Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor mange parringer?


Hannah
 Share

Recommended Posts

På generell basis vil jeg si at det ikke er bra å parre en hannhund med mange tisper i løpet av ett år (egentlig totalt). NKK anbefaler ikke at hannhund/tispe får flere avkom enn det antall som tilsvarer 5 % av registreringstallene over fem år. Sånn sett vil en hannhund fra en tallrik rase kunne brukes mer enn en hannhund fra en sjelden rase. Hvis en hannhund får mange avkom, som igjen brukes videre i avl vil man avle videre på de samme linjene og genpoolen for rasen vil kunne reduseres på sikt. Dette er uheldig. Skal en først bruke en hannhund mye, bør den i hvert fall være frisk, fra friske linjer og virkelig ha noe som tilfører rasen noe nyttig/viktig.  Men, jeg synes på generell basis at det ikke er gode nok grunner for matadoravl (ekstrem hyppig bruk av en hannhund).

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er et todelt spørsmål. 

Anbefaling om kullfrekvens for tisper handler om den fysiske belastningen en tispe går gjennom i svangerskapet, fødselen og valpetiden. Så det er for å beskytte tispa. Det er derfor regler for antall kull, alder for første og siste kull, tid mellom hvert kull, og unntak. Det er minimal fysisk påkjenning for en sunn og frisk hannhund å pare, og de har derfor ikke behov for den samme beskyttelse.

Matadoraspektet som Alvira snakker om gjelder i grunnen både tispe og hannhund, men det er fysisk enklere for en hannhund å nå den grensa før en tispe.

Hvordan en disponerer de kullene en hannhund kan/bør få gjennom sitt liv er en egen diskusjon.

For å ta min egen hannhund og rase som eksempel. Vår matadorgrense er cirka 75. Raseklubben, derimot, stopper alle avlsdyr uansett kjønn etter det kullet hvor den 30. valpen er født, for avkomsgranskning. Det er om en følger klubbens retningslinjer for avl kun mulig for en norsk berner å få mer enn 30 valper om de 30 første gjør det meget bra i avkomsgranskningen. Dette punktet er satt for å begrense overdreven bruk av unge stjerner.

Jeg er ikke interessert i at min hannhund skal bli far til 30 valper fortest mulig. Jeg vil se hva han gir. Men for å vite noe om hva han gir så synes jeg også at ett kull er veldig lite - det sier bare noe om kombinasjonen. Derfor foretrekker jeg at han får to-tre kjappe kull om mulig, så jeg kan se hva som går igjen i ulike kombinasjoner og dermed si noe mer sannsynlig om hva HAN gir. Han har et kull på fem valper som er to måneder, og han er lovet bort til to andre tisper som bør få løpetid før sommeren. Andre sier jeg nei til, med mindre det dukker opp "an offer I can't refuse" - men jeg sa heller ikke ja til første og beste henvendelse, jeg har vært bevisst på hvem han skal brukes på og har sagt mange nei underveis.

Dette føles riktig for meg, det er ulike meninger om dette.

Vi har også retningslinjer i klubben som gjør at avlsklarering skjer etter fylte 18 måneder. I noen raser bruker de jo hannhunder som ikke er ferdig med valpeshow.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...