Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei, har en schæfergutt på 10 måneder, som snart er 11 måneder. Jeg har hørt at dem kommer til en ''trasseperiode'' der han hverken kommer på innkalling eller er ivrig på å trene. Å det er han nå :-).

Hvor lenge varer denne perioden? Og hva kan jeg best gjøre for at han skal komme vellykket igjennom denne tiden.

Har også et siste spørsmål: Når folk sier at han glømmer ofte det han har lært, er det da slik at jeg må lære alt på nytt? (runder, hit, plass osv)?

Takk. 

Skrevet

Det er vel ikke akkurat at dem glemmer alt dem har lært, men mer at det kan virke sånn fordi dem er litt fjerne. :ahappy: I denne perioden er det jo hormonene i kroppen som kan tulle litt med hodet dems, og dermed ødelegge litt for konsentrasjon osv. Andre ting er mer spennende. Jeg ville droppa nyinnlæring og vanskelige øvelser i en periode, og fokusert på de tingene du vet at han kan godt. Gjør det enkelt for han så han lykkes, og det fremdeles er morro å trene. Kanskje det kan være en fordel å kutte ned lengden på øktene, så han ikke kjeder seg. Men hvis du vet at han kan en kommando, og han lukker ørene fullstendig, så ikke la han slippe unna. Ikke gi deg, krev at han hører selv om han har mer lyst til andre ting. Prøv å avslutt økta når han er på topp og gjør det bra. Ikke avslutt med en dårlig gjennomført øvelse. Avslutt når dere begge er happy. Sørg for at du finner den belønningsmetoden han liker aller best, og bruk det for å bedre kunne fange hans oppmerksomhet. Det er nok individuelt hvor lenge denne perioden varer, men tipper det blir bedre og bedre etter noen måneder. Kommer mest sannsynlig til å gå litt opp og ned en periode. Og har han dager hvor han virkelig er helt fjern, så ville jeg droppa lydighetstrening. :) Har selv ei tispe som er 8 måneder, og vi er i samme båt. :P Er bare å smøre seg med tålmodighet. :D 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvordan ser deres morgenrutiner ut med valp/hund før dere skal på jobb? Ønsker å høre litt hva andre gjør. valpen vår våkner som regel mellom 06-06.30. Vi tar han da ut i ca 15 min slik at han får gått på do, når vi kommer inn igjen så leker vi litt og trener på kommandoer før han får frokosten sin, så er det litt ut på do igjen før vi går inn, får litt hjernetrim og så er det inn i valpebingen når vi reiser på jobb. Hvordan legger dere opp starten av dagen deres?
    • @Carro92 kan kanskje tipse om noen? Jeg kommer ikke på noen akkurat nå, men har jo møtt noen i tiden jeg var aktiv i hundesport, så mulig det dukker opp noen navn etterhvert.
    • Hei!  Noen som har erfaring med oppdrettere av Whippet på Østlandet som avler robuste og stødige valper? Som har mye (eller mest) fokus på mentalitet, gemytt og personlighet? (Som kanskje ikke bare lar deg velge den valpen du selv vil, men som prøver å matche personligheter?) Eller er ikke dette vanlig blant whippet?   Spør fordi vi er et hjem med barn, og ikke planlegger utstilling.    På forhånd takk for svar😊 
    • Det er nok en helt normal valp dere har. Det er mye arbeid og tålmodighet, og faser man må gjennom, rett og slett.
    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...