Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Håper noen kloke hoder har noen ideer om hva dette kan være. Det gjelder en hund fra mitt oppdrett (fått tillatelse av eier til å spørre rundt på forum/nett), og jeg har aldri vært borti noe lignende selv. 
Hunden er en hann på ca 2,5 år. Han Begynte for en liten stund siden å få noe som lignet smerter i munnen, og det ble antatt at det var dette som var greia. Kanskje en knekt tann som hadde blitt infisert eller noe slikt. Han klødde seg mye på/rundt munnen. Roet seg hvis eier snakket til ham og klappet han under haka. Kunne også prøve å "slå seg" med framlabbene i munnregionen. Spiste normalt. 
Bestilte veterinærtime, men da det ble noen dagers venting fikk hunden i mellomtiden Previcox. Hunden fikk noen kortvarige krampeaktige anfall, veterinæren mente dette var smertebetinget. Anfallene og kløingen stoppet med Previcox, men hunden ble "rar". Gikk bak eier på tur, hadde dårligere tålmodighet med barna i famlien (knurret blant annet noe han aldri har gjort før). Det ble likevel antatt at dette var pga smerter. 
I går var han hos veterinær. Ble lagt i narkose, røntget tennene av, tatt tannstein på og tatt blodprøver av. Veterinær kunne ikke se noe veldig galt med tennene, og utfra eiers beskrivelse foreslår at hunden kan ha hatt et slag eller fått en hjernerystelse. 
Eier vet ikke noe om når hunden evt skal ha fått et slag mot hodet som kan ha gitt hjernerystelse. Så vidt eier vet heller ikke blitt bitt av hoggorm eller fått spist noe giftig (spørsmål fra veterinæren)
I dag - dagen etter narkose - er hunden fortsatt overhodet ikke segselv. Går ikke på pervicox lenger. Ikke fått nye kramper, og ikke gjenopptatt "munnfikseringen", men virker til å være "ulydig/hører ikke etter" og eier kjenner knapt nok igjen sin egen hund.  
Idopatisk epilepsi er ikke en diagnose veterinæren tror det kan være, bare sånn for å understreke det siden hunden har hatt noen kramper.

Hunden har en periode slitt litt med løs avføring, men dette bedret seg når han begynte å bli fôret på halvt med Vom og halvt med tørrfôr. Da har han ikke vært løs siden.
 

Har foreløpig ikke fått svar på blodprøvene, og jeg skal selv se hunden i løpet av uka for å se om jeg kan bli noe klokere på den måten. Men vil gjerne ha noen ideer. 

Skrevet

Det er noe som heter kjevemyelitt (el) du kan jo google om symptomene stemmer. Det er en autoimun sykdom. Jeg har ingen erfaring med det, men en hund fra meg ble feildiagnostisert til dette etter et basketak med et rådyr. I dette tilfellet visteundersøkelse hos ny vet + mr, at hunden hadde en betennelse bak øyet, som følge av spark fra rådyret. Men symptomene var mye av det samme som du skriver (minus anfall) og første dyrlegen trodde altså det var kjevemyelitt.

Skrevet
Just now, Pringlen said:

Det er noe som heter kjevemyelitt (el) du kan jo google om symptomene stemmer. Det er en autoimun sykdom. Jeg har ingen erfaring med det, men en hund fra meg ble feildiagnostisert til dette etter et basketak med et rådyr. I dette tilfellet visteundersøkelse hos ny vet + mr, at hunden hadde en betennelse bak øyet, som følge av spark fra rådyret. Men symptomene var mye av det samme som du skriver (minus anfall) og første dyrlegen trodde altså det var kjevemyelitt.

Takk, skal sjekkes! 

Skrevet

Virker ikke som myositt er noen stor sannsynlighet. Tygger oksemuskel, ser/kjenner ingen hevelser eller søkk og virker ikke til å ha noen smerter ved å åpne kjeven. 
Han virker til å ha vondt ett eller annet sted, og eier føler hunden har glemt alt han er lært og er "nullstilt". Må lokke ham på tur f.eks. Helt utypisk. Føler han har en 8 uker gammel valp på noen områder. 
Det må jo være noe smerter og/eller nevrologisk, men hva?

Skrevet
Just now, Pringlen said:

Bikkja herfra fikk rett diagnose når de tok ham på mr ;)

Ja, det er jo veien å gå hvis de ikke finner ut av noe. Eller at det eventuelt retter seg. 
Får i det minste vente på blodprøvesvar før man planlegger neste skritt :) 

  • Like 1
Skrevet

Kiropraktor jeg var hos sist tok opp låsninger i kjeven på min hund. Verdt et forsøk å bli kjent over? 

 

f.ex thorhild malmer på asker dyreklinikk og signe lund kleppe på aktiv dyreklinikk er veterinærer og kiropraktorer. 

Skrevet
19 minutes ago, Anette said:

Kiropraktor jeg var hos sist tok opp låsninger i kjeven på min hund. Verdt et forsøk å bli kjent over? 

 

f.ex thorhild malmer på asker dyreklinikk og signe lund kleppe på aktiv dyreklinikk er veterinærer og kiropraktorer. 

Kan helt klart være interessant å høre med noen som har den kompetansen,  med annet blodprøvene skulle indikere infeksjon eller forgiftning for eksempel 

Skrevet
9 minutes ago, Snøfrost said:

Kan helt klart være interessant å høre med noen som har den kompetansen,  med annet blodprøvene skulle indikere infeksjon eller forgiftning for eksempel 

Ja,siden det kom så brått så kan det jo være så mangt. Håper dere finner ut av det!

Skrevet
8 minutes ago, Anette said:

Ja,siden det kom så brått så kan det jo være så mangt. Håper dere finner ut av det!

Ja, det sa liksom bare pang. Eneste han hadde hatt før dette var litt løs mage en periode. Men det er jo neppe en sammenheng der. Dette, som muligens er nevrologisk?, kom jo uansett etter at avføringen var normalisert. 
Snodig tilfellet - for meg i alle fall, og vanskelig å hjelpe eier annet enn med sympatistøtte. 

Skrevet
17 hours ago, Trekløver said:

Ene min hadde samme symptomer, da var det mellom ørebetennelse. 

Ble tatt mr, og da fant man det.

Takk for svar, skal ta det med på lista over mulige årsaker :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...