Gå til innhold
Hundesonen.no

Skjerm og sting og greier...


Recommended Posts

Odin har operert bort en kul på det ene forbeinet, og nå gått med skjerm i en uke. Stingene tas på torsdag, da er det 11 dager siden operasjon. Kan jeg anta at han da også slipper skjermen (så lenge han ikke klør masse på såret såklart)? Stort familiedrama i helga, så hadde vært greit å slippe...

Såret ser helt fint ut, og jeg skjønner såklart at det er en forutsetning at han ikke klør masse på det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, man pleier å droppe kraven når man fjerner stingene - mange dropper kraven tidligere også, hvis hunden ikke er interessert i bite/slikke på stingene.

Husker for endel år siden var det en jeg kjenner som fikk litt probl. med slikking etter fjerning av sting - da satte de på en bandasje på den andre framfoten så hunden ble mer opptatt av å gnage på dén og glemte det andre benet...Kort tid etterpå, bandasjen ble fjernet og hunden var SÅ fornøyd å være "naken" igjen.. :-)

Susanne

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Koda gikk med skjerm i tre uker i våres, selv om stingene ble tatt etter to. Men det var riktignok et operasjonssår på 6-7 cm, inn i buken.

Så lenge såret ser fint ut, og han ikke er for mye borti det, vil jeg tro han kan slippe skjermen. Men det kan du jo også bare dobbeltsjekke med vet når du er der. ☺

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ville sett an hunden, om han sleikar mykje på det eller ikkje.

Frøkna her brukte kun skjerm når eg ikkje var til stede, etter at ho hadde operert begge knea for PL. Etter at stinga var tatt, meinar eg å huske at ho slutta heilt med skjerm. Men ho viste lite/ingen interesse for å sleike og klø på såra :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...