Gå til innhold
Hundesonen.no

Skaffe seg hund


Mr Bean
 Share

Recommended Posts

Hei!

Jeg er i tenkeboksen på å anskaffe meg hund, har vært innom mange forskjellige raser som kan passe min livsstil. Går masse turer og aktivitet for en hun er det minste problemet. Har ikke eid en hund selv, men har vært hundepasser for en god del hunder de siste årene. Har bare positive opplevelser med dette, selv om eierne ikke har vært de flinkeste til å oppdra sine hunder. Dager sammen med meg så jeg store forbedringer i det å bjeffe og gjøre utfall mot andre hunder og forbipasserende bare ved å være konsekvent og tålmodig med en god tone ovenfor hunden. Vet det er mye arbeid med en hund,spesielt når den er valp. Dette er tid jeg er villig til å legge ned ovenfor min hund om jeg anskaffer meg en. Den rasen jeg har falt ned på er dobermann. Hvorfor? Synes de er flotte hunder, krever sitt av eier og trenger en konsekvent og "sta" eier som er villig til å bruke den tid som faktisk kreves. Er alene og har voksne barn som også liker hunder godt. Noen med erfaring rundt denne hunderasen fra valp til et selvstendig voksent individ? Det som får meg til å tenke meg om to ganger er pass til hunden, har mange som kan gjøre dette i korte perioder blant annet voksne barn som elsker hunder. Andre også, men ikke som jeg tror kan håndtere en dobermann sånn uten videre. Ikke ofte jeg reiser i jobbsammenheng, men det skjer. Hvordan håndterer en dobermann å være hjemme alene i arbeidstiden? Vet at det å trene på dette over litt tid vil få en hund uansett rase til å kunne tåle dette godt, ellers ville vel ingen med fast jobb hatt hund :)  Håper på gode seriøse svar, en flott rase i passelig størrelse for meg. En hund som er atletisk og flott og som kan jobbes aktiv med tiltaler meg sterkt. Er en vei å gå for meg når det gjelder tid for anskaffelse og hvilken kennel jeg skal satse på for anskaffelse av valp! Noen gode råd angående dette også. Hunden blir en god tur kamerat året rundt, men ikke bare dette. Vil også sosialisere den etter beste evne, uten å skjemme den bort. Vil nok oppsøke hundemiljøer i hele oppveksten for trening og sosialisering av hunden, ikke minst ovenfor andre hunder og mennesker. Kom gjerne med motforestillinger utifra det jeg forteller i denne tråden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om du skal ha doberman vil den nok trives best med en annen type mental trening i tillegg til turer. Det er en rase med mye energi.


De aller fleste hunder kan være hjemme alene en arbeidsdag så lenge de blir gradvis vendt til å være hjemme alene når de er gamle nok for det. Men igjen, da er det også viktig at hunden ikke har masse overskudds energi, men at den blir brukt jevnlig, så den er rolig og tilfreds når du er på jobb. 

Vær obs på at det er dessverre ganske vanlig med hjertefeil på doberman. Har en venn som har mistet et par stykker brått og uventet pga hjertestopp i relativt ung alder (5-7 år, husker ikke nøyaktig). Det kan også være mye lyd på rasen.

Sørg for å være kresen på oppdretter, og hvilken kombinasjon du kjøper valp ifra. Hundene som blir brukt i avl bør være helse testet for de sykdommene som er mest vanlig hos rasen, de bør være mentalt stabile, trygge, aktive og hyggelige hunder. Det er lurt å ringe raseklubben, de har ofte god oversikt over oppdrettere og hva man bør være obs på. 
 

Endret av jma
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, jma skrev:

Om du skal ha doberman vil den nok trives best med en annen type mental trening i tillegg til turer. Det er en rase med mye energi.


De aller fleste hunder kan være hjemme alene en arbeidsdag så lenge de blir gradvis vendt til å være hjemme alene når de er gamle nok for det. Men igjen, da er det også viktig at hunden ikke har masse overskudds energi, men at den blir brukt jevnlig, så den er rolig og tilfreds når du er på jobb. 

Vær obs på at det er dessverre ganske vanlig med hjertefeil på doberman. Har en venn som har mistet et par stykker brått og uventet pga hjertestopp i relativt ung alder (5-7 år, husker ikke nøyaktig). Det kan også være mye lyd på rasen.

Sørg for å være kresen på oppdretter, og hvilken kombinasjon du kjøper valp ifra. Hundene som blir brukt i avl bør være helse testet for de sykdommene som er mest vanlig hos rasen, de bør være mentalt stabile, trygge, aktive og hyggelige hunder. Det er lurt å ringe raseklubben, de har ofte god oversikt over oppdrettere og hva man bør være obs på. 
 

Har stor hage, og nærområder der jeg kan bedrive mental trening på hunden, faktisk noe jeg liker godt selv også :)  Dette med oppdretter blir det største problemet tror jeg også, finne det rette individet og rette kennel. Her ligger det mye jobb foran meg før jeg bestemmer meg, vil nok gå for noen besøk i forkant av anskaffelse også hos den jeg bestemmer meg for og lese meg skikkelig opp på akkurat dette. Satser på sommerferien 2021 som første gode mulighet for å starte et slikt langvarig prosjekt som hund faktisk er. Sykdommer vil jeg gjøre alt for å begrense skal skje fra utvalg av kennel og gjennom livsløpet til hunden, men noen garanti har man aldri uansett. Det er jeg klar over.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, hadde jeg vært deg så hadde jeg først ringt raseklubben, og spurt om de kan anbefale oppdrettere som har fokus på dette med hjertefeil og god mentalitet. Eller eventuelt spørre andre på Facebook eller lignende som har hatt rasen i mange år, hvilke oppdrettere de anbefaler. Det er en veldig artig rase om man får et godt individ og gir dem nok og riktig trening ? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg ville ikke vært redd for mellompuddel. Ta dere en tur på puddeltreff og møt noen i ulike størrelser! Puddel er høyst undervurdert og jeg tenker det kan passe bra til kriteriene. Hundene krysses jo dessuten mellom størrelsene, og det er en del variasjon. Jeg har møtt mange fine mellompuddel de siste årene, siden jeg har veldig lyst på en selv. Det er også stor forskjell inad i kategoriene, jeg ser på mellom, men en liten storpuddel er et alternativ. Personlig har jeg dårlig erfaring med wheaten terrier. De kan være supre hunder, men de er terriere og har sterke, egne meninger, og jeg er usikker på om jeg har vært på et problemhund/passeringskurs uten en wheaten... Toller mener jeg bør brukes aktivt og det er litt mentalt rusk på dem, da ville jeg heller gått for golden eller labrador. Korthåret collie - passer kriteriene men røyter en del. Langhåret collie - må børstes. For førerorientert og samarbeidsvillig tenker jeg retriever, gjeterhund og noen typer jakthunder. Hvis det er mye unger og styr så kan gjeterhunder blir stresset. Jeg tenker litt på lagotto eller spansk vannhund - men sjekk veldig nøye gemyttet! Da jeg var aktivt var det ganske mye dårlig på dem, så mye at en aktiv lagottoeier med tre hunder advarte meg mot å vurdere det. 
    • Hei, Etter noen år uten egen hund begynner vi å kjenne på savnet etter et firbeint familiemedlem. Det er noe opp og fram enda, men vi prøver å bestemme oss for hvilken rase vi skal velge neste gang og det hadde vært veldig hjelpsomt å få litt innspill til rasene vi tenker på og kanskje noen vi ikke har hatt på radaren enda? Vi er en familie på 4 med barn i barneskolealder. Vi har god erfaring med hund, men har aldri drevet med noen form for hundesport eller jakt osv, og kommer sannsynligvis ikke til å starte med det heller, så vi ser først og fremst etter et familiemedlem.   Hva vi ser etter: * Vi foretrekker begge hunder med tæl, men akkurat i den livsfasen vi er i nå lener vi mer mot et mildere gemytt. Veldig usikker på dette punktet * Førerorientert og samarbeidsvillig * Lite jakt - ønsker muligheten til å slippe hunden løs og oppnå stødig innkalling * Ingen vokt * Lett å motivere og lærevillig (husk: dette er en ønskeliste 😇) * Så lite sikling som mulig * Minst mulig hundelukt (sorry goldens 🫠) * Må tåle at det er mye som skjer hjemme hos oss. Barna leker, har med seg venner, vi får besøk, ungene kan bråke osv. Må tåle fremmede i eget hus uten at det er krise eller blir skummelt. Dette er selvfølgelig noe vi vil legge til rette for at hunden takler fra dag 1, men det er et så viktig punkt at vi ønsker best mulig utgangspunkt * Går greit overens med andre hunder * Minst mulig røyting - har ikke helt bestemt meg for hvor viktig dette punktet er for meg, men det ser så deilig ut å ha en røytefri rase. Kan gjerne stelle pels hver dag, men ikke mer enn 10-20 min i det daglige * Jeg ønsker meg en stor hund, samboer har mest lyst på en liten hund, så jeg tenker en plass midt i mellom.    Vi kan tilby: * Ca 1,5 time tur hver dag. Noen dager mer, noen dager mindre, men jeg tenker gjennomsnittet vil ligge rundt der * Hundevante eiere som liker å trene lydighet og legge til rette for et ukomplisert hundehold * Masse kjærlighet og oppmerksomhet   Raser vi har tenkt på: * Puddel - Jeg føler egentlig at jeg beskriver en puddel, men... Samboer syns storpuddel blir for stort, mens jeg syns de minste variantene blir for små. Har inntrykk av at mellompuddel har en del rusk på linjene? At hunden er mentalt stødig er pri 1 * Wheaton Terrier - Virker som veldig kule hunder, men litt redd for at terrier-gemyttet kan bli litt mye? Har veldig lite erfaring med rasen bortsett fra det jeg har lest meg til * Toller - virker som veldig trivelige hunder som har mange av de kvalitetene vi ser etter, men har inntrykk av at de kan være litt nervøse? * Schipperke - denne rasen har vi hatt før og det er veldig kule hunder. Men kunne tenkt meg en litt større hund i neste omgang   Så, har dere noen tanker eller forslag til oss?    Disclaimer: Ja, jeg vet at jeg har skrevet en smørbrødliste over ønsker og at selv om en rase på papiret kan huke av på alle boksene, kan individet vi får i hus være helt annerledes. Vi er ikke ute etter en robot, men vi er fortsatt i drømmefasen og ønsker best mulig utgangspunkt for vårt neste hundehold.  
    • Stoffbur var jo en idé! Det tror jeg ikke hun har noe forhold til fra før, så da er det kanskje mulig å begynne helt fra start med positive assosiasjoner. Det skal jeg prøve!
    • Det høres jo ut som du må jobbe med å gjøre bil til noe mer positivt som et separat prosjekt. Det fikser du! Kan du ha med bur på trening og sette ut et annet sted for pause/hvile? Eller teppe et sted du kan binde henne? Vil et stoffbur funke og være annerledes nok til å senke terskelen litt? Kompostgrinder?
    • Det viser seg nå at hun rett og slett har traumer relatert til bilkjøring og spesielt det å bli forlatt alene i bil. Det er såpass alvorlig at jeg ikke har lyst til å gå nærmere inn på det ettersom tidligere eier ikke er her og kan forsvare seg, men dette gjør det ekstremt vanskelig både å gå på kurs og delta på treninger, ettersom jeg ikke kan "pause" henne i bil (da blir hun så stressa at det ikke er mulig å få kontakt med henne i det hele tatt). Hun har rett og slett ingen steder å slappe av på kurs/trening. Dette er utrolig fortvilende og jeg kjenner meg litt motløs akkurat nå... Hun er veldig trenbar og en kjempesøt hund innafor de rammene der hun føler seg trygg, men skal jeg ha sjans til å få gjort noe med øvrig problematferd (som det viser seg å være mye av) må vi gå på kurs og trene...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...