Gå til innhold
Hundesonen.no

Erfaring med Golden Retriever? Se hit!


Recommended Posts

Skrevet

Ja nå jobber vi oss sakte men sikkert gjennom rase etter rase. Startet som dere vet, på polar-rasene. Start hos Alaskan Malamute, før vi tok en lang stopp og spørsmålsrunde hos Siberian Husky. Takk for at Google og hundesonen fins sier jeg bare, vi er mye klokere allerede.
Siberian Husky er på mange måter den perfekte hund, og også en utrolig vakker rase. Men den store varseltrekanten der er helt klart det enorme jaktinstinktet. Vi var faktisk ikke klar over at det var SÅ stort instinkt på de. Men det er da det er så godt å ha Google og hundesonen, for da blir man kjapt mange erfaringer og tanker rikere.
Vi er realistiske, og innser at en hund som Siberian Husky kanskje ikke er rasen for oss akkurat nå når vi har tre unger i barnehage og barneskole-alder. Det å ha en 100% båndhund er ikke noe vi klarer å se for oss nå.

Så etter ett par dager "tenkepause" så fortsatte jeg å tenke annerledes og bort fra SH. Endret kravene våre, og både JA-lista og NEI-lista har blitt lengre. Nå har jeg havnet over på retriever-rasene, og har stoppet opp på Golden Retriever.
Jeg må være ærlig å si at utseendemessig så synes jeg ikke så mye om de hvite. Men så har jeg jo funnet ut at de gylne fortsatt eksisterer! :D 
Så da kommer det ei bøtte med spørsmål;
- Hvorfor eksisterer det både hvite og gylne? Hvem og hvor foretrekker enten den ene eller den andre fargen?
- Må jeg på Jakt-Golden for å finne gylne, eller finner jeg disse blant utstillingslinjene også?
- Det florer jo av Golden annonser og oppdrettere, hvor begynner jeg for å finne noen som faktisk er seriøse, og som avler på friske dyr med bra temperament? Vil ikke havne på feil plass.
- Hvorfor varierer prisene så mye?
- Hvor finner jeg oppdrettere som kan få gylne valper, OG såklart friske dyr og alt det der?
- Vi kommer nok aldri til å drive med jakt og sannsynligvis ikke utstilling heller. Vi er en dyrekjær og normalt aktiv familie som ønsker oss en firbeint turkompis rett og slett.
- Er det noen her på sonen som enten driver oppdrett, eller eier Golden selv, og kan komme med sine tanker og erfaringer?

Hilsen "masa" som er på jakt etter den perfekte hunden for vår familie :) 

Skrevet

Det jeg vil anbefale deg på det sterkeste er å ikke gå etter kvaliteter som farge og utseende. Da risikerer du å se deg på blind på DET og få en baksmell den dagen du skal LEVE med hunden. En god hund har ingen farge. :)
 

Ift de ulike nyansene så er dette genetikk og hva oppdrettere har selektert for -enten bevisst eller fordi dyrene de har brukt tilfeldigvis har hatt ene eller andre nyansen. Jaktvarianten er betraktelig heftige enn den "vanlige", og du bes om sannsynligvis masse ekstra arbeid om du kjøper en slik variant.

Golden har vært en populær rase, så der er litt ymse også ift mentalitet, så sjekk opp nøye de oppdrettere du vurderer, både foreldredyrene (treff dem selv om mulig, og ta med barn slik at du kan se hvordan hundene reagerer på VANLIG barneadferd). Snakk med tidligere valpekjøpere av den enkelte oppdrettere, og spør ut oppdretter grundig om hva de har fokus på i avlen, om dyrenes helse, ev sykdommer ol på linjene. En oppdretter som påstår at der aldri har vært noe negativt på noen dyr noengang etter eget oppdrett, luver, så skygg unna slike.

 

Selv om golden regnes som en familiehund, så er de dyr med de utfordringer det gir ift barn. De kan være en håndfull, spesielt hannhunder, de to første årene.

Skrevet

Du finner gylne blant utstillings-oppdrettere også. Jeg har en eldre golden nå, og leter etter en seriøs oppdretter med gyldne selv. Er ikke så lett. Lite konstruktivt innlegg :lol:, men følger. Kanskje vi får gode tips begge to

Skrevet

Jeg har ingen erfaring med Golden,  jeg har bare hatt Toller, så jeg kan desverre ikke svare på det du spør om . 

Sniker meg bare inn for å høre om dere har vurdert Finsk Lapphund?  

Nå vet ikke jeg om dere drar på turer hele året eller bare om sommeren , er det bare om sommeren er jo ikke pelsen til en Golden noe "problem ". Det finnes klær og potesokker,  men jeg husker det var et styr med pelsen til Tolleren på vinterturer. 

Finsk Lapphund har polar pelstype,  røyter gjerne mindre enn en husky og krever ikke voldsomt pelsstell . 

I tilegg er de greie og ukompliserte hunder uten særlig jaktlyst av det lille jeg har erfart. 

 

 

Skrevet

Retrieverklubben har liste med oppdrettere ? De har sikkert en valpeformidler eller noe å kontakte også for å få veiledning i oppdretterverden.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...