Gå til innhold
Hundesonen.no

Gammelt mysterium -veldig syk valp


Recommended Posts

Guest Mira2.0
Skrevet

For mange år siden hadde jeg en liten terriervalp, da ca 13 uker gammel.  Han ble kjempesyk, fikk behandling og overlevde. Men vi fant aldri ut av hva det var. Kanskje noen her har vært borti noe lignende?

Det begynner med litt slapp valp på ettermiddagen, kastet opp en gang. I løpet av et par timer sniker han seg under sofaen. Der sitter han å sikler, det renner sikkel. Det lukter grusomt av sikkelet, jeg kjente lukta overalt i rommet. Jeg ringer veterinær som ber meg om å se det an til morgenen, men ringe om det blir verre. I løpet av natten blir han ikke bedre, jeg får heldigvis komme inn på klinikken før åpningstid. Sikkelet renner, hunden er apatisk. Blir satt på drypp - i flere timer. Kvikner til mens han er på klinikken. Ingen undersøkelser finner noe som helst til tross for grønt, illeluktende sikkel. Kommer hjem samme dag, nesten like fresh. Går på 5 dager med antibiotika, aldri syk siden. 

Hva kan dette ha vært? Elendig almenntilstand, enormt rask forverring, grønt og illeluktende sikkel. Anyone?

Skrevet

Det første som slo meg var at valpen hadde vært bortpå ei padde. Padder skiller ut gift gjennom huden, og den fører til voldsom sikling. Noen blir også veldig sløve, men ikke alle, det kommer vel an på hvor mye gift de har fått i seg, vil jeg tro. Ayla var såvidt borti ei padde da hun var liten, og hun så ut som hun hadde rabies, fråden sto ut av munnen, nesten som ølskum. Jeg fikk hetta, ante ingenting om padder eller gift, men fant da ut hvordan dette henger sammen. Så derfor tenker jeg at det kan ha vært en mulighet.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Interessant undersøkelse. Jeg lurer litt på hvor relevant spørsmål om kjønn er. Og er det uinteressant med folk som ikke eier hund per i dag, men kanskje passer, har hatt, skal ha osv?
    • Hei! Vi er en bachelor-gruppe fra Høgskolen i Østfold som skal utvikle en applikasjon for hundeeiere. 🐶 Målet med appen er å gi en bedre turopplevelse for deg og din hund, ved å gjøre det enklere og raskere å finne turstier som passer deres behov. Vi vil derfor stille hundeeiere noen spørsmål, og håper du vil ta deg tid til å svare på vår undersøkelse. Det vil ta rundt 3 minutter 😊 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBufjg3yT9ZUTtD9Qd1aG_mtBd6xKl91J0VVUJpInzE_nh-Q/viewform?usp=header
    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...