Gå til innhold
Hundesonen.no

Lukter valper/hunder stramt hvis de stresser?


Recommended Posts

Skrevet

Vi jobber med alene hjemme treningen og er oppe i 2 timer og 45 minutter. Valpen er 5 måneder. Det ser tilsynelatende ut som det går fint, ingen skraping på dør lenger, vi hører ikke noe ul eller piping. 

Når vi går fra henne er hun på kjøkkenet (løs) og får en kong med fryst vom og tørrfôr (litt store voksenfor kuler) spredd på gulvet. Dette er borte når vi kommer tilbake. 

Det både mannen min og jeg har lagt merke til er at det lukter veldig stramt "hund" på kjøkkenet når vi kommer tilbake. Jeg har lurt på om hun kanskje stresser og dermed utsondrer denne stramme lukten. 

Er jeg helt hysterisk her nå eller burde vi få tak i en app så vi kan filme/se henne? 

Skrevet

Ja, hvis mine har vært litt i farta når de er alene hjemme (Det vil si at de har bjeffa på måkene som bor på naboblokka) så lukter det litt ekstra bikkja når vi kommer hjem. Heldigvis skjeldent det skjer da.

  • Like 1
Skrevet
11 timer siden, Red Merle skrev:

Ja, hvis mine har vært litt i farta når de er alene hjemme (Det vil si at de har bjeffa på måkene som bor på naboblokka) så lukter det litt ekstra bikkja når vi kommer hjem. Heldigvis skjeldent det skjer da.

Takk for svar. Vi får prøve å følge litt ekstra med,  kanskje det ikke går så bra som vi trodde. Når hun har vært alene i bilen er det aldri slik, da ligger hun i buret og sover veldig godt. Har alltid tenkt at det er best hun er løs hjemme, men kanskje hun trenger hjelp til å roe seg, feks i bur ?

Skrevet

Det kan være stress, det lukter som regel mer av hunder i stress. Det kan også være hvordan og hva kjøkkenet er bygd opp av, om det blir innestengt luft og lite sirkulasjon. Mat kan også være en kilde til lukt.

Om dere er bekymret for at valpen stresser mens dere er borte, ville jeg definitivt satt opp et system som filmet henne før jeg vurderte bur. Om dere ser henne live eller bare på opptak er ikke så nøye.

  • Like 1
Skrevet

Jeg merker stor forskjell på lukta på spesielt ene hunden min dersom hun har vært opprørt eller stressa. I det siste har vi vært veldig mye hos veterinær pga bittskade, og skyhøyt adrenalin- og kortisolnivå gjør at hun nå lukter hund. Hun lukter normalt ingenting. Det samme merker jeg på hannhundene, de lukter mer hund om de har hengt med feks løpetidstispe enn bare å ha gått på tur med kompiser. 

Edit: Jeg opplever at de hundene som peser mye lager hundestank inne i større grad enn hunder som ikke peser. Så lukt i rom kan komme både av pesing og hundekroppen i seg sjøl. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...