Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Vi er et samboerpar som ønsker å skaffe oss hund. Vi bor i en enebolig i et boligfelt og har ingen barn fra før (det kan bli aktuelt om noen år). Samboer har ingen erfaring med hund fra før, mens jeg har vært mye rundt hundene til vennene mine og også passet et par hunder. Vi blir førstegangseiere. Lysten på å skaffe seg hund har blitt større etter vi har passet en hund i en lengre periode, men tiden nærmer seg for at den skal tilbake til eier og vi tror savnet kommer til å bli stort.

Hva vi kan tilby en hund:

- Flere korte tisseturer og en lengre hovedtur hver dag 

-Turer i skog og mark og på fjellet

- Vi ønsker å gå både valpekurs og flere oppfølgingskurs

- Hunden vil være lite alene hjemme da en av oss jobber skift og en annen kun dagtid, men det vil allikevel bli 1-2 dager i uka hvor hunden på sikt blir alene en arbeidsdag. I valpeperioden lar vi den selvfølgelig ikke være alene hjemme uten trening på dette

- Hunden vil være med oss på det meste vi driver med 

- Mulighet for å få pass av familie/venner dersom vi har andre planer (f.eks. bryllup, reise osv.) hvor hunden ikke kan bli med

Hva vi ønsker oss av hunden:

- Mellomstor til stor hund 

- Lite pelsstell 

- Lærevillig, førerorientert og familievennlig 

- Går greit overens med andre hunder

- Trene hverdagslydighet i første omgang. Kan bli aktuelt å teste ut hundesport, men dette er ikke hovedfokuset nå

- Ønsker å kunne la hunden gå løst og komme på innkalling 

- Ønsker ikke mye voktinstinkt og bjeffing på alt og alle som går forbi huset da vi bor i boligfelt, men et bjeff for å varsle er greit 

- Ønsker en grei hund som vil være med på det meste vi gjør, både av trening/turer og i sosiale sammenhenger 

Når vi har diskutert rasevalg har vi vært innom flere forskjellige raser som f.eks. golden, labrador, berner sennen, cocker spaniel og dansk-svensk gårdshund, men vi ønsker gjerne tilbakemeldinger/erfaringer og evt. forslag til raser vi ikke har tenkt på selv. ?

Endret av Vannkanna
Skrevet

Alle rasene du nevner er gode alternativer synes jeg. Cocker spaniel og dansk/svensk gårdshund anser jeg som liten hund, men de er aktive og "nok" hund for de fleste som sådan. Ta en titt på springer spaniel, de har gjerne mindre pelsstell og lyd enn cockeren, og generelt bedre helse.

Spanielene krever litt pelsstell. Retrieverene og berner sennen røyter en del og kan med fordel børstes jevnlig. De glatthårede bare røyter. :P

I tillegg til de du nevner så vil jeg anbefale å ta en titt på collie (langhåret eller korthåret).

Når det gjelder berner sennen, og forsåvidt golden og labrador hanner, så er de for mange ganske store hunder. Tenk over om det kan være mer utfordrende å få pass til dem, særlig med tanke på unghundtiden og generelt fysisk kontroll på hunden (mine foreldre liker ikke å passe ridgebacken vår, siden han kan være ganske sterk). Men det høres jo ut som dere har hundevante omgivelser, så det vet dere jo selv.

Skrevet
1 time siden, simira skrev:

Alle rasene du nevner er gode alternativer synes jeg. Cocker spaniel og dansk/svensk gårdshund anser jeg som liten hund, men de er aktive og "nok" hund for de fleste som sådan. Ta en titt på springer spaniel, de har gjerne mindre pelsstell og lyd enn cockeren, og generelt bedre helse.

Spanielene krever litt pelsstell. Retrieverene og berner sennen røyter en del og kan med fordel børstes jevnlig. De glatthårede bare røyter. :P

I tillegg til de du nevner så vil jeg anbefale å ta en titt på collie (langhåret eller korthåret).

Når det gjelder berner sennen, og forsåvidt golden og labrador hanner, så er de for mange ganske store hunder. Tenk over om det kan være mer utfordrende å få pass til dem, særlig med tanke på unghundtiden og generelt fysisk kontroll på hunden (mine foreldre liker ikke å passe ridgebacken vår, siden han kan være ganske sterk). Men det høres jo ut som dere har hundevante omgivelser, så det vet dere jo selv.

Takk for svar! Skal se nærmere på de rasene du nevner. 

Godt poeng med at store hunder kan bli en utfordring å få pass til. Jeg tror vi ønsker å gå for tispe, men det er som du sier store hunder allikevel. Takk for innspill!

Skrevet (endret)

Tenker med en gang gruppe 8-hunder i allefall når jeg leser dette innlegget :) Retrievere blir kanskje litt store? Tollere er jo mellomstore, og kunne kanskje passet. Har ikke erfaring med de selv, og har hørt at en del kan være veldig stressa/hypre, eller nervøse, men her har kanskje andre mer peiling. 

Cocker spaniel passer jo godt, utenom pelsstellet - på cocker er det MYE pels, og de blir skikkelig stygge om du bare skreller de med barbermaskin (synes i allefall jeg :P ). Raseentusiastene påstår at man ødelegger pelsen om man barberer, og det kan for så vidt være sant, den blir aldri den samme igjen ser det ut til, men jeg tviler på det er et problem for hunden. Men som sagt synes jeg personlig at de ser veldig lite pene ut da, de har så kompakte kropper og ser helt rare ut med skrelte bein, som på små stylter, og de får rar struktur i pelsen på hele kroppen :P

Du har jo springer spaniel som er litt større, også her er det en del pels, men noe helt annet enn cocker. Selv har jeg field spaniel, som igjen virker til å ha enda mer lettstelt pels enn springer. Jeg har 2 stk, og jeg klipper og børster de ca 1 gang i mnd maks. Da klipper jeg rundt øregangene og under poter og mellom tredeputer. Ellers er det litt mer stell om man vil ha utstillingsklipp. Field spaniel er sjeldne og man må belage seg på å vente eller hente i utlandet. Kun 3 oppdrettere i Norge pdd. 

I sølesesong som høst og vår må de oftest dusjes på labber etter tur, ikke så veldig smussavstøtende pels :P  

Du har også welsh springer, som også kan være aktuelle. Eneste er at jeg har hørt veldig mange sliter med separasjonsangst, og som tidligere eier av hund med det, er det nok til å få meg til å styre langt unna. 

 

Jeg lagde en tråd om field spaniel: 

 

 

Endret av Orca
  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...