Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Noen her som har noen tips til meg i forhold til at papillonen min er så utrolig redd støvsugeren?  Hver gang jeg skal støvsuge er det intens bjeffing og han er så redd at han rett og slett biter og angriper støvsugeren når jeg støvsuger. Bjeffinga starter allerede nå jeg bærer støvsugeren ut til stua..

Setter han som regel i buret, men han blir jo ikke mindre redd av den grunn..

Tips/erfaringer?

Skrevet

Han er neppe redd, for helt ærlig; jeg har vondt for å tro at en papillon er såpass tøff at han angriper ved frykt hvis den kan stikke av.. 

Bikkja di har det sikkert superfestlig han med å angripe støvsugeren.. 

har du prøvd å be han om å kutte ut og gå og legge seg på plassen sin? 

Skrevet
2 minutter siden, Krutsi skrev:

Han er neppe redd, for helt ærlig; jeg har vondt for å tro at en papillon er såpass tøff at han angriper ved frykt hvis den kan stikke av.. 

Bikkja di har det sikkert superfestlig han med å angripe støvsugeren.. 

har du prøvd å be han om å kutte ut og gå og legge seg på plassen sin? 

Jo han er fryktagressiv, så en hver ting han er usikker eller redd på angriper han rett og slett.. Og i følge bjeffinga hans, så er han nok redd altså. Er det en situasjon han er redd eller usikker i, går han aldri unna, men enten angriper eller går bort til det/de og bjeffer på harde livet for å skremme vekk.. 

Uanett hva jeg ber han om når jeg tar frem støvsugeren hjelper ikke, han stenger alt helt ute fra den blir skrudd på til den er satt bort.

Skrevet

Min hund er også svært lite begeistret for støvsugeren. Jeg tar rett og slett å plasserer han på et annet rom, gjerne et stykke unna der jeg støvsuger. Da slipper han å stresse seg opp unødig :) 

  • Like 1
Guest Klematis
Skrevet

chihuahua'en min gjorde akkurat det samme. Han hoppet rundt og flekket tenner og skummet av raseri over støvsugeren, og beit i den. Han pleide også å reagere slik når han ble redd, enten det var andre hunder, støvsugeren eller andre ting han ikke taklet.

Har dessverre ingen tips, min holdt på med det til han døde.

Et godt tips å fjerne han fra situasjonen, vil tro han blir enda mer redd innestengt i et bur i samme rom som støvsugeren.

Skrevet

Min sheltie koker litt over når vi drar frem støvsugeren. Der bunner det nok ikke i frykt (dog var hun redd for støvsugeren som valp, men da trakk hun seg unna), men er vel rett og slett det at hun blir veldig gira og det bikker over i stress. Kunne sikkert ha trent mye mer på det, men er litt grenser for hva jeg gidder når det enkelt løses med å gjøre som @JeanetteH sier og putte henne i et annet rom mens man støvsuger. 

Skrevet

Når du inn til han før du skrur på støvsugeren da? Isåfall er det jo der du må begynne. Ta støvsugeren ut, og belønne for å se på den og gi deg kontakt. Deretter eskalere til å skru den på såvidt (på lav styrke) osv.

Skrevet

Ja, før den skrus på så er det i hvertfall litt lettere å få han fil å roe seg. Så har øvd med å bare la støvsugeren stå framme og sitte ved støvsugeren å kose med han og belønne han ja. Men jeg smurte meg med skikkelig tålmodighet i går, tvang han til å gå på plassen sin og til å bli der. Tror jeg fulgte han tilbake 30 ganer før han endelig ble der, så aldri brukt å lang tid på å støvsuge før for å si det sånn, haha. Men det funka greit, nr han først ble på plassen sin så kom det bare noen små bjeff av og til. Så blir nok slik jeg kommer til å øve framover :)

  • Like 1
Skrevet

Så bra, da har du hvertfall en start der. Mulig det er litt mye å forlange at han skal klare alt på en økt, med tanke på hvor usikker han er på det meste.

Jeg ville begynt med å kun trene på støvsugeren, uten å slå den på. Tren slik hver dag til han ikke bjeffer på den i det hele tatt når den blir tatt frem. I mellomtiden stenger du han unna når du støvsuger. Når han kan dette godt kan du sku av og på støvsugeren og belønne for dette (så det bare blir litt lyd.). Eventuelt "støvsuge" uten at den er på, så Dino blir vant med bevegelsen. Babysteps.

  • Like 1
Skrevet

Haha det kan aussien min finne på å gjøre også. Støvsugere er onde hundespisende beist. Beste som funker er å jage hu vekk, få hu til å være i et annet rom evnt. Bjeffer hu får hu beskjed om å klappe igjen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...