Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Før jeg ringer dyrlegen imorgen tidlig må jeg bare høre om det er noen våkne mennesker her inne som kanskje kan berolige meg litt. På onsdag kveld på siste tur for dagen kom det et par dråper blod på bakken når tispen min markerte. Det kom ikke sammen med urin. Hun vasket seg da vi kom inn igjen, og jeg har gått med argusøyne etter henne på tur i hele dag, men ikke en dråpe blod å se. Hun er like frisk og fin som hun pleier å være, drikker ikke mer enn vanlig og viste ikke noe ubehag annet enn at hun vasket seg da vi kom inn. Jeg lurer jo litt på om dette kan være starten på en løpetid, men typisk løpetid hos oss er at jeg er nødt til å gå å vaske blod etter henne. Nå har det ikke vært noe som helst. Det var helt tilfeldig at jeg så at det kom et par dråper blod på turen på onsdag, så kanskje jeg bare ikke har vært like oppmerksom på at hun "drypper" litt i begynnelsen? Sitter uansett å bekymrer meg - et lite søk på google og jeg er redd hunden har all verdens sykdommer.. 

Skrevet

Hvor gammel er tispa, og hvor mange løpetider har hun hatt?

Har du undersøkt kjønnsåpningen hennes med for eksempel papir eller bomull for å se om du får blodmerke? Har du sett etter blod når hun har ligget lenge/sovet? Er hun mer hoven enn ellers? Vasker hun seg oftere?

Det er ikke unormalt at løpetider kan endre karakter, at unge tisper må stabilisere seg gjennom de første løpetidene først. Det er heller ikke unormalt at løpetider endrer karakter på en gammel tispe.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...