Gå til innhold
Hundesonen.no

Har hunden din en sykdom? Se om du kan klage


Recommended Posts

Skrevet

Du kan få stor erstatning etter helseplager eller avlivning av hunder og katter.

Hunder som brødristere

- Fra lovens side, er det noen forskjell mellom å kjøpe en brødrister og en hund?

- Nei, det er det ikke. Det kan være litt vanskelig for folk å forstå, for man tenker ikke på dyr som ting, sier Halsos i Forbrukerrådet. 

Konseptet er enkelt: Det du kjøper skal møte forventningene. Om en hund har helsemessige plager selger burde vite om, må dette opplyses om på forhånd.

Har ikke det skjedd, kan du reklamere – akkurat som på en brødrister. Dessuten kan du ha krav på erstatning for medisiner, spesialfôr og veterinær.

Handler du av private, får du etterkjøpsloven to års reklamasjonsrett, også på dyr. Handler du av profesjonelle, gir forbrukerkjøpsloven deg fem år. Men de vanlige reglene om forventet levealder gjelder også for dyr, så at en gullfisk ikke får feire sin femte bursdag er ikke en reklamasjonssak. 

Skrevet

Tror det har vært noen saker på det i Sverige, bla på en rasekatt som hadde dårlig temperament og det sto i rasebeskrivelsen at de var snille katter. 

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Turb skrev:

Tror det har vært noen saker på det i Sverige, bla på en rasekatt som hadde dårlig temperament og det sto i rasebeskrivelsen at de var snille katter. 

:teehe:

Jeg har jo fått erstatning for min elskede, defekte hund, i form av den vesle kråka av ei lillesøster. :heart: Men jeg foretok ikke akkurat noen offisiell reklamasjon, jeg blei bare skikkelig bra behandla av oppdretteren min.

  • Like 5
Skrevet
Akkurat nå, 2ne skrev:



Men de vanlige reglene om forventet levealder gjelder også for dyr, så at en gullfisk ikke får feire sin femte bursdag er ikke en reklamasjonssak. 

OT: Det er morsomt, for gullfisk har ingen problem med å bli godt over 10 år, så lenge de får det de trenger :sleep: (men her ligger jo problemet for det meste hos eiere som har dem i bolle...)

 

On topic: Det står "om en hund har helsemessige plager selger burde vite om". Det er jo en diskusjonssak hva man burde vite om og ikke. Gener er ikke så lett at man kan forutse alle plager og sykdommer en hund potensielt kan få.

Om de holder unna informasjon om kjente sykdommer på linjene så er det jo en annen sak. 

  • Like 5
Skrevet

Jeg ser av sakene de lister på slutten at det er noe variabelt hva utslaget blir hvis man reklamerer. En kat med FIP fikk ingenting, mens en annen fikk en erstatning til langt over kattens innkjøpspris. Det blir jo litt håpløst hvis man ikke engang aner hva man skal forvente et utfall blir...
Ser de er ganske konsekvente på kryptorchide da.

Skrevet

Jeg syns sammenligningen er søkt. "Hunden din er en brødrister". Vel, nei. Hadde brødristeren min dobla eller tredobla sin størrelse det første året jeg hadde den, så hadde jeg blitt skremt. Hadde jeg måtte ha den med ut på sosialisering eller oppdratt den, eller vaksinert den, eller brukt den og stelt den hver dag, så hadde jeg blitt skeptisk. Selv om jeg skjønner greia med å gi igjen for feil og mangler, så er ikke hunder ting. Det er levende vesner, som skal utvikle seg - for hadde ikke en valp forandret seg det første året (pluss andre og noen ganger tredje og fjerde året), så hadde det vært noe skikkelig galt med den. 

Jeg har ymse garantier i kjøpekontrakten, så jeg slipper forhåpentligvis noen krangler om hva valpekjøpere skal ha igjen om det skulle komme noen feil og mangler. Dukker det opp feil og mangler som ikke er dekket i kontrakten, får jeg håpe vi blir enige uten å måtte ta det via forbrukertvistutvalget. 

Men jeg er enig med @Snøfrost, det er ikke spesielt konsekvente, disse dommene deres. Da er det vanskelig å forholde seg til forbrukertvistutvalget. Engelsk bulldog fikk f.eks ingenting igjen for vannhode, jeg syns jo det er hakk eller tre mer alvorlig enn kryptorkisme - det er tross alt noe de kan leve fint med hele sitt normalt lange liv, liksom. 

Skrevet

Jeg fikk igjen halvparten av kjøpesummen på min da han er krypt. Forventet egentlig ikke å få noe, for vi hadde det ikke i kontrakten.

Han har jo også HD, men det heller forventer jeg ikke å få noe igjen for. Foreldre og slekt har alle med svært få unntak fri, så at dette dukket opp fra "intet" kan jo ikke oppdretter belastes for. Det er bare rett og slett uflaks.

Om oppdretter overlagd lyver/holder tilbake informasjon som er vesentlig med tanke på helse, er det kanskje noe annet.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
    • Hei! Jeg trenger råd angående en situasjon jeg befinner meg i nå. Jeg solgte en hund (1 år gammel) for 2,5 år siden. Hunden ble sjekket av veterinær før flytting. Jeg mottok nå en melding om at eieren har avlivet hunden på grunn av alvorlig atopisk dermatitt. De krever pengene tilbake for hunden, som ble solgt for 7000 kr. Problemet jeg har med dette er at hunden først begynte å utvikle symptomer 1,5 år etter at den forlot meg, ifølge veterinærjournalene, og verken foreldrene eller søsknene er berørt. Uten noen bevis i det hele tatt har veterinæren skrevet i alle journalene at den er "arvelig". Hva ville du gjort i denne situasjonen? Selv om jeg ikke er imot å refundere dem, synes jeg det faller inn under den generelle risikoen ved å eie et dyr. De kontaktet meg ikke på noe tidspunkt da hunden fikk symptomer for å tilby meg å kjøpe den tilbake.
    • Jeg håper jo at folk som velger å ta med hundene sine på Oslo Dog Show har trygge hunder som takler omgivelsene der. Hvis du er ute etter å vite mer om rasen så anbefaler jeg å kontakte raseklubben eller oppdrettere av rasen.
    • Chodsky Pes virka så rolige på Oslo Dog Show.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...