Gå til innhold
Hundesonen.no

Arv og sykdom på valp.


Aea
 Share

Recommended Posts

Er det bedre om feks. "Mormoren" har en øyesykdom som er godkjent for avl enn om "moren" til kullet har den samme øyesykdommen? Hvis da kun "mormoren" har den og "moren" da er frisk? Eller om "moren" har den?  Om det blir mindre sannsynlighet på den samme øyesykdommen for hver generasjon?

(vet det ikke heter mor og mormor i hundespråket men skrev det bare her sånn at det er lettere å forstå hva jeg mener? Jeg er ikke noe flink til å ordlegge meg. Er litt trøtt nå midt på natta så beklager om det ble rotete.)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det spørs jo hva det er, hva statusen på resten av familien er. Er hun parret med en som er  "non carrier" av hva enn du snakker om, så vil jo ingen valper være syke eller affiserte, men de vil være bærere. Er da denne igjen parret med en non carrier så har man igjen flere som da er non carrier, og noen som er bærere bare. Ikke alle øyesykdommer nedarves likt, ikke alle øyesykdommer er farlige  eller vil utvikle seg noe mer utenom at den har en diagnose om de er affiserte. Uten å vite hva du konkret snakker om så blir det umulig å gi deg svar.

Men det er ikke alltid sånn at det er så enkelt i virkeligheten som på papiret så det går ikke an å gi deg et svar sort på hvitt hva som er bedre og ikke bedre, for avl er så mye mer enn bare den ene konkrete tingen også og valgene man tar igjennom flere generasjoner.

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, det er ikke noe enkelt svar på det, dessverre. Enkelte sykdommer har mer forutsigbar nedarving, hvor man eksempelvis med gentesting da kan si at hvis X og Y er fri så vil ikke valpene kunne få sykdommen eller gener for sykdommen, selv om mor til X skulle ha det. Men det er bare noen få få sykdommer. De fleste sykdommer, også øyesykdommer, har ukjent nedarving, hvor det sannsynligvis er flere gener som ligger bak og det blir mer komplisert, og da hvor det er vanskeligere å forutsi hvordan resultater bakover kan påvirke en gitt valp. Så det spørs helt hvilken sykdom det er snakk om, om det finnes gentest for den til den gitte rasen etc etc. Mange faktorer :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...