Gå til innhold
Hundesonen.no

Engstelig?


Husky
 Share

Recommended Posts

Hallo! 

Jeg har en Alaska Husky tispe i hus, hun er ganske ny her men føler hun burde begynne å slå seg litt til ro? Første ukene gikk kjempe bra til tross for at hun var veldig usikker på oss og på andre fremmede mennesker. Nå føler jeg hun er mer trygg på oss, legger merke til at hun blir glad når vi snakker til henne og hvis vi kommer hjem etter å ha vært ute av huset. 

Men... Da hun står ute(noe hun gjør meste parten av dagen) så uler hun veldig mye, dette er jo normalt for en husky så klart. Har prøvd å sitte ute med henne en stund, gått inn i en kort periode for så å gå ut til henne igjen for å vise at jeg alltid kommer tilbake, har jo hørt at uling er noe de gjør for å få ut at de er ensomme(?) 
Men så kommer vi inn på kvelden, etter en lang dag ute.. Da går hun å legger seg i sikkert 30 minutter før hun begynner å traske rundt i huset og piper til den store gullmedaljen. Har prøvd å gi henne kos og snakke rolig for å prøve å få hu til å slappe av, men føler liksom ikke at noe jeg gjør hjelper. Så da er spørsmålet mitt: Er det noe jeg gjør feil? Eller er det rett og slett noe jeg ikke vet?

 

Takk for all svar på forhånd!

 

Edit: Glemte å legge til at vi går to laaange turer hver dag. En på morgenen og en på kvelden! I tilfellet noen skulle bringe opp dette :D

Endret av Husky
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er nok det ja, savner nok flokken. Kan gå seg til med tid og stund, men når de har bodd så lenge i flokk skal det litt til. Men én kompis hadde nok fått slutt på ulingen, om det er fra samme flokk eller en ny spiller nok ingen rolle. ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, linem0r skrev:

Det er nok det ja, savner nok flokken. Kan gå seg til med tid og stund, men når de har bodd så lenge i flokk skal det litt til. Men én kompis hadde nok fått slutt på ulingen, om det er fra samme flokk eller en ny spiller nok ingen rolle. ?

Var det jeg tenkte meg :) Da får vi først se hvordan det går, også får jeg heller mase litt på samboer om en kompis til Ylva :D 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

10 timer siden, linem0r skrev:

Det er nok det ja, savner nok flokken. Kan gå seg til med tid og stund, men når de har bodd så lenge i flokk skal det litt til. Men én kompis hadde nok fått slutt på ulingen, om det er fra samme flokk eller en ny spiller nok ingen rolle. ?

En fem år gammel flokkhhund vil ikke nødvendigvis trives godt alene. har du mulighet til å ha to hunder er det nok det beste. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...