Gå til innhold
Hundesonen.no

Fôr til allergihund?


Rocket
 Share

Recommended Posts

Ja, Rocky har jo noe diffust noe, igjen. Kort oppsummering: Aldri vist tegn til allergi i form av kløe i sitt liv før i fjor.
- Sommeren 2016 fikk han påvist forstørret prostata og antageligvis irritabel tarm, startet på et fôr som skulle være mildere for magen.
- September 2016 fikk han leversvikt, klarte seg etter 10 timer oppvesking og lang antibiotikakur. Samtidig var galleblæren stor, denne minsket også ned til normalstørrelse etter kuren med ab. Fikk dermed levervennlig fôr fra hills. Prescription diet I/d.
- Han begynte gradvis å klø mer og mer og magen ble vanskeligere igjen, han fikk dermed et fôr som skulle være skånsomt for både lever og hud og magen hans. Hill's prescription diet w/d om jeg ikke husker feil. Samt en shampoo for å se om han kanskje var påvirket fra noe utenfra.
- Så ble kløen såppass ille at han fikk noen ukers kortison kur og vi byttet igjen til et nytt fôr, denne gangen Specific Food Allergy Managment. (Hydrolysert, basert på fisk) 

Dette fôret har han gått på til nå, men jeg har også fått en ny shampoo som er god på talg, for han bygger opp en god del av det i huden sin rimelig fort. Nå er han vesentlig bedre i huden enn han var før, men han klør fremdeles mer enn normalt. Ikke til blods, og han er ikke rosa i huden f.eks. Jeg har derfor fått resept på et klølindrende middel som jeg kan velge å bruke om jeg føler for det. Jeg merker ingen forskjell i klø intensitet om han får noe på siden av tørrfôret sitt, og jeg vil ikke si han er plaget lenger. Selvom han klør noe mer enn normalt enda. 

SÅ til tråden spørsmål. Før jeg eventuelt velger å prøve dette jeg har fått på resept så vil jeg se om et annet fôr gir utslag enten ene eller andre veien. Dyrelegen foreslo også at jeg kan prøve dette. Eventuelt tilføre en og en proteinkilde om jeg ønsker å se om han reagerer på noe spesifikt. 
Jeg tror jeg vil gå for et hydrolysert fôr denne gangen også, men trenger tips/tanker av dere. Vet mange med allergihunder skryter av Brit med lam, så jeg er veldig nysgjerrig på dette. Såvidt jeg kan se så er dette hypoallergent, men ikke hydrolysert. Samtidig er jeg usikker på hvor mye og hvilken type protein jeg burde gi mtp leversvikten han hadde i fjor. 

Noen tanker? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg klarer ikke å se vekk i fra leverskadene og hadde ikke turt å gi vanlig fòr/allergivennlig fòr til en hund som har hatt leverskader... Hadde det bare vært kløe ville jeg også tenkt at acana lamb eller brit lam ville vært bra, men leverskader er veldig alvorlig og krever en helt annen diett enn det som er sunt for friske hunder.

Med leverskader trenger hunden omtrent det stikk motsatte av det som ellers blir regnet som sunt for en hund. De skal ha lite proteiner, mer karbohydrater (for energi) og redusert innhold av kobber. De skal ha ekstra med sink og vitamin K for å lettere ta opp den lille næringen som er i fòret.

Dette får man ikke i f.eks. Brit Lam.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...