Gå til innhold
Hundesonen.no

Familievennlig rase til samboerpar


Vannkanna
 Share

Recommended Posts

Vi er et samboerpar som ønsker å skaffe oss hund. Vi bor i en enebolig i et boligfelt og har ingen barn fra før (det kan bli aktuelt om noen år). Samboer har ingen erfaring med hund fra før, mens jeg har vært mye rundt hundene til vennene mine og også passet et par hunder. Vi blir førstegangseiere. Lysten på å skaffe seg hund har blitt større etter vi har passet en hund i en lengre periode, men tiden nærmer seg for at den skal tilbake til eier og vi tror savnet kommer til å bli stort.

Hva vi kan tilby en hund:

- Flere korte tisseturer og en lengre hovedtur hver dag 

-Turer i skog og mark og på fjellet

- Vi ønsker å gå både valpekurs og flere oppfølgingskurs

- Hunden vil være lite alene hjemme da en av oss jobber skift og en annen kun dagtid, men det vil allikevel bli 1-2 dager i uka hvor hunden på sikt blir alene en arbeidsdag. I valpeperioden lar vi den selvfølgelig ikke være alene hjemme uten trening på dette

- Hunden vil være med oss på det meste vi driver med 

- Mulighet for å få pass av familie/venner dersom vi har andre planer (f.eks. bryllup, reise osv.) hvor hunden ikke kan bli med

Hva vi ønsker oss av hunden:

- Mellomstor til stor hund 

- Lite pelsstell 

- Lærevillig, førerorientert og familievennlig 

- Går greit overens med andre hunder

- Trene hverdagslydighet i første omgang. Kan bli aktuelt å teste ut hundesport, men dette er ikke hovedfokuset nå

- Ønsker å kunne la hunden gå løst og komme på innkalling 

- Ønsker ikke mye voktinstinkt og bjeffing på alt og alle som går forbi huset da vi bor i boligfelt, men et bjeff for å varsle er greit 

- Ønsker en grei hund som vil være med på det meste vi gjør, både av trening/turer og i sosiale sammenhenger 

Når vi har diskutert rasevalg har vi vært innom flere forskjellige raser som f.eks. golden, labrador, berner sennen, cocker spaniel og dansk-svensk gårdshund, men vi ønsker gjerne tilbakemeldinger/erfaringer og evt. forslag til raser vi ikke har tenkt på selv. ?

Endret av Vannkanna
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alle rasene du nevner er gode alternativer synes jeg. Cocker spaniel og dansk/svensk gårdshund anser jeg som liten hund, men de er aktive og "nok" hund for de fleste som sådan. Ta en titt på springer spaniel, de har gjerne mindre pelsstell og lyd enn cockeren, og generelt bedre helse.

Spanielene krever litt pelsstell. Retrieverene og berner sennen røyter en del og kan med fordel børstes jevnlig. De glatthårede bare røyter. :P

I tillegg til de du nevner så vil jeg anbefale å ta en titt på collie (langhåret eller korthåret).

Når det gjelder berner sennen, og forsåvidt golden og labrador hanner, så er de for mange ganske store hunder. Tenk over om det kan være mer utfordrende å få pass til dem, særlig med tanke på unghundtiden og generelt fysisk kontroll på hunden (mine foreldre liker ikke å passe ridgebacken vår, siden han kan være ganske sterk). Men det høres jo ut som dere har hundevante omgivelser, så det vet dere jo selv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 3/22/2021 at 11:12 AM, simira skrev:

Alle rasene du nevner er gode alternativer synes jeg. Cocker spaniel og dansk/svensk gårdshund anser jeg som liten hund, men de er aktive og "nok" hund for de fleste som sådan. Ta en titt på springer spaniel, de har gjerne mindre pelsstell og lyd enn cockeren, og generelt bedre helse.

Spanielene krever litt pelsstell. Retrieverene og berner sennen røyter en del og kan med fordel børstes jevnlig. De glatthårede bare røyter. :P

I tillegg til de du nevner så vil jeg anbefale å ta en titt på collie (langhåret eller korthåret).

Når det gjelder berner sennen, og forsåvidt golden og labrador hanner, så er de for mange ganske store hunder. Tenk over om det kan være mer utfordrende å få pass til dem, særlig med tanke på unghundtiden og generelt fysisk kontroll på hunden (mine foreldre liker ikke å passe ridgebacken vår, siden han kan være ganske sterk). Men det høres jo ut som dere har hundevante omgivelser, så det vet dere jo selv.

Expand  

Takk for svar! Skal se nærmere på de rasene du nevner. 

Godt poeng med at store hunder kan bli en utfordring å få pass til. Jeg tror vi ønsker å gå for tispe, men det er som du sier store hunder allikevel. Takk for innspill!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tenker med en gang gruppe 8-hunder i allefall når jeg leser dette innlegget :) Retrievere blir kanskje litt store? Tollere er jo mellomstore, og kunne kanskje passet. Har ikke erfaring med de selv, og har hørt at en del kan være veldig stressa/hypre, eller nervøse, men her har kanskje andre mer peiling. 

Cocker spaniel passer jo godt, utenom pelsstellet - på cocker er det MYE pels, og de blir skikkelig stygge om du bare skreller de med barbermaskin (synes i allefall jeg :P ). Raseentusiastene påstår at man ødelegger pelsen om man barberer, og det kan for så vidt være sant, den blir aldri den samme igjen ser det ut til, men jeg tviler på det er et problem for hunden. Men som sagt synes jeg personlig at de ser veldig lite pene ut da, de har så kompakte kropper og ser helt rare ut med skrelte bein, som på små stylter, og de får rar struktur i pelsen på hele kroppen :P

Du har jo springer spaniel som er litt større, også her er det en del pels, men noe helt annet enn cocker. Selv har jeg field spaniel, som igjen virker til å ha enda mer lettstelt pels enn springer. Jeg har 2 stk, og jeg klipper og børster de ca 1 gang i mnd maks. Da klipper jeg rundt øregangene og under poter og mellom tredeputer. Ellers er det litt mer stell om man vil ha utstillingsklipp. Field spaniel er sjeldne og man må belage seg på å vente eller hente i utlandet. Kun 3 oppdrettere i Norge pdd. 

I sølesesong som høst og vår må de oftest dusjes på labber etter tur, ikke så veldig smussavstøtende pels :P  

Du har også welsh springer, som også kan være aktuelle. Eneste er at jeg har hørt veldig mange sliter med separasjonsangst, og som tidligere eier av hund med det, er det nok til å få meg til å styre langt unna. 

 

Jeg lagde en tråd om field spaniel: 

 

 

Endret av Orca
  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja ikke den største oppfinnelsen 😂 Men kanskje noen hadde erfaringer å komme med; kanskje de elsker det kanskje hunden ble dårlig i magen på det. Kanskje det er bløtere enn annen v&h, kanskje noen opplever å måtte fôre dobbelt så mye på det som på en annen variant. Kanskje noen var superfornøyd og andre missfornøyd. I want to know it all 😂
    • Det finnes alltid unntak, men det bør aldri være grunnlag for anbefaling av en rase. Vil man helst ikke ha lyd/røyting/whatever så velger man en rase som vanligvis ikke har tendensene til det. Oppdragelse, trening og miljø kan påvirke, men genetikken kan ikke overstyres. Lyd på riesen er ingen overraskelse for meg, det er jo en hund med mye driv.
    • Er en del med god helse og super mentalitet også? Vår golden var på ingen måte taus, han bjeffet forholdsvis mye. Cavalieren vår var helt ekstremt gneldrete med vakt som sin selvpålagte hovedoppgave. Mest savage villdyr jakt-, vakt- og trekkhund jeg har hatt. Understimulert.  Ingen lyd på finsk lapphund og chihuahua, som begge fikk over gjennomsnittet med oppmerksomhet og stimuli. Begge rasene kjent som gneldrebikkjer, begge individene så og si tause, i motsetning til de to kjent for å være verdens enkleste og greieste, som i bunn og grunn var veldig hundete hund på mange måter, bl.a. ressursforsvar. Såfremt en skal trene og aktivisere hunden er oppdragelse og aktivisering vel så viktig som rase og genetikk, tror jeg. En golden som kjeder seg er ingen plysjhund, den vil bjeffe og ødelegge ting. En spisshund som får tilfredsstilt behov og blir trent trenger verken lage lyd eller ugagn. Kan lyd handle vel så mye om hvordan ulike raser blir valgt av ulike typer hundeeiere til ulike typer hundehold? Hvilke raser vil ikke bli gneldrebikkjer om en ofte og lenge av gangen plasserer dem i en kjedelig hundegård alene, hvor de kan se/høre/lukte forbipasserende? En gjenganger med små, såkalte gneldrebikkjer av selskapsraser er at eierne verken forstår dem eller trener dem, og så retter det seg når de får hjelp til å tolke hunden og interaktere bedre med den.  Jeg har forøvrig hatt store problemer med LYD på riesenvalpen jeg har nå (ikke en rase for trådstarter). Ikke noe jeg forventet, og er pga generelt konsensus om bjefferaser usikker på om det er genetisk lyd eller om det i hovedsak er miljøpåvirkning fra den individuelle mammaen. Fra mitt eget anekdotiske erfaringsgrunnlag tror jeg egentlig det siste. Det har tatt to mnd å bli kvitt problemet hjemme, ved å forstå mer av hva han vil når det kommer lyd, og hvordan respondere på det. Ikke super lystbetont oppgave å jobbe med, for jeg forventet ikke det problemet.  Den personlige efaringen min er altså at rase is like a box of individuals i litt større grad enn mange andre mener.
    • En del lyd og dårlig helse og mentalitet på dem.
    • Hva med vanlig cocker? Eller amerikansk cocker? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...