Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Mine tidligere valper har alltid vært utsatt for å få maten sin frastjålet av en eldre hund om jeg ikke fulgte med, da ingen har hatt noen særlig evne til bytteforsvar før de vokser litt til.

 

Min nåværende derimot, er 4 måneder gammel, og får de noe godt kan ikke den eldre hunden engang nærme seg uten at valpen knurrer heftig. Ingen problemer med meg, så jeg har i utgangspunktet ingenting imot dette, men betyr så tidlig utvikling at jeg kan forvente et veldig heftig bytteforsvar som voksen? Noen som har sett noen sammenhenget med egne hunder?

Skrevet
19 hours ago, RDJ said:

Mine tidligere valper har alltid vært utsatt for å få maten sin frastjålet av en eldre hund om jeg ikke fulgte med, da ingen har hatt noen særlig evne til bytteforsvar før de vokser litt til.

 

Min nåværende derimot, er 4 måneder gammel, og får de noe godt kan ikke den eldre hunden engang nærme seg uten at valpen knurrer heftig. Ingen problemer med meg, så jeg har i utgangspunktet ingenting imot dette, men betyr så tidlig utvikling at jeg kan forvente et veldig heftig bytteforsvar som voksen? Noen som har sett noen sammenhenget med egne hunder?

Tidlig utvikling betyr vell ikke noe i seg selv vil jeg tro, men jeg ville definitivt begynt å jobbe med dette, for jeg vil jo tro at dette er en hund som har ressursforsvar. Om den har det kun på mat i skål så er det kanskje ikke noe problem, men om den har det også på andre ting eller ute på tur når godis blir delt ut etc så kan det jo fort bli et større problem. Med mindre man alltid går alene.

  • Like 1
Skrevet (endret)

Jeg har en valp på 4 mnd. som har ressursforsvar ovenfor mat og belønningsleker mot andre hunder. Ikke mot oss tobente og innad i flokken kan de leke sammen med samme leker.  Jeg er nøye på at de andre hundene ikke får komme nær henne når hun får noe godt å tygge på, eller at de respekterer henne når hun sier i fra om at de skal holde seg unna. Jeg har ikke leker framme når det er fremmede hunder tilstede. På den måten får det hvert fall ikke utviklet seg. 

Jeg synes det er greit at de forsvarer sine egne ting ovenfor andre hunder, så lenge det er gjort på en OK måte (knurring, glefse i luften), men jeg prøver å hindre at de føler det behovet så godt det lar seg gjøre. Spesielt ovenfor fremmede hunder. Innad i flokken ser jeg litt på hvordan de responderer på hverandre. Trekker den andre seg unna, så vil ikke advarslene eskalere. Så jeg passer på at den som sier i fra, opplever å bli hørt på det. 

Jeg er også ekstremt bevisst på å ikke skape verdi for gjenstander jeg ikke har kontroll på i miljøet. F.eks. pinner eller kongler etc. 

Endret av Sprettballen
  • Like 1
Skrevet

Da ville jeg passet på at valpen slipper å forsvare maten sin ovenfor den andre hunden og trent på bytte med den mellom deg og valpen. Jeg ville unngått situasjoner hvor valpen føler den må forsvare sånn at den ikke får utviklet dette noe videre. 

  • Like 1
Skrevet

Selve prosessen er jeg ikke bekymret for, det har jeg full kontroll på :)

Jeg var bare nysgjerrig på en eventuell sammenheng mellom tidlig ressursforsvar og graden av ressursforsvar som voksen. 

Skrevet
40 minutes ago, RDJ said:

Selve prosessen er jeg ikke bekymret for, det har jeg full kontroll på :)

Jeg var bare nysgjerrig på en eventuell sammenheng mellom tidlig ressursforsvar og graden av ressursforsvar som voksen. 

Begge mine belgere har hatt ressursforsvar som valper, men det er nesten ingenting av det nå. Kan dukke opp dersom de har fått (eller stjelt) noe ekstra godt. Kun overfor hverandre, eg kan fint gå mellom og fjerne ressursen. 

  • Like 1
Skrevet

Min hadde ressursforsvar ovenfor andre hunder fra hun var liten valp, ikke i forhold til oss tobeinte. Jeg har vært bevisst på å unngå å ha leker og godis framme i nærheten av andre hunder, så det er en stund siden en sånn situasjon har dukket opp. Men et par ganger i voksen alder har hun funnet en veldig verdifull pinne på tur og det har da vært samme reaksjon som hun hadde som valp. 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...