Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Aner ikke helt hvor jeg skal spørre så tar det her. 

Men hvilke farger kan belgeren ha? Da spesielt tervueren. 

Har en som sier de kan komme i tricolour - altså points. 

Dette har jeg aldri hørt om og aldri sett før? Hun viste meg bilder men jeg.. er ikke sikker? Finnes det black and tan terv og så har ikke jeg vist om det, eller er det blandinger som var min første tanke.

image0.jpg

image0.jpg

image0.jpg

 

Skrevet

Ja men tolker jo ikke at noen av fargene verken godkjente eller feil farger som point markeringer? Jeg finner ingen når jeg googler etter dem heller.

Skrevet (endret)
Akkurat nå, MissHeike skrev:

Ja men tolker jo ikke at noen av fargene verken godkjente eller feil farger som point markeringer? Jeg finner ingen når jeg googler etter dem heller.

Jeg er ikke så inne på belgerne, og det står parring mellom variantene forbudt i standarden; men jeg vet det er gjort terv x groenendael parringer. Det er ikke lenge siden jeg så en annonse på finn heller om det, faktisk. Så kan jo være det er kommet feilfarger derav tricolor i disse. Den er ikke godkjent ihvertfall, selv om den ikke står på verken godkjent eller feilfarget. For hadde den vært godkjent hadde dette stått :)

Edit; etter å ha lest en gang til står det at alle farger som ikke er beskrevet i standarden er diskvalifiserende.

Edit 2; og etter å ha googlet litt, kan man altså søke om tillatelse til kryssparring mellom variantene ?

Endret av Anooni
Skrevet

Kryssparring mellom enkelte varianter er tillat uten søknad til klubben. Groen x terv, terv x malle i vert fall. Mulig malle x laeken også, men den er eg usikker på. Det har blitt åpnet opp en del i avlen de siste årene. Vet oppdretter måtte søke på min eldste som nå er åtte, men de siste 2-3 årene har det vert nesten fritt fram. Skal ikke lenger enn til Sverige før det er helt fritt, og der har det dukket opp noen farge og pelskombinasjoner som ikke står i standarden. 

Tricolor vil nok være genetisk mulig så lenge det er hvite avtegn på belgeren (bryst og tær), og du har mulighet for black&tan. Du kan evnt kontakte Alyn, kennel Kvina, vet hun har god greie på belger og fargegenetikk. De fleste black&tan vil nok være registrert som groenendael pga dominant svart farge og manglende/skjult maske, men kan sikkert komme fra terv foreldre. 

Skrevet

"Regarding the grey Tervuerens - the exact genes have not yet been isolated so I have left the simplistic examples below until the genes can  be identified. Even though the genes which produce the grey Tervueren have not been isolated, I have left the basic reference in regarding probable outcomes from litters where grey is known to be possible.

It has been genetically proven that the Belgian Shepherd has the recessive black in its array of genes, and to a much lesser degree, black and tan."

http://www.kvinabelgian.com/CoatColour.htm

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...