Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en fransk bulldog hann, 2 år gammel. Han er glad i og fungerer godt med andre hunder, og mennesker til en viss grad. Han har alltid hatt et sterkt ressursforsvar, og har siden han var 3 mnd glefset hvis noen har nærmet seg ting han har fått tak i (flaskekorker, papirbiter, mat som faller på gulvet etc). Hans egen mat og egne leker har aldri vært et problem, jeg kan stikke hendene inn i munnen hans for å ta lekene hans, det går fint.

Etter hvert har han også glefset og bitt i andre situasjoner. For eksempel en gang på kjøkkenet, hvor jeg skulle åpne ovnsdøren og syntes hunden var for nærme, satte jeg frem foten for å hindre ham. Da bet han meg i foten. Ikke en alvorlig skade, men jeg fikk en liten flenge og begynte å blø.

Denne uken ble han passet av et familiemedlem som har passet ham mange ganger før, og kjenner til adferden hans. Hun prøvde å ta på ham selen før de skulle ut, og da glefset han etter henne. Dagen etter glefset han etter og bet i føttene/skoene til naboen hennes. I dag tidlig glefset han etter mannen min da han skulle ta på selen.

Å klippe klør er også et problem, han glefser og biter. Vi har filt klørene med elektrisk fil, det går helt fint. Veterinærbesøk krever fire hender, to som holder foran og to som holder bak, mens veterinæren gir sedering. Han glefser når veterinæren prøver å lytte på ham. Den som holder foran må ha lange hansker for å ikke bli bitt. Vi har selvfølgelig vurdert om han har vondt et sted, men har lagt denne tanken fra oss.

Spørsmålet nå blir jo om han burde avlives. Jeg syns det er veldig trist å tenke på, men han reagerer jo med glefsing på alt han syns er ubehagelig.. Jeg har tenkt på det en god stund nå, men vil gjerne høre andres mening før jeg gjør noe. 

Skrevet

Hvordan er foreldrene og søsknene til denne hunden?

Min umiddelbare tanke er at denne hunden enten har veldig vondt/stort ubehag et sted, eller en adferd som har blitt håndtert feil eller forsterket på en eller annen måte fra tidlig alder. Nå har adferden uansett vært der i så lang tid at det kan være vanskelig å se hva som er hva.

Men jeg tenker ihvertfall i første omgang en grundig utredning, og så hjelp av noen til å se på adferden til hunden (og dere!)  hjemme og gi råd om hvordan dere kan jobbe med dette. Har dere gjort noe for å jobbe med det fra da han begynte med det, eller bare levd med det?

  • Like 2
Skrevet (endret)

Jeg har også en som glefser og gjør utfall om han ikke liker noe. Veldig ubehagelig og stort sett veldig uforutsigbart, da han f.eks fint kan klappes på låret én dag, mens den neste dagen spinner han rundt for å "ta" oss når vi klapper samme sted. Om vi skulle være så uheldig å komme borti ham med benet, har vi en snerrende, gal hund rundt anklene i noen sekunder før han gir seg.

Han er både gjennomrøntget og gjennomklemt på uten å finne noe fysisk galt. Har noen få ganger klart å ta tak i ham når han gjør sånt, han smetter stort sett unna, men da blokker han fullstendig ut og alt blir enda verre. Og da synker jo ikke "straffen" inn. 

Hadde dette vært en stor hund hadde jeg ikke maktet eller tørt å ha ham, da jeg aldri kan stole på ham.

Han har selvfølgelig noen fine sider også, men de blir fort overskygget av denne oppførselen.

Han har hittil ikke bitt noen. Men jeg er redd den dagen kommer?. 

Dette er en hund som aldri noen gang har opplevd noen form for skremsel/vold. Han har vært "rar" siden han kom i hus 8 uker gammel. 

Dårlig med råd fra denne kanten, dessverre.

Han har også en del ressursforsvar av mat og godbiter. Men det er verst ovenfor katten.

 

Endret av SAGA

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
    • Å, så herlig! Jeg har siklet på den rasen innimellom. Arbeidshund med en del vokt, jeg har hørt den beskrevet som en blanding av rottweiler og berner sennen? Håper du poster her og oppdaterer, veldig spennende!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...