Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Driver å funderer terrenget for en god hund nr 2, foreløpig har jeg kikket en del på eurasier men får ikke helt bestemt meg. Så jeg havnet innom denne rasen også. 

Jeg er jo da kronisk sjuk, og sofadager er jeg jo desverre nødt til å ha. Men har derfor også blitt god på mentaltrening ? 

 

hvordan er rasen? Noen med erfaringer? Er det mye sprell, ro eller begge deler? Hva trenger den som google ikke forteller meg? Ser også at det er noe helseutfordringer, men det er det vel snart overalt. 

 

Fyr løs med info ! ?

Skrevet

Jeg har min første, men etter hva folk sier, så er hun langt unna normalt standard. 

Det første året var hun en lykkepille både ute og inne, nå er hun det bare ute og når det passer henne. Hun er veldig sosial og jeg har prøvd å jobbe det vekk (jeg har hatt 5 schæfere, og klart det med de ...) men hun har outsmartet meg skikkelig. Så, de er smarte og utspekulerte. Inne er hun veldig rolig og minne mest om pelspynt på sofakanten. Tuppa er med med Nix og meg, på lange turer i hverdagen og så er hun med datteren min på shopping i helgene. Helgene kan også kun gi henne en runde rundt kvartalet x 2 og hun takler det kjempefint. 

Konklusjon fra meg: Få deg en hund fra hennes type linjer, altså som ikke er så himla reservte for folk. De takler sofadager og elsker å jobbe mentalt. NB: de er noen jævler på outsmarting, så schæfer er null stress å trene, men en sheltie er du glad for at ikke er så stor :PMin er fra Kennel Hotfuzz og det er en til her på sonen som har fra samme slekta. Bakdelen er pelsstellet jeg har med henne. 

Hun er neppe min siste

17408307_10155018877015833_1639894476_o.thumb.jpg.17dfa95314729e74811f524347d1a77b.jpg

  • Like 5
Skrevet
6 timer siden, Margrete skrev:

Jeg har min første, men etter hva folk sier, så er hun langt unna normalt standard. 

Det første året var hun en lykkepille både ute og inne, nå er hun det bare ute og når det passer henne. Hun er veldig sosial og jeg har prøvd å jobbe det vekk (jeg har hatt 5 schæfere, og klart det med de ...) men hun har outsmartet meg skikkelig. Så, de er smarte og utspekulerte. Inne er hun veldig rolig og minne mest om pelspynt på sofakanten. Tuppa er med med Nix og meg, på lange turer i hverdagen og så er hun med datteren min på shopping i helgene. Helgene kan også kun gi henne en runde rundt kvartalet x 2 og hun takler det kjempefint. 

Konklusjon fra meg: Få deg en hund fra hennes type linjer, altså som ikke er så himla reservte for folk. De takler sofadager og elsker å jobbe mentalt. NB: de er noen jævler på outsmarting, så schæfer er null stress å trene, men en sheltie er du glad for at ikke er så stor :PMin er fra Kennel Hotfuzz og det er en til her på sonen som har fra samme slekta. Bakdelen er pelsstellet jeg har med henne. 

Hun er neppe min siste

17408307_10155018877015833_1639894476_o.thumb.jpg.17dfa95314729e74811f524347d1a77b.jpg

Søtere enn sukker jo! :wub:

Skrevet

Rasen er jo beskrevet som en liten brukshund og det er absolutt motor i de små kroppene, selv om de ikke er hundeverdens svar på ferrari heller. Blaze har feks mye mer energi og behov for aktivitet enn Felix, whippeten min.

Han elsker å følge med meg rundt og være med på alt. Sosial og hopper gjerne opp i fanget på fremmede for kos. Han er ikke kjempebegeistra for store, fremmede hunder, men blir de kjent er det null problem.

De er jo ikke akkurat krevende da de ikke har noen heftige drifter, men de er aktive og fortjener et aktivt liv. De er lette å aktivisere med hjernetrim da og kan trenes til mye.

Litt pelsstell må man regne med (jeg børster Blaze ca 1 gang i uka. Det er ikke nødvendig, men det letter arbeidet enn om jeg tar det hver tredje uke feks.) og de har en del lyd. Hos Blaze kommer det mest frem når han blir gira og under lek. Han varsler også på folk og hunder som går forbi på gangveiene utenfor her.

Vær veldig nøye med valg av oppdretter! Det er MYE grums på rasen, spesielt mtp redsler og mange unnskylder det med at rasen skal være reservert. Det finnes også HD og øyesykdom.

  • Like 2
Skrevet

Har vokst opp med en sheltie og har nå to stk!  :) Veldig fine og allsidige hunder! Men som de andre skriver her så trenger de å bli brukt, da det jo er hunder med en del energi. Men mye av energien kan taes med hjernetrim! Mine to tåler dårlig lite aktivitet flere dager i strekk, men nå er jo de vant med å få ganske mye trening, både fysisk og mentalt! Men jeg tror de blir litt som man gjør det til selv, så de kan nok fint venne seg til en rolig hverdag. og som du sier så får du jo gjort en del mentaltrening og det hjelper nok veldig! :D 

Sheltien finnes i så utrolig mange personligheter og jeg har møtt de som også er utrolig rolige og behagelige. Mine to er veldig rolige inne, men kan ha noen raptuser i ny og ne i løpet av dagen! Bonzo kan bjeffe en del på folk som går forbi på gata, Nemo bjeffer VELDIG sjeldent! Bonzo er tøff i tryne og veldig sosial med folk! Nemo er mer forsikitg av seg og reservert overfor fremmede, men ikke nervøs! Men Bonzo (6år) tåler bedre rolige dager enn Nemo (2år), men tror det kan ha noe med alderen å gjøre :P Ellers er de verdens største soffagriser, elsker å ligge tett inntil. også følger de etter meg oooveralt! så som i sikkert mange raser kan man få store variasjoner, men alt i alt tror jeg de tilpasser seg veldig sin eiers hverdag! 

SAM_0325.thumb.JPG.f6a182ae5c28e7bddf8aa5cd35b38acb.JPG

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...