Gå til innhold
Hundesonen.no

Bjeffer og bjeffer inne..


marim
 Share

Recommended Posts

Hunden vår har nå begynt å bjeffe så innmari inne. Kan være av de minste grunner. Eksempler er om jeg og samboeren min gir hverandre en klem, da kan han starte å bjeffe. Han kan bjeffe 5-10 min uten stopp! Det er helt forferdelig. Vi har prøvd å sette han i buret for dette, da fortsetter bjeffingen bare i buret. Overser vi han, øker bjeffingen bare i intensitet. Samme hvis vi ber han hysje. Spiller egentlig ingen rolle hva vi gjør, når han først begynner, slutter han ikke før det passer han. Han kan også stelle seg opp mot beina våre mens vi sitter i sofaen å ser på tv å bjeffe helt uten videre...

Utrolig frustrerende, noen som har noen erfaringer med hunder og bjeffing, hva som bør gjøres for å få det av han? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 10/4/2016 at 5:32 PM, *Kat84* skrev:

Jeg aner ikke hvordan du kan få satt en stopper for dette, for jeg har litt samme problem selv. 
Men jeg lurer på hvor gammel han er? 

 

Expand  

Godt å høre det ikke bare er meg som sliter litt. hehe
Han har akkurat blitt tre år. Hva med din?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest *Kat84*
  På 10/4/2016 at 5:40 PM, marim skrev:

Godt å høre det ikke bare er meg som sliter litt. hehe
Han har akkurat blitt tre år. Hva med din?

Expand  

Min er akkurat blitt 5 år. Og det er nå det siste året omtrent han har blitt skikkelig ille. 

Her ser det ut som det økte på gradvis etter hvert som luftrøret ble svakere og svakere. Men jeg er ikke sikker på om det kan ha noen sammenheng. Men det er jo slitsomt å ikke få puste ordentlig, så jeg synes det høres fornuftig ut. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 10/4/2016 at 5:42 PM, *Kat84* skrev:

Min er akkurat blitt 5 år. Og det er nå det siste året omtrent han har blitt skikkelig ille. 

Her ser det ut som det økte på gradvis etter hvert som luftrøret ble svakere og svakere. Men jeg er ikke sikker på om det kan ha noen sammenheng. Men det er jo slitsomt å ikke få puste ordentlig, så jeg synes det høres fornuftig ut. 

Expand  

Hm, ja altså den kan jo være frustrert da hvis den har vondt, eller har det ubehagelig. Vært hos vetrinær og sjekket det?
Merker at det er atferdmessig hos min, føler han gjør det for å få oppmerksomhet rett og slett. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest *Kat84*
  På 10/4/2016 at 5:47 PM, marim skrev:

Hm, ja altså den kan jo være frustrert da hvis den har vondt, eller har det ubehagelig. Vært hos vetrinær og sjekket det?
Merker at det er atferdmessig hos min, føler han gjør det for å få oppmerksomhet rett og slett. :P

Expand  

Jeg har snakket med veterinær om det. Men det er ikke noe som kan gjøres. Men nå når det har eskalert så skal jeg ta både det og andre ting opp med veterinær. 

De er ganske utspekulerte disse Papillonene. Min begynte å halte for å få oppmerksomhet og hvis jeg var så ond å tvang ham til å gå tur i dårlig vær :P 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det finnes alltid unntak, men det bør aldri være grunnlag for anbefaling av en rase. Vil man helst ikke ha lyd/røyting/whatever så velger man en rase som vanligvis ikke har tendensene til det. Oppdragelse, trening og miljø kan påvirke, men genetikken kan ikke overstyres. Lyd på riesen er ingen overraskelse for meg, det er jo en hund med mye driv.
    • Er en del med god helse og super mentalitet også? Vår golden var på ingen måte taus, han bjeffet forholdsvis mye. Cavalieren vår var helt ekstremt gneldrete med vakt som sin selvpålagte hovedoppgave. Mest savage villdyr jakt-, vakt- og trekkhund jeg har hatt. Understimulert.  Ingen lyd på finsk lapphund og chihuahua, som begge fikk over gjennomsnittet med oppmerksomhet og stimuli. Begge rasene kjent som gneldrebikkjer, begge individene så og si tause, i motsetning til de to kjent for å være verdens enkleste og greieste, som i bunn og grunn var veldig hundete hund på mange måter, bl.a. ressursforsvar. Såfremt en skal trene og aktivisere hunden er oppdragelse og aktivisering vel så viktig som rase og genetikk, tror jeg. En golden som kjeder seg er ingen plysjhund, den vil bjeffe og ødelegge ting. En spisshund som får tilfredsstilt behov og blir trent trenger verken lage lyd eller ugagn. Kan lyd handle vel så mye om hvordan ulike raser blir valgt av ulike typer hundeeiere til ulike typer hundehold? Hvilke raser vil ikke bli gneldrebikkjer om en ofte og lenge av gangen plasserer dem i en kjedelig hundegård alene, hvor de kan se/høre/lukte forbipasserende? En gjenganger med små, såkalte gneldrebikkjer av selskapsraser er at eierne verken forstår dem eller trener dem, og så retter det seg når de får hjelp til å tolke hunden og interaktere bedre med den.  Jeg har forøvrig hatt store problemer med LYD på riesenvalpen jeg har nå (ikke en rase for trådstarter). Ikke noe jeg forventet, og er pga generelt konsensus om bjefferaser usikker på om det er genetisk lyd eller om det i hovedsak er miljøpåvirkning fra den individuelle mammaen. Fra mitt eget anekdotiske erfaringsgrunnlag tror jeg egentlig det siste. Det har tatt to mnd å bli kvitt problemet hjemme, ved å forstå mer av hva han vil når det kommer lyd, og hvordan respondere på det. Ikke super lystbetont oppgave å jobbe med, for jeg forventet ikke det problemet.  Den personlige efaringen min er altså at rase is like a box of individuals i litt større grad enn mange andre mener.
    • En del lyd og dårlig helse og mentalitet på dem.
    • Hva med vanlig cocker? Eller amerikansk cocker? 
    • Eurasier, og sannsynligvis pyrineer, er ikke hunder jeg vil anbefale om man har noe ambisjoner i hundesport. Bichon utgår på bjeffingen. Det er (heldigvis!) forskjell på raser, og det er en grunn til at noen raser går igjen, på godt og vondt. Av gruppe 1 har du jo colle, lang- og korthår. Det har vært noe mentale svakheter på dem, men jeg har inntrykk av at det bedres. Det er himla mye røyting og børsting. Og så vil jeg generelt sett fraråde sports/jaktvarianter av rasene. Alle disse er aktive bruksraser som tåler å brukes en god del uten å være hypervarianten. Noen av jaktvariantene har mye stress og dårligere mentalitet. Det er ikke alle som får dem til, og jeg synes helt ærlig at de bør være hos noen som jakter, eller minimum satser mye på hundesport.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...