Gå til innhold
Hundesonen.no

Kan jeg være med valpen til han skal trekke?


Recommended Posts

Valpen min på 6 mnd, skal trekke tenner til uken. Fikk beskjed om å levere han mellom 8 og 9 så skulle de "ta han i løpet av dagen". Hva skjer etter jeg har levert han? Vil han stå i et bur å vente? Er det mulighet for at jeg kan være med han til han skal trekke? 

Sybtes det høres så teit ut om han skal stå i buret der da, kjenne stresslukter og ukjente mennesker rundt han. I tillegg er han ikke vandt med bur. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er vanskelig for oss å vite hva slags rutiner og muligheter ditt veterinærkontor har - det letteste er om du spør dem direkte, eventuelt får et mer spesifisert klokkeslett å forholde deg til, så du kan levere ham kortest mulig tid før inngrepet.

Jeg har som regel hatt akutte operasjoner på mine hunder, men de få gangen det var planlagt så kom vi på morgenen, og veterinær begynte med en gang, for da sørget de for at de ikke hadde noen andre timer/pasienter på morgenen. Den ene gangen gjaldt det trekking av hjørnetenner på valp, hvor de ikke falt ut av seg selv, så det er ulike rutiner hos ulike veterinærer.

Så snakk med din veterinær - jeg vil nok tro at han må vente i et bur, men mange veterinærer har oppstallingsplasser i et eget rom litt unna der alt annet skjer, så det skal være mest mulig stillhet og ro for hundene. Men jeg skjønner mammahjertet ditt, det er ikke lett å overlate dem til andre. Jeg døde litt innvendig da jeg måtte forlate min unghund hos veterinær i to netter for overvåking etter en akutt, alvorlig operasjon. Jeg var på klinikken til hun var ferdig operert og ute av narkosen, så jeg fikk se med egne øyne at hun hadde det - etter forholdene - bra. Jeg ringte en gang eller to (eller 14) i løpet av disse to dagene for å høre hvordan det gikk, og fikk alltid ny statussjekk og seriøs respons, men de hadde nok hatt hysteriske hønemor-eiere innom før.

Uansett, jeg forstår deg godt, og for noe som er såpass relativt rutineinngrep som trekking av valpetenner tenker jeg at det må gå an å finne et mer konkret tidspunkt til deg.

Alternativt finnes det som regel flere veterinærkontor, om du ikke føler deg komfortabel der du er. For meg er det kjempeviktig å ha tillit til veterinær og føle at både jeg og hundene blir tatt godt vare på. Derfor byttet jeg ikke veterinær da jeg flyttet for snart to år siden, jeg kjører heller en time der jeg var før for å få samme gode behandlingen. Det er sikkert gode veterinærer her jeg flyttet, men jeg er ikke interessert i å sjekke det ut...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om du har mulighet til å sitte med hunden frem til den skal legges på operasjonsbordet så ville jeg sagt det. Jeg tror mange veterinærer tenker at folk flest ikke tid til sånt pga jobb osv. På store klinikker som veterinærhøgskolen tror jeg det er prosedyre at hundene leveres og tas etter hvert.

Nå buker ikke jeg veterinærhøgskolen som klinikk så de gangen jeg har fått samme beskjed som deg om at jeg skal levere hunden og så reise så sier jeg bare at jeg reiser ikke og jeg sitter med hunden til den skal legges på bordet. Jeg har mulighet til det og det har heldigvis aldri vært et problem. Tvert i mot har jeg opplevd at jeg får veldig god service og jeg får som regel dagens første time så jeg slipper å vente så lenge. :) Jeg ville snakket med klinikken en gang til jeg, eller funnet en annen klinikk som kan tilrettelegge for deg. :)

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har alltid ringt ned på forhånd for å høre hvordan praksisen er, og i de aller fleste tilfeller har jeg fått lov til å være med inn. Hunden min er ikke særlig god blant fremmede, så tror dyrlegen bare er glad for å ha meg der inne :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tenker det samme som @Lemen. Vår klinikk praktiserer at man kan levere på morgenen og hente når man selv ønsker, senest kl 18. Dette er nok for de som evt jobber, ikke har tid etc :) Veldig ok praksis, det korter jo gjerne ventetiden for time hos dyrlegen, eier slipper å endre timeplanen. Bare levere og hente når det passer.

Selv har jeg aldri benyttet meg av dette. Jeg har bare bedt om et litt mer konkret tidspunkt enn "på formiddagen engang". Og dette har gått helt fint. Så leverer jeg så tett på som jeg kan. Og ved henting sier jeg bare at jeg kan komme med en gang, så de har alltid ringt med en gang de er ferdige :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...