Gå til innhold
Hundesonen.no

Liten/mellomstor agility/familie hund


Recommended Posts

Skrevet

Jeg er på utkikk etter vår neste hund, jeg har en familie på 4 der begge barna er under 5år og en engelsk setter tispe. Jeg drev med agility med border collien vi hadde før, og ønsker å fortsette med det nå. 

Jeg ønsker denne gangen en mindre rase som kan gjøre det bra i agility. Helst ikke noe som går over knehøyde(+/- 45cm).

Jeg har en liten liste, men denne er ikke laminert. Alle kriteriene trenger ikke å bli møtt. 

- ikke "gneldrer" så mye 

- kan bli med på skiturer i min 1t.

- god i agility

- helst ikke en rase som har "hoppe fra veggene" energi. 

- familiehund som tåler barn. 

- klarer å være rolig inne, men masse energi ute. 

- lære villig

 

Har sett litt på japansk spisshund, kunne det vært noe? 

Vil ikke ha puddel. Og jeg er litt skeptisk på terriere pga at jeg har hørt at de stikker mye av. 

Skrevet

Spisshunder kan fort bli gneldrete. Forsåvidt sheltie også, som er en populær agilityhund.

Dansk/svensk gårdshund er også populær i agility, er en vakthund, så den varsler, men jeg synes ikke den gneldrer (type bjeffer ikke mye i arbeid og sånt). De har mindre jaktinstinkt enn f.eks. jack russelterrier, men kan være interessert i å jage, ja.

Det er umiddelbart dsg og sheltie jeg tenker på som agilityhunder i liten klasse som ikke er terrier. Eventuelt jaktcocker, de har jo uendelig med energi, men tror de vil funke greit om de får nok aktivitet.

Skrevet

Shetland sheepdog er den ultimate liten/mellom agility hund. Men en del av dem bjeffer lett. 

Dansk svensk gårdshund er også fine ag hunder. Noe mindre lyd føler jeg ? 

Det er noen andre raser også som virker som egnet til ag, men jeg har ikke sett så mange av dem. Feks kooiker, jaktcocker og miniature aussie. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kontakt raseklubben eller NKK for veiledning om dette. Det er ikke veldig vanlig, men det skjer at en oppdretter "leier" en tispe for et kull. De betaler da selvfølgelig alle utgifter i forbindelse med kullet,  men jeg er usikker på om de betaler noe mer enn det til eier, jeg mistenker det er tilsvarende prisen av en valp, evt. en av valpene. 
    • Spør for en jeg kjenner. Oppdretter ønsker at kjøper står som eier. Men vil ha ett kull på tispa. For vil ha genene videre. Hvordan foregår dette vs. forvert? Er ikke forvertavtale. Enten at kjøper har ett kull eller at oppdretter har kull der?
    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...