Gå til innhold
Hundesonen.no

Leie/låning av bilbur i Trondheim?


MichelleT93
 Share

Recommended Posts

Hei! Vi har en hund på 9 mnd som er litt urolig i bil, særlig når vi kjører langt. I påska tenker vi å kjøre nordover til familie, og tenkte at det kunne være greit med et solid bilbur. Det vi har fra før bråker mye, og det hjelper ikke på at han er litt urolig. Er det noen fra Trondheimsområdet som vet om noen som leier ut bilbur? Vi orker ikke kjøpe helt nytt hvis vi ikke vet om han blir bedre av å være i et bur som kan dekkes til, enn å være løs i baksetet... 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 minutt siden, Line skrev:

Hunden skal jo uansett ikke være løs i baksetet! Det er en sikkerhetsrisiko for dere og hunden, og det kan bli ganske så dyrt om dere stoppes av politiet. Det tryggeste for dere alle er et skikkelig bilbur (ikke sånn sammenleggbar sak, de er livsfarlige).

Ikke løs i den forstand, han har sele og sånn setebelte for hund. Men han er jo fremdeles ganske "løs", og det liker jeg ikke. Derfor jeg ville finne ett tryggere alternativ for ham :-) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 minutter siden, MichelleT93 skrev:

Ikke løs i den forstand, han har sele og sånn setebelte for hund. Men han er jo fremdeles ganske "løs", og det liker jeg ikke. Derfor jeg ville finne ett tryggere alternativ for ham :-) 

Bedre, men ikke like trygt som bur. Husk også at selen må være TÜV-godkjent, om den skal holde mål. Men dette ble en digresjon :P

Jeg har et ekstra bur, men det er ikke stort nok til din. Prøv på hund i Trondheim, eller hund i Trøndelag, på fb.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Line skrev:

Bedre, men ikke like trygt som bur. Husk også at selen må være TÜV-godkjent, om den skal holde mål. Men dette ble en digresjon :P

Jeg har et ekstra bur, men det er ikke stort nok til din. Prøv på hund i Trondheim, eller hund i Trøndelag, på fb.

Takk, skal prøve der! :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...