Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei. Nå har hunden min blitt 3 1/2 år. Han har sluttet med knurring og glefsing. Går fortsatt og legger seg når jeg sier vi skal "ut og tisse" eller han ser båndet, men blir frivillig med når han får på halsbåndet. Han har alltid hatt utfall mot biler når vi er ute og går, jo større biler, villere utfall. Han har aldri villet ta imot godbiter ute, men jeg fant en oppskrift på godbiter og de er verdens beste for ham. Har med disse ut og han har fokus på meg og spiser godbit når vi møter biler. Har kun prøvd i 2 dager. Men på siste tur idag var jeg litt sen med godbit. Det kom en bil, han så på meg, forsto at jeg ikke hadde godbit klar og da var det greit å "ta" bilen. Så jeg vil fortsatt mene at han er veldig lærevillig.( Han prøver nok å lære opp meg også.)

Vi får fortsette med dett å håpe at med tid og stunder kan møte biler med bare ros.

Skrevet

Det høres jo veldig bra ut. Det du kan gjøre er å trene med å ta hunden til en avstand fra vei der du er helt sikker på at han takler bilene, og belønne med godbit (og gjerne et kontaktord) hver gang det passerer en bil. Da vil han forhåpentligvis etterhvert få en automatikk i å se på deg hver gang det kommer en bil. Men husk å "løse ut" litt mellom hver andre-tredje bil, gå enda litt lengre unna, gjør noen triks og gå inn igjen på nytt. Etterhvert vil du kunne bruke kontaktordet selv om du ikke har godbit, for å forhindre utfall.

Lykke til videre!

Skrevet

Takk for svar. Jeg bruker kontaktord også. Men vi er nødt til å gå langs bilvei for å komme til skog/turvei. Dersom han er opptatt med snusing reagerer han ikke på biler så da lar jeg ham være i fred. Holder øye på ham hele tiden for å forutse reaksjon.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...