Gå til innhold
Hundesonen.no

Strikkbånd til hund som trekker - øker trekklysten?


Recommended Posts

Jeg har tenkt til å forsøke å jogge med trekkmaskinen min, men vil unngå at han trekker, rett og slett fordi dette er et problem på vanlige turer og jeg ikke vil oppmuntre til dette. Har forsøkt å bruke strikkbånd på vanlige turer i et forsøk på å spare skuldrene mine for rykk, og da ligger han hele tiden i front og trekker veldig når muligheten er der, enda mer når strikket gir litt motstand og han legger seg i selen. Kan jeg bruke vanlig kobbel på ham når vi løper?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Klart du kan, men gjør det noe om han trekker når du løper? Jeg tenker at hvis du er konsekvent på det så kan han lære at han får trekke når du løper, og ikke ellers, så får han faktisk tatt ut noe av energien og trekklysten sin?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

13 minutter siden, simira skrev:

Klart du kan, men gjør det noe om han trekker når du løper? Jeg tenker at hvis du er konsekvent på det så kan han lære at han får trekke når du løper, og ikke ellers, så får han faktisk tatt ut noe av energien og trekklysten sin?

Det er sant, jeg er nok bare litt redd for at den vanvittige motoren hans skal føre til spurting mer enn noe annet, pluss at han fort blir høy på stress hvis vi løper fort (som hans trekking vil føre til). Men det er jo verdt å prøve, og heller bytte hvis jeg ser at han blir for oppjaget av det. Har slitt veldig med å lære han at han ikke skal trekke når vi går tur, og det var da jeg forsøkte strikkbånd (for å skåne ødelagte skuldre) jeg så hvordan han da bare trakk enda mer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skiller du mellom trekksele og tursele/halsbånd? Jeg tenker det er viktig for å gjøre det enklere for hunden å skille mellom når det er lov å trekke og ikke. Trekksele + strikkbånd og magebelge = lov å trekke, tursele/halsbånd + vanlig kobbel = ikke lov å trekke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville kjøpt en god trekksele+strikkbånd+magebelte og la hunden få utfolde seg selv når du løper. Anbefaler også snørekjøring og sparkesykkel hvis hunden er skikkelig ivrig! Det er artig! Jeg har også lest i en bok om stress hos hunder (husker ikke navnet) at løp i trav er stressreduserende. Dette har jeg også erfart med stressballen min (unghund).

Også ville jeg trent på å gå pent med halsbånd / tursele. Men jeg ville ikke trent det ved å stoppe når hunden trekker. Heller fokusere på å belønning og gjøre deg selv interessant.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

24 minutter siden, o1337 skrev:

Jeg ville kjøpt en god trekksele+strikkbånd+magebelte og la hunden få utfolde seg selv når du løper. Anbefaler også snørekjøring og sparkesykkel hvis hunden er skikkelig ivrig! Det er artig! Jeg har også lest i en bok om stress hos hunder (husker ikke navnet) at løp i trav er stressreduserende. Dette har jeg også erfart med stressballen min (unghund).

Også ville jeg trent på å gå pent med halsbånd / tursele. Men jeg ville ikke trent det ved å stoppe når hunden trekker. Heller fokusere på å belønning og gjøre deg selv interessant.

Den start-stopp-teknikken fungerer absolutt ikke for oss, da øker han bare i stress, så den har jeg kastet ut vinduet. 
 

Har NON-stop caniX-belte, så skal prøve meg litt frem og se hvordan han takler det, med begge typer bånd. Ser jeg stresset bare øke, får vi droppe det, men håper det kan hjelpe på å få utfolde seg litt og ikke bare gå rolig og fokusere på det. Ble veldig oppløftet av det du sa med at traving kan være stressreduserende. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Henger meg på pinewood! Jeg har hatt herre/unisex vest og den passet meg godt i bredde. Ble dessverre litt for lang eneste så var uheldig å ødela glidelåsen og sømmen på en lomme i ett fall. Foreløpig eneste minuset med den er at den blir litt tung om man er ute i heftig regn.  Fikk sommerversjonen til pinewood i erstatning fra widforss og den bruker jeg hele tiden. Store gode lommer som rommer masse! ikke opplevd å miste noe utav, og i konkurranse setting så skal det ganske mye til for at leker ligger synlig for dommer også. Så sånn teknisk disk som det skal det godt gjøres at skjer også.    Har også en IQ Dogsport multifunctional jakke jeg bruker på vinteren og jeg elsker den!! Liker spesielt godt at det er linere til lommene så man kan vaske dem ofte om man bruker litt grisete godbiter. Ikke fult så dyp lomme bak som pinewood, men ok nok. 😊    Har også en eldre CRW vest fra hooks og den er jeg ikke så fan av. For små lommer og for lett å miste ting utav. Fordelen er stofftypen som ikke tar til seg så mye vann i regnvær. 
    • Kan være. Føler allikevel for å høre musikken sammen mens vi går. Han blir glad av musikk han liker, og den trafikkstøyen er ganske ubehagelig når en legger merke til den. Den er ujevn, uforutsigbar, og det er ikke behagelige lyder. Veldig til susing pga hastigheten. Kjent for å ha ugunstige effekter på helse. Å fokusere hørselssansen på Bob Marley istedenfor er antakelig sunnere for såkalt mental helse. Alternativt, så kan vi selvsagt busse de tre holdeplassene for å bare ha fuglekvitter og klukkende elv på øret siste delen av veien. Også en mulighet. Det er bare så mye mer lettvint å gå enn å styre på med buss som går 1-2 ganger i timen for de tre holdeplassene. 
    • Trenger han faktisk lyden? Jeg vil tippe han får pulsen godt nok fra et headset på deg.
    • Har tenkt på det, spille synkront i to headphones, og prøvde på hunden et rundt halsen, men det blir for dårlig lyd til ham. For mye av høyfrekvente lyder og ingen bass. Må ha fyldigere lyd for å kunne nyte den.  Ingen fare for å forstyrre omgivelsene, en møter svært sjelden andre mennesker langs den veien der, og de har i 100% av tilfellene så langt vært på sykkel, som farer fort forbi.  Med mindre det finnes headphones lagt spesielt for hunder (tror ikke han vil like det mens vi er i bevegelse i dynamiske omgivelser) er jeg derfor ute etter en så nett og praktisk og rimelig ghettoblaster som mulig, til å bære på kroppen med stropp. Det er 20 min langs et sånt grusomt kjedelig strekke hver vei, til hver eneste trening hele sommerhalvåret. Trenger sprite opp den turen littegrann
    • Hvorfor ikke bare bruke et headset? Det blir fort irriterende for omgivelsene hvis du skal prøve å overdøve trafikken med musikk...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...