Gå til innhold
Hundesonen.no

Bonde tiltalt etter at dyr døde av sult


QUEST
 Share

Recommended Posts

Sitat

– Store lidelser

Ifølge politiadvokat Klauseie utarbeidet en sakkyndig en rapport i forbindelse med en annen sak fra Nord-Trøndelag på hva som skjer med dyr når de ikke får mat og vann over lengre tid.

– Der er det konkludert med at det er store lidelser for dyra. I denne saken ser vi bilder av storfe som er helt avmagret. Det ser ut som det bare er skinn og bein igjen, så det er ganske åpenbart at de har hatt det svært plagsomt over tid.

Ehhhhhh... man trenger vel neppe en rapport for å konkludere med det... ?

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise
11 minutter siden, Siri skrev:

Les en gang til, du...

Nei. Kommentaren er like unødvendig om jeg leser det 70 ganger. All den tid det blir klaget over manglende straff for dyremishandling så burde det være unødvendig å kommentere det på den måten når det faktisk blir lagt et grunnlag for å få de dømt. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

 

Akkurat nå, Kåre Lise skrev:

Nei. Kommentaren er like unødvendig om jeg leser det 70 ganger. All den tid det blir klaget over manglende straff for dyremishandling så burde det være unødvendig å kommentere det på den måten når det faktisk blir lagt et grunnlag for å få de dømt. 

Det burde vel være unødvendig å støtte seg på en rapport som sier at dyr lider når de ikke får mat og vann. Det ser selv en unge liksom... Denne mannen kunne vel helt greit blitt dømt helt uten at noen slik rapport forelå. Tenker jeg... 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise
Akkurat nå, Siri skrev:

 

Det burde vel være unødvendig å støtte seg på en rapport som sier at dyr lider når de ikke får mat og vann. Det ser selv en unge liksom... Denne mannen kunne vel helt greit blitt dømt helt uten at noen slik rapport forelå. Tenker jeg... 

Vi dømmer ikke folk basert på synsing i Norge. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Kåre Lise skrev:

Vi dømmer ikke folk basert på synsing i Norge. 

Nå vet jeg ikke hvordan det er med deg, men jeg personlig mener ikke man synser stort om man konkluderer med at dyra lider når man ser radmagre dyr som ikke har fått mat og vann på lang tid... men det er nå meg, det da. 

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise
Akkurat nå, Siri skrev:

Nå vet jeg ikke hvordan det er med deg, men jeg personlig mener ikke man synser stort om man konkluderer med at dyra lider når man ser radmagre dyr som ikke har fått mat og vann på lang tid... men det er nå meg, det da. 

Men nå var det jo heller ikke bildene du kommenterte, det var rapporten. Kanskje du skal lese hva du selv siterte og hva hva du selv svarte? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I jussen er det dokumentasjon som gjelder, med mindre det er snakk om en vitterlig kjennsgjerning. Nå vil jo jeg hevde at det er en vitterlig kjennsgjerning ("det er åpenbart for alle, og trenger ikke dokumentasjon") at dyr lider fryktelig dersom de dør av vann- og matmangel. Men, nå er det jo enkelte som også mener at dyr ikke har følelser, i alle fall ikke sånn som mennesker, så da kan det jo være greit med en rapport som konkluderer med: "jo, det er store lidelser, og det er så store lidelser at en kanskje bør gå for en høyere strafferamme enn ellers."

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...