Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilke triks og kommando kan din hund? noen råd og tips?


Gjest
 Share

Recommended Posts

Jeg har trent på en ny kommando i det siste. "Ta på".  Altså han skal ta labben på noe. 

Jeg begynte med en leke på gulvet som han skulle ta på. så 2, så tre og nå er vi opp til 4 og en katt. 
Jeg peker på noe å sier "Ta på" så skal han ta labben på den tingen jeg peker på. Også katten :rofl:
Han bruker å legge seg i mellom oss når vi trener på gulvet. Altså han ligger i mellom meg og Mio, altså i veien for oss, for han tigger godbiter. Så nå peker jeg på han og sier "ta på", og Mio gjør det. :teehe:
Akkurat i det jeg pekte på Malvin (katten) og sa "ta på" så reiste han seg opp å gikk.. og Mio løp etter, tok på han og kom tilbake til meg. Så det sitter sånn halvveis. 
Når to leker ligger på rekke og rad så blir han forvirret. Har ikke forstått ordet "nei" enda. Lekene ligger nå i en halvsirkel rundt meg, så han ser hvor jeg peker, også når jeg peker på Malvin eller sier "Ta på Malvin". Han vet hvem Malvin er (eller tonefallet eller whatever). 

Jeg prøvde på å peke på en leke vi ikke har øvd med, en ball. Den lå lengre bak en annen leke, og da klarte han det. 
Gjorde det tre ganger før ballen spratt for langt bort. 

Når Mio er litt sliten så tuller han mye. Han kan slenge seg ned å rulle rundt og hoppe og danse, og kysse meg alt på en gang. For han er så gira. Da har han fått nok :P 
 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arthur kan ikke så mye egentlig.

Sitt

Dekk (beint dekk, ikke rulle over på siden i skikkelig mastiffstil:p )

Legg seg (ligg som han vil)

På plass, både direkte innsitt og shæfer innsitt

Stå - fristilling mtp utstilling

Lineføring og fvf

Sitt foran

Touch - berøre hånd med snute

Slipp

Spytt ut (om tingen er halvveis ned i gapet)

Innkalling

Vinke hadet - sitter ikke helt enda

Skamme seg - sitter ikke helt enda

"Gå å vær et annet sted" :P

"Se til ******* å slutt å plag katten" :P

 

Planlegger å lære ham å rydde lekene sine - de gutta roter noe fælt altså! :P

"Slutt å sikle" er også en kommando jeg gjerne skulle ønske gikk an å lære ham, men har  innsett at det dessverre ikke går :P

 

Skamme seg er morsomt (snute over nesen)! Vinke hadet er jo også veldig søtt :) Hode i fang er en fin kommando også :) Rydde leker og hente leker er jo genialt, jeg har begynt (før) med target/touch og bygget på det derfra.

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Blaze kan alle øvelsene i lp kl.1. Utenom det har han ikke lært allverden. 

-Han hopper opp på brystet mitt når jeg sitter på huk, også tar jeg i mot han. 

-"Hente leken!". Da leter han opp en leke og tar den med bort til meg. 

- Han hopper opp på det meste hvis jeg sier "hopp" og peker, men det er ikke akkurat noe jeg har lært han. 

Felix fikk en gang i verden bronsjemerket i agility. Utenom det kan han å kysse på kommando, sitt og legg deg. Han er så snabla treig å trene så han har ikke blitt prioritert der for å si det sånn. 

Sånn ellers blir det jo en del "bli", "stå", "hit", "gå ned" og "nei" i hverdagen :P 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mona kom seg gjennom en uoffisiell bronsjemerkeprøve for et par år siden, så hun kan vel egentlig noe lydighet. I etterkant har hun utviklet øvelsene litt selv, slik at lineføring fort kan innebære "tunnell mellom beina" osv :D

Ellers kan hun:

Gi labb

High five

Sitte bamse

Tunnell mellom beina (doh!)

Slalom mellom beina mens man går

Lukke skapdører

Snurre rundt

Hoppe gjennom "ring" (dvs, jeg lager en ring med armene mine)

Bukke

...og forhåpentligvis noe jeg ikke kommer på nå, for denne lista var kort.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Utenom hverdagslydighet, samt lp- og agilityrelaterte momenter og øvelser så kan ikke mine all verdens triks. Burde absolutt trent mer av det, for spesielt ene hunden synes det er kjempegøy.

Harly kan:

Halse, "opp" (sitte bamse), gå mellom beina, gå på to ved siden av meg, trykk (håndtarget) og bukke.

Lykke kan:  

Krype baklengs, "opp" (sitte bamse),stå på to, trykk (håndtarget) og bukke.

I tillegg har begge påbegynt handstand, men finner ikke platen jeg har brukt så der har vi tatt en pause :P

 

 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Nå holder jeg på å legge på kommandoen "flau" på trykke labben over snuten. Har også så vidt startet med å få frem at hun rekker tunge, men det ser ut til at det trengs en del repetisjoner på :P 

Har også lyst til å lære inn et kompis-triks som begge hundene må være med på, men sliter med ideer. Har sett flere kule triks, men så har jeg en lynrask belger og en "treg" setter så det er ikke alt som går.. Noen som har tips? :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min lillegutt er så utålmodig, ikke så rart kanskje siden han bare er 9 måneder, så han kan "bare":

-Sitt

-Dekk

-Vent - vær så god

Dekk lærte han seg faktisk idag :D Etter flere måneders iherdig trening, som ikke ga resultater, fant jeg frem klikkeren som jeg brukte på min forrige JRT. Og du skal se det ble fart på gutten! Vips, så lå han bare der og logra med halen! *stolt*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"ta på" er det trikset vi holder på med nå. Det er så gøy å peke på katten og si "ta på". Også stikker katten av, valpen kommer like etterpå og gjør alt han kan for å ta på katten med poten sin. Når han endelig får det til så løper han tilbake til meg for å få godbiten. Jeg dør av latter vær gang. Beste trikset jeg har lært han :teehe:

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Må han være der? Jeg tenker det kan være greit som en del av alenetreningen etterhvert, men så lenge dere er hjemme disse første ukene så ser jeg ingen grunn til å stenge ham inne der med mindre dere har behov for å skjerme ham for noe, unna gulvvask, støvsuging og sånt. Men selv det er også ting han bør bli vant til, strengt tatt. La valpegrinda være åpen så mye som mulig både dag og natt, så lærer han nok å finne roen etterhvert.
    • Valpen vår på snart 10 uker er vandt med valpeinnhegning med et bur inni(dør åpen til buret) på batteristandard. Vi sover enn så lenge på madrass på utsiden av innhegningen. Men på dagtid blir han helt rabiat når han blir satt i innhegningen. Hyler og skriker i evigheter selv når han ser oss. Vi vet han både har er mett, har tisset og bæsjet og behovene hans er fylt. Hvor lege skal han få lov å holde på før jeg gir opp? Valpehjerte får jo vondt av han, men vil jo heller ikke gi opp for lett. Vi vet det enda er tidlig og vi har fri helt frem til nytt år for å være hjemme med han. Gode tips og råd mottas med takk. 
    • Kan stedet jeg beordrer hunden for irettesettelse være den vanlige dagsenga i stua eller bør det være et separat sted/seng?
    • Jeg har hentet flere valper gjennom årene og har aldri tenkt over at det er noe problem at tisper i huset har løpetid.  Tror det går fint med både tispe og valp.
    • Ja han har teppe fra dem. Han koser seg fint i buret sitt på dagtid.  hittil må vi ut med ham rundt kl 02 og igjen kl 05.30 når han våkner på morningen. Han blir tatt ut for å tisse og legger seg raskt tilbake i buret. Men går 3-5 minutter så kommer han tuslende over på madrassen. Vi får prøve å legge oss utenfor å se hvordan det går. Bare håpe. Vi ikke vekker han for mye da når vi flytter madrassen vi skal sove på.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...