Gå til innhold
Hundesonen.no

Når hunden kobler helt ut og bjeffer som en gal


Recommended Posts

Skrevet

Valpen min har fått en lei tendens. Hver gang det går folk forbi hagen, klikker hun. Hun er ikke aggressiv mot folk, men tror det er skummelt når de går på utsiden av hekken uten at hun kan se dem. Har prøvd å være i forkant ved at jeg gir masse godbiter og sier bra når jeg ser folk nærme seg. Funka ikke.

Prøvde å snappe henne ut av det ved å trykke på med godbiter, men hun vil ikke ha de. Nylig prøvde jeg en del med klikker, for da er hun mer "på" og i treningsmodus. Dette funker heller ikke. Hun blokker meg helt ute...Folkene er mye mer interessante enn meg og godbitene. Har prøvd mange forskjellige godbiter og. Alt fra frolic,pølse,skinke,fiskepuddig og blodpudding.

Eneste løsningen har vært å fjerne henne fra situasjonen, men jeg ønsker jo at jeg kan ha henne i hagen uten den ekstreme bjeffinga..er redd for å få klager også siden vi bare leier leiligheten. Hvis jeg skal få vekk denne adferden så må det jo skje NÅ. Hun er 4 mnd. Dog i spøkelsesperioden så mulig det forsterker det hele...

Noen tips eller råd?

Skrevet

Er det når hun er ute alene, eller også sammen med deg?

Først og fremst må du være helt konsekvent med å ta henne inn når hun bjeffer. Ta henne ut av situasjonen.

Ellers ville jeg hatt henne i bånd i hagen foreløpig, hele tiden. Jobb masse med kontakt og innkalling i hagen uten forstyrrelser. Når det begynner å sitte så kan du begynne å jobbe mot folk. Ha da hunden i relativt kort bånd så hun ikke kommer bort til gjerde/hekk, men er nærmere deg, og gå så langt unna hekken du kommer. Da kan du jobbe med samme kontakt og innkallingskommando som du har trent inn tidligere, og belønne masse når hun kommer. Gjerne et helt kyllinglår eller noe annet godt hun kan tygge på en stund.

Og samtidig med denne treningen, absolutt aldri la henne være alene i hagen og ikke uten bånd slik at hun får muligheten til å bjeffe langs hekken.

  • Like 5
Skrevet
1 time siden, simira skrev:

Er det når hun er ute alene, eller også sammen med deg?

Først og fremst må du være helt konsekvent med å ta henne inn når hun bjeffer. Ta henne ut av situasjonen.

Ellers ville jeg hatt henne i bånd i hagen foreløpig, hele tiden. Jobb masse med kontakt og innkalling i hagen uten forstyrrelser. Når det begynner å sitte så kan du begynne å jobbe mot folk. Ha da hunden i relativt kort bånd så hun ikke kommer bort til gjerde/hekk, men er nærmere deg, og gå så langt unna hekken du kommer. Da kan du jobbe med samme kontakt og innkallingskommando som du har trent inn tidligere, og belønne masse når hun kommer. Gjerne et helt kyllinglår eller noe annet godt hun kan tygge på en stund.

Og samtidig med denne treningen, absolutt aldri la henne være alene i hagen og ikke uten bånd slik at hun får muligheten til å bjeffe langs hekken.

Når hun er sammen med meg. Hun er aldri ute alene. Hun er kjempeflink på både kontakt og innkalling. Går på valpekurs og hun var den flinkeste på innkalling, selv med forstyrrelser og mat som lokket. Det som er så rart er at hun ikke løper langs hekken og bjeffer. Hun løper bort, gjerne opp på terassen og står å gauler der. Så det er tydelig at det er fordi hun er redd. Skal prøve med bånd :)

Desverre kommer hun fra en mor som er helt lik. Sånne ting er jo arvelig, så jeg er stygt redd for at dette er noe jeg aldri får av henne. Men jeg skal aldri slutte å prøve i hvertfall!

Skrevet
7 timer siden, Kaisen skrev:

Nei, det er blanding av bichon frisė og puddel...

Men da 2 raser med lav terskel for lyd, så da synes jeg Simira har gitt gode råd både når det kommer til å ikke la valpen være alene i hagen og å alltid fjerne den fra situasjonen når den bråker. Lykke til :)

 

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...