Gå til innhold
Hundesonen.no

Poters adventskalender - 19. desember


Poter
 Share

Recommended Posts

19. desember

Øvelse: Be om noe

En annen atferd jeg synes er veldig grei at hundene har, er å be om noe eller å be om lov. F.eks å be om lov for å få komme opp i sofaen. Når du ber om lov, blir atferden å be om lov forsterket av å få gjøre det du ber om lov til. Det er jo ganske hyggelig å få det man ber om, sant?

Her skal jeg ikke komme med noen fremgangsmåte, men jeg vil heller du skal reflektere over hvilke atferder hunden din kan be om lov for, på hvilke måter han ber om lov fra før av og om det er flere atferder du kan hjelpe hunden din å be om lov med? Har du bevisst lært hunden din å be om lov for noen spesifikke atferder? Har hunden din av seg selv tilbydd "spørre om lov" og hva er det den ber om?

Er det ikke fint at hunden kan snakke til oss på den måten? Jeg synes det er godt å vite at Eine kan ha et behov og så spørre om å få dekket det behovet, at han kan ta initiativ til det selv.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmmm... Pigg ber om å få komme opp i senga sånn ca hver annen time hele natta... han gjør dette ved å klaske begge potene og hodet ned i madrasse... vet ikke om jeg er helt sugen på å filme noe på den tiden av døgnet... :P 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eine bruker å be om lov for å komme opp i sofaen. Da kan han legge hodet i sofaen eller stå og se på meg. Også sier han i fra når han må på do, men den er litt vanskelig å legge merke til, for da legger han seg ved ytterdøra og den ser jeg ikke fra stua. Han kan ligge i yttergangen, men det betyr visst ikke noe, men når han legger seg foran døra, da vil han ut.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

DET er hundene mine naturlig gode på :P Så vi har ikke øvd spesifikt på det i dag (denne kalenderen skled "litt" ut) men hygenvalpen hadde akkurat egentrening i "hvordan få lov til å ligge på fanget, selv om far sier nei". Det fungerte helt utmerket, ser jeg...

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er noe Sjef har gjort naturlig helt fra han var valp. 

Enten gir han meg labben, eller så legger han hodet oppi sofaen eller noe annet. Det hender han legger hodet oppover magen min når han vil gå tur, men det er ikke så lett å få på film siden det går så fort og blir så tett på. Og han gjør det kun når han vil gå tur, ikke bare for å tisse :lol:

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
    • 4 år gammel engelsk setter vil tidvis ikke gå på tur... Selv i svært sakte gå-tempo kan han finne på å sette seg ned midt i turløypa og setter frembeina i bakken demonstrativt. Hvis jeg kobler han løs og begynner å gå - dilter han til slutt etter på god avstand. Når han setter seg ned og jeg ber han komme, kommer han tuslende saaakte med bøyd hode. Så kan vi kanskje gå 100m i svært sakte tempo før det samme skjer igjen... Det pussige er at andre dager kan han ligge i selen og dra 2t på tur uten problemer. Akkurat som hodet er skrudd på den ene dagen, og ikke den andre. Han er undersøkt av veterinær og det er ikke noe galt fysiologisk. Så problemet sitter nok i toppetasjen... Noen som har vært borti noe liknende?
    • Wow, det er så flott å se at de får selvtillit av arbeidet. Gratulerer med debuten!
    • I helgen deltok Lilje på sin aller første blodsporprøve, etter å ha gått to-tre treningsspor 😅 Her har vi virkelig skyhøye ambisjoner Vi deltok egentlig mest for turen sin del, hun er en utrolig usikker hund både når det gjelder fremmede mennesker og andre hunder, og jeg tenkte en sånn setting kunne være en fin trening for henne. Det jeg var mest redd for var at hun skulle utagere på dommer og sporlegger, men hun kunnen virkelig ikke brydd seg mindre. Når sporsela kommer på er hun på jobb, og å gå spor er tydeligvis morsommere enn usikkerheten på fremmede. Virkelig morsomt å se selvtilliten komme frem i sporet, og vanskelig terreng er heller ingen hindring, selv om hun er en ganske liten hund. Hun brøyter seg frem gjennom tette kratt og nærmest svømmer over myr for å få følge sporet 😅 Treningssporene har bare vært rundt en time gamle, 50-100 meter uten vinkel og opphold, så et prøvespor ble som forventet litt i vanskeligste laget for henne. Men super trening, og fine kritikker: Kritikk lørdag: "Trivelig hund med stor motor. Dessverre går ekvipasjen av sporet i blodoppholdet." Kritikk søndag: "Meget god start. Følger sporet godt frem til vinkel. Tempo fint innledende, men øker gradvis. Ekvipasjen brytes av dommer når de går av og ikke finner tilbake."  Så her er det absolutt noe å jobbe videre med  Søndag var det for så vidt ingen andre i åpen klasse som kom til sporslutt heller, så vi var i godt selskap 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...