Gå til innhold
Hundesonen.no

Gruer meg og gleder meg til valp


Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal få min første valp på mandag og kjenner jeg gleder meg veldig samtidig som jeg gruer meg litt for selv om jeg er godt forberedt så får jeg likevel noen sånne "å kjære hva har jeg begitt meg ut på" tanker. 

Er det noen andre som har hatt slike tanker før ankomst av valpen? 

Hva er det aller viktigste man bør være forberedt på når man får valp?

:-)

Skrevet

Jeg skal få valpen i hus om 2 uker og tenker nøyaktig det samme. Redd for å ikke få til ting. Men tror det er viktig å ta en ting om gangen, være tolmodig og ikke skulle få til alt på en gang. De første dagene er det viktig å få valpen trygg. Så skal vi konsentrere oss om å få han stueren. Belønne og overse uønsket atferd. Jeg ønsker også å jobbe med biting, ikke lyst å ha en voffs som biter barna hardt, prøve å lære den å bite i leker ol, vet jo den klør i tennene. Noen tips mtp dette?

Kan valpen starte med godbiter (beregnet på valper) allerede 8-9 uker gammel, eller må man vente med det? 

(Ikke meningen å kuppe tråden, kan slette den om det ble dumt med disse spørsmålene her)

Skrevet

Akkurat det du skriver er det samme jeg tenker også i forhold til biting osv og trene på å være alene hjemme eller i bil og sosialisere den mest mulig. Etter et par dager her hjemme da så klart.

når det gjelder godbiter så fikk jeg beskjed av oppdretter at godbiter er inkludert i maten valpen skal ha i løpet av en dag, så jeg tenker at den kan få godbiter i form av maten den skal få. Bruke tørrfôrbiter som belønning og ta av den allerede oppmålte maten til valpen. Fort gjort å overfore hvis godbiter kommer i tillegg til mat etter det jeg har skjønt ?

Skrevet
På 24.9.2016 at 11:27 PM, Lady Milla skrev:

Jeg skal få valpen i hus om 2 uker og tenker nøyaktig det samme. Redd for å ikke få til ting. Men tror det er viktig å ta en ting om gangen, være tolmodig og ikke skulle få til alt på en gang. De første dagene er det viktig å få valpen trygg. Så skal vi konsentrere oss om å få han stueren. Belønne og overse uønsket atferd. Jeg ønsker også å jobbe med biting, ikke lyst å ha en voffs som biter barna hardt, prøve å lære den å bite i leker ol, vet jo den klør i tennene. Noen tips mtp dette?

Kan valpen starte med godbiter (beregnet på valper) allerede 8-9 uker gammel, eller må man vente med det? 

(Ikke meningen å kuppe tråden, kan slette den om det ble dumt med disse spørsmålene her)

Valper er forskjellige når det kommer til biting. Noen er ikke så ille, noen er grusomme. Du må nesten se hva du får. Det er viktig at du har valpen under oppsyn når den er sammen med barna, slik at du kan gå inn med EN gang hvis valpen begynner å bite, sånn at ikke valpen skremmer barna(vet ikke hvor gamle de er?). Skal barna leke med valpen, alltid lek med en biteleke, slik at valpen ikke lærer seg tannfekting og biting i hender gjennom lek. Avled valpen med lovlige leker når den biter på noe den ikke har lov til. Fokuser gjerne på å leke litt med disse lekene sammen med valpen, slik at den lærerer seg at disse lekene er kjekke å bite på, i tillegg til at du unngår å lære valpen at dere bare leker med den når den gjør ugagn. Ellers er jo en kong med frossen mat(v&h f.eks) en grei avledningsdeal. Spising roer ned og den frosne maten demper kløen i tennene. For å unngå overtrøtthet, og dertil mye hard og intens biting somregel, er det viktig å være tydelig og konsekvent på at valpen skal sove MYE. Etter aktivitet så "tvinger" jeg valpen til å sove. Tvinger som i å f.eks. ta den opp i sofaen ved siden av meg, stryke på den etc. I starten lar jeg den ikke velge selv om den vil sove eller ikke(da får den ofte for lite søvn). Jeg styrer både aktivitet og søvn hos valpen de første ukene. Etter aktivitet, så skal den på do og så skal den sove. Ved å gjøre dette har jeg i hovedsak unngått å få overtrøtte valper som løper i full raptus i stua og biter hardt det som nærmer seg. 

Ang. godbiter så kan du gi hva som helst. Kanskje være litt småforsiktig i starten med mengde og variasjon, for de kan bli løse i magen av det om de ikke er vant med det. Det trenger ikke være godbiter beregna på valper. Ute på tur er det ofte lurt å ha bedre godbiter enn de du bruker hjemme i huset. Hjemme kan du med fordel ha flere skåler med godbiter plassert på strategiske steder, slik at du raskt kan belønne valpen for det du liker. F.eks. en skål i hvert rom. 

 

På 24.9.2016 at 11:34 PM, Ina33 skrev:

Akkurat det du skriver er det samme jeg tenker også i forhold til biting osv og trene på å være alene hjemme eller i bil og sosialisere den mest mulig. Etter et par dager her hjemme da så klart.

når det gjelder godbiter så fikk jeg beskjed av oppdretter at godbiter er inkludert i maten valpen skal ha i løpet av en dag, så jeg tenker at den kan få godbiter i form av maten den skal få. Bruke tørrfôrbiter som belønning og ta av den allerede oppmålte maten til valpen. Fort gjort å overfore hvis godbiter kommer i tillegg til mat etter det jeg har skjønt ?

Hvor mye mat en valp skal ha er veiledende. Jeg har ikke hatt problemer med overfôring og feite valper selv om jeg har gitt godbiter utenom måltidene(uten å ta av måltidene). Valper skal som regel ha ganske mye mat når de er små, ift. kroppsvekt. Klart, har du en miniatyrvalp så er nok det noe å tenke på. Jeg har ikke hatt så små valper. Min minste var 2 kg. ved 8 uker. Det går jo helt klart an å bruke selve fôret til godbiter, hvert fall hjemme, hvis valpen liker det, men ute må du nok trø til med bedre kvalitet på godbitene. 

 

Og tanker om "Hva har jeg gjort!" har blitt en gjenganger gjennom den første valpetiden for min del. Ingen kan forberede deg på hva de søvnløse og avbrutte nettene gjør med deg over en periode :P Ikke før du har vært igjennom det eller noe lignende en gang. Mitt motto gjennom valpetiden er som regel "det går over". Som det sikkert lyser igjennom, så er ikke jeg veldig fan av valpetiden :P 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
    • Hei! Jeg trenger råd angående en situasjon jeg befinner meg i nå. Jeg solgte en hund (1 år gammel) for 2,5 år siden. Hunden ble sjekket av veterinær før flytting. Jeg mottok nå en melding om at eieren har avlivet hunden på grunn av alvorlig atopisk dermatitt. De krever pengene tilbake for hunden, som ble solgt for 7000 kr. Problemet jeg har med dette er at hunden først begynte å utvikle symptomer 1,5 år etter at den forlot meg, ifølge veterinærjournalene, og verken foreldrene eller søsknene er berørt. Uten noen bevis i det hele tatt har veterinæren skrevet i alle journalene at den er "arvelig". Hva ville du gjort i denne situasjonen? Selv om jeg ikke er imot å refundere dem, synes jeg det faller inn under den generelle risikoen ved å eie et dyr. De kontaktet meg ikke på noe tidspunkt da hunden fikk symptomer for å tilby meg å kjøpe den tilbake.
    • Jeg håper jo at folk som velger å ta med hundene sine på Oslo Dog Show har trygge hunder som takler omgivelsene der. Hvis du er ute etter å vite mer om rasen så anbefaler jeg å kontakte raseklubben eller oppdrettere av rasen.
    • Chodsky Pes virka så rolige på Oslo Dog Show.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...