Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

jeg har en Cairn terrier på 5år som har et stort problem med andre hunder.

Han bjeffer desperat og drar seg mot dem mens han glefser når vi møter dem på tur. Vi har trent mye og han klarer og passere noen hunder men har noen hunder som aldri går f.eks schæfere og huskyer. Han ble bete av en schæfer som valp så tror det er grunnen. 

Men det egentlige problemet er at han har klart å slite seg bra båndet sitt 3 ganger for å angripe forskjellige hunder, en gang når søskenbarnet mitt passet han og det endte med att når hun skulle få han tilbake beit han hun men det var ikke gjennom huda. Andre gangen var det med min mor og da endte det med att han bet hun og hun fikk en blå negl. tredje gangen var også med min mor men da var det eigeren av den andre hunden som prøvde å skille de og det endre med att han beit henne i lillefingeren, han bet gjennom huda og hun tror den er brukket. 

Hva skal jeg gjøre med dette?

Han er også sånn att hivsman kommer borti han mens han sover skvetter han til og knurrer og av og til glefser, han har bete kanskje to ganger når dette har skjedd.

ellers er han en fantastisk hund men jeg vet ikke hva jeg skal gjøre med dette.

Guest lijenta
Skrevet

Hm du har en fantastisk hund som flyr på andre hunder. Har i denne sammenhengen bitt tre ganger. Og når han sover og skvetter så har han bitt to ganger og knurra og glefset varselglefs. Det vil jeg ikke kalle en fantastisk hund. Men sannsynligvis en som er usikker jeg ville foreslått et dressurkusr på dere det så du kan fortelle at han kan slappe av fordi DU passer på. Hvis det har kommet over kort tid så også en tur til vetrinæren fordi smerter kan gjøre at hunder reagerer dustete. Beklager krast svar. Håper du får fram alt godt med han og tryggheten han kan inneha

 

Skrevet
22 minutter siden, baldro skrev:

*klippe*

ellers er han en fantastisk hund men jeg vet ikke hva jeg skal gjøre med dette.

 

3 minutter siden, lijenta skrev:

Hm du har en fantastisk hund som flyr på andre hunder. Har i denne sammenhengen bitt tre ganger. Og når han sover og skvetter så har han bitt to ganger og knurra og glefset varselglefs. Det vil jeg ikke kalle en fantastisk hund. Men sannsynligvis en som er usikker jeg ville foreslått et dressurkusr på dere det så du kan fortelle at han kan slappe av fordi DU passer på. Hvis det har kommet over kort tid så også en tur til vetrinæren fordi smerter kan gjøre at hunder reagerer dustete. Beklager krast svar. Håper du får fram alt godt med han og tryggheten han kan inneha

 

Les innlegget en gang til. H*n skriver at hunden ELLERS er en fantastisk hund, og det kan jeg tro på. Jeg kjenner også hunder som er dust i noen sammenhenger, men fantastisk ellers. Hunder som biter vil man jo ikke ha, så da må man aldri la hunden få sjansen til det heller. Jeg har en tispe som er tidvis meget sur, og da holder jeg henne unna situasjoner som kan bli et problem. Jeg lar for eksempel aldri barn klappe henne.

  • Like 3
Skrevet

Det eneste jeg kan tenke er at når dere vet dere har en slik hund og har så dårlig utstyr at det ryker og hunden får mulighet til å skade andre hunder og mennesker så burde det være første pri å skaffe seg utstyr som holder hunden. Den er ikke akkurat en Rottweiler det burde være mulig å kjøpe sele, halsbånd og line som holder tullingen når han holder på.

Det neste er å trene masse på passeringer. Belønn god oppførsel med godbiter eller leke og bare trekk han med dere når han er dust. Ikke la han få stille seg opp å være idiot. Ikke la han gå på den siden som er nærmest den andre hunden og ikke dull med han eller løft han opp.

Tro meg de fleste bryr seg ikke om tullete hunder så lenge eieren har kontroll og ikke lar den slippe til deres hund :) de fleste hunder har vært eller er dust under enkelte passeringer.

Det at han har bitt når dere skilder hundene er fordi det er så mye adrenalin i kroppen og hunden ikke alltid tenker før den slenger kjeften rundt seg. Den biter i det som tar tak i den for å beskytte seg eller komme seg løs.

  • Like 7
Skrevet

Gå over til en god sele, og finn et bra passeringskurs. Hunden din er sannsynligvis fryktaggressiv, og trenger å lære at han ikke skal være redd for at de andre kommer bort (noe som er DIN oppgave å hindre så langt du kan) og hvordan han skal oppføre seg når dere passerer andre hunder.

Du kan godt starte med å trene kontakt, og øke avstanden masse når dere passerer andre hunder. Gå over veien, inn i en innkjørsel eller hva som er muligheten, og gi hunden din godbiter for å følge med deg når den andre går forbi.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...