Gå til innhold
Hundesonen.no

Skaffe seg hund


Mr Bean
 Share

Recommended Posts

Hei!

Jeg er i tenkeboksen på å anskaffe meg hund, har vært innom mange forskjellige raser som kan passe min livsstil. Går masse turer og aktivitet for en hun er det minste problemet. Har ikke eid en hund selv, men har vært hundepasser for en god del hunder de siste årene. Har bare positive opplevelser med dette, selv om eierne ikke har vært de flinkeste til å oppdra sine hunder. Dager sammen med meg så jeg store forbedringer i det å bjeffe og gjøre utfall mot andre hunder og forbipasserende bare ved å være konsekvent og tålmodig med en god tone ovenfor hunden. Vet det er mye arbeid med en hund,spesielt når den er valp. Dette er tid jeg er villig til å legge ned ovenfor min hund om jeg anskaffer meg en. Den rasen jeg har falt ned på er dobermann. Hvorfor? Synes de er flotte hunder, krever sitt av eier og trenger en konsekvent og "sta" eier som er villig til å bruke den tid som faktisk kreves. Er alene og har voksne barn som også liker hunder godt. Noen med erfaring rundt denne hunderasen fra valp til et selvstendig voksent individ? Det som får meg til å tenke meg om to ganger er pass til hunden, har mange som kan gjøre dette i korte perioder blant annet voksne barn som elsker hunder. Andre også, men ikke som jeg tror kan håndtere en dobermann sånn uten videre. Ikke ofte jeg reiser i jobbsammenheng, men det skjer. Hvordan håndterer en dobermann å være hjemme alene i arbeidstiden? Vet at det å trene på dette over litt tid vil få en hund uansett rase til å kunne tåle dette godt, ellers ville vel ingen med fast jobb hatt hund :)  Håper på gode seriøse svar, en flott rase i passelig størrelse for meg. En hund som er atletisk og flott og som kan jobbes aktiv med tiltaler meg sterkt. Er en vei å gå for meg når det gjelder tid for anskaffelse og hvilken kennel jeg skal satse på for anskaffelse av valp! Noen gode råd angående dette også. Hunden blir en god tur kamerat året rundt, men ikke bare dette. Vil også sosialisere den etter beste evne, uten å skjemme den bort. Vil nok oppsøke hundemiljøer i hele oppveksten for trening og sosialisering av hunden, ikke minst ovenfor andre hunder og mennesker. Kom gjerne med motforestillinger utifra det jeg forteller i denne tråden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om du skal ha doberman vil den nok trives best med en annen type mental trening i tillegg til turer. Det er en rase med mye energi.


De aller fleste hunder kan være hjemme alene en arbeidsdag så lenge de blir gradvis vendt til å være hjemme alene når de er gamle nok for det. Men igjen, da er det også viktig at hunden ikke har masse overskudds energi, men at den blir brukt jevnlig, så den er rolig og tilfreds når du er på jobb. 

Vær obs på at det er dessverre ganske vanlig med hjertefeil på doberman. Har en venn som har mistet et par stykker brått og uventet pga hjertestopp i relativt ung alder (5-7 år, husker ikke nøyaktig). Det kan også være mye lyd på rasen.

Sørg for å være kresen på oppdretter, og hvilken kombinasjon du kjøper valp ifra. Hundene som blir brukt i avl bør være helse testet for de sykdommene som er mest vanlig hos rasen, de bør være mentalt stabile, trygge, aktive og hyggelige hunder. Det er lurt å ringe raseklubben, de har ofte god oversikt over oppdrettere og hva man bør være obs på. 
 

Endret av jma
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, jma skrev:

Om du skal ha doberman vil den nok trives best med en annen type mental trening i tillegg til turer. Det er en rase med mye energi.


De aller fleste hunder kan være hjemme alene en arbeidsdag så lenge de blir gradvis vendt til å være hjemme alene når de er gamle nok for det. Men igjen, da er det også viktig at hunden ikke har masse overskudds energi, men at den blir brukt jevnlig, så den er rolig og tilfreds når du er på jobb. 

Vær obs på at det er dessverre ganske vanlig med hjertefeil på doberman. Har en venn som har mistet et par stykker brått og uventet pga hjertestopp i relativt ung alder (5-7 år, husker ikke nøyaktig). Det kan også være mye lyd på rasen.

Sørg for å være kresen på oppdretter, og hvilken kombinasjon du kjøper valp ifra. Hundene som blir brukt i avl bør være helse testet for de sykdommene som er mest vanlig hos rasen, de bør være mentalt stabile, trygge, aktive og hyggelige hunder. Det er lurt å ringe raseklubben, de har ofte god oversikt over oppdrettere og hva man bør være obs på. 
 

Har stor hage, og nærområder der jeg kan bedrive mental trening på hunden, faktisk noe jeg liker godt selv også :)  Dette med oppdretter blir det største problemet tror jeg også, finne det rette individet og rette kennel. Her ligger det mye jobb foran meg før jeg bestemmer meg, vil nok gå for noen besøk i forkant av anskaffelse også hos den jeg bestemmer meg for og lese meg skikkelig opp på akkurat dette. Satser på sommerferien 2021 som første gode mulighet for å starte et slikt langvarig prosjekt som hund faktisk er. Sykdommer vil jeg gjøre alt for å begrense skal skje fra utvalg av kennel og gjennom livsløpet til hunden, men noen garanti har man aldri uansett. Det er jeg klar over.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, hadde jeg vært deg så hadde jeg først ringt raseklubben, og spurt om de kan anbefale oppdrettere som har fokus på dette med hjertefeil og god mentalitet. Eller eventuelt spørre andre på Facebook eller lignende som har hatt rasen i mange år, hvilke oppdrettere de anbefaler. Det er en veldig artig rase om man får et godt individ og gir dem nok og riktig trening ? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...