noen kan det. Hvis jeg skulle valgt ut fra de du nevner så tenker jeg at springeren er en god søkshund, og brukes i søksarbeid bla. i politiet og militæret.

Finsk lapphund er strengt tatt en gjeterhund, men kan nok også fungere som spor/gjeterhund.

Elghund og dachs/drevere som tradisjonelt brukes i storviltjakt er jo også aktive hunder som gjerne er med på ski og fjell/skogsturer.

Men jakt er jo uansett en veldig liten del av hverdagen med hund. Hvor mye aktivitet ser dere for dere med hunden i hverdagen? Har dere preferanser med tanke på mengde pelsstell, røyting, lyd? Trenger/bør hunden gå overens med alle andre hunder, eller er det ikke viktig?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

37 minutter siden, simira skrev:

Jeg ville ikke valgt noen av disse rasene med forutsetning at de skal fungere på hjortejakt, selv om noen kan det. Hvis jeg skulle valgt ut fra de du nevner så tenker jeg at springeren er en god søkshund, og brukes i søksarbeid bla. i politiet og militæret.

Finsk lapphund er strengt tatt en gjeterhund, men kan nok også fungere som spor/gjeterhund.

Elghund og dachs/drevere som tradisjonelt brukes i storviltjakt er jo også aktive hunder som gjerne er med på ski og fjell/skogsturer.

Men jakt er jo uansett en veldig liten del av hverdagen med hund. Hvor mye aktivitet ser dere for dere med hunden i hverdagen? Har dere preferanser med tanke på mengde pelsstell, røyting, lyd? Trenger/bør hunden gå overens med alle andre hunder, eller er det ikke viktig?

At hunden skal være med på hjortejakt hadde bare vært ett pluss og ikke et krav :) Ser for oss å gi hunden aktivisering i form av tur, mental trening osv. Lengde på turene vil nok variere, men minst en time tur om dagen i tillegg til lufting, lek og annen aktivisering bør man vell klare. Ønsker så lite pelsstell som mulig. Mye lyd er heller ikke ønskelig, og som jeg har skjønt er det vell FL som er den værste med tanke på lyd, blant de vi har sett oss ut. Har snakket med noen eiere av FL som sier at dette ligger like mye i hvor konsekvent man er i forhold til dette. Ønsker at hunden skal gå overens med andre hunder og barn ;) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Cocker kan også ha en del lyd, og working spanielene har rimelig høyt energinivå. Spanielene er vel de av de du nevner som også har litt pelsstell, selv om springeren har mindre enn de andre spanielene. Lapphundrasene og jakthundrasene jeg nevner har også en del lyd.

Selv har jeg veldig sansen for springer spaniel som en allsidig og omgjengelig hund, og litt avhengig av hvor aktive dere tenker å være så tror jeg en vanlig springer også kan fungere bra. Ta en prat med Inger som har Desperados kennel, hun har springere som er brukt innen mye forskjellig, også spor og jakt.

Breton er nok en rase jeg ikke ville gått for om jeg ikke skulle brukt den til fuglejakt, det er enda en hund som er avlet mye for egenskapene sine og mindre som "allsidig familiehund". Toller er en fin rase, men kan ha litt rusk mentalt, så der ville jeg gjort nøye research på oppdretter og avlshunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, i1999 skrev:

Mye lyd er heller ikke ønskelig, og som jeg har skjønt er det vell FL som er den værste med tanke på lyd, blant de vi har sett oss ut. Har snakket med noen eiere av FL som sier at dette ligger like mye i hvor konsekvent man er i forhold til dette.

Vil bare advare mot å ta for lett på det å trene bort lyd på en spisshund ? (Det gjorde jeg)

Ser folk sier det i min rase også, men jeg innbiller meg at de har hatt flaks. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ah, ja, jeg leste ikke den delen. Jeg tror de som har spisshunder og sier at det ligger i trening/konsekvent fra tidlig av snakker om helt andre ting enn "vi andre". Jeg synes faktisk også det er urettferdig mot hunden å kjøpe en rase med genetiske egenskaper som man har en plan om å trene bort. Hunden er avlet med tanke på anlegg for visse oppgaver, og gjør det som er naturlig for den. Såklart kan man jobbe med ting og kanskje lære å få en viss kontroll over det, men vil du ikke ha bjeffing så velger du ikke en rase som har anlegg for å gjøre det.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...