Gå til innhold
Hundesonen.no

Suzuki Liana - hundebil


Recommended Posts

Hei!

(bare flytt tråden om jeg har skrevet i feil forum). 

Men er det noen her som har eller kjenner til Suzuki Liana? Jeg trenger en bil med 4x4 og plass til hunden i bagasjerommet. Har en langhåret collie. Ser ikke for meg at jeg får et Variocage Bur inn i bagasjerommet men kanskje det blir plass til hunden hvis jeg kjøper variogate (kræsjtestet sikkerhetsgrind) for å ha i bilen. 

Bor langt unna bilselger så får ikke dratt å sedd på den før evt kjøp. 

Det er en 2003 modell 1,6 motor den jeg vurderer.

Link til biltest: http://broom.eonbit.com/underholdning/broom/suzuki/liana/2001-2009/293

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en 2001 Liana som besteforeldrene mine kjøpte ny, og deretter hadde pappa den før jeg fikk den. Da var den bare kjørt 100 000km så den er ganske velholdt.

Du får fint plass til en collie der uten bur, vi har det minste buret fra Retreq og det får akkurat plass. Det er ikke så stort bagasjerom. Jeg kan kanskje ta et bilde i morgen hvis jeg husker det.

Bilen er ganske dau å kjøre, og veldig lett i vekt (du merker sidevind ganske godt i høy hastighet). Eksempelvis hvis det er slakk oppoverbakke ut på E18 så er jeg sjanseløs på å nå fartsgrensa før akselerasjonsfeltet er slutt :P . Ellers er det jo sjelden jeg trenger å råkjøre når jeg har hund baki da. Det ER en gamlisbil, hehe..

Jeg syns den er grei å kjøre et stykke med, men jeg er ikke sånn som har tenkt spesielt over "vonde" bilseter i mitt liv (mens samboeren min ikke syns den er god å kjøre langt i). Baksetet er veldig rett i ryggen og ikke så behagelig å sitte i lenge (sitat mamma "du må svelge et spett før du skal sitte der"). Det er jo en ganske plastikkfirehjulstrekker sammenlignet med f. eks Subaru, men den duger for meg :) . 
Den bruker ekstremt lite bensin! Mange pluss for det!

Jeg har hatt Caddy som hundebil tidligere og syns at Lianaen er mye mer anvendelig, fint med fem seter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for utfyllende info!!

dette blir evt bil nr 2 så vi har en større bil til bruk på lengre turer og sånn. 

 

Hvis du kunne tatt et bilde av bagasjerommet med hunden din inni så hadde det vær supert! Litt lettere å se hvor stort det er når man har en hund (eller gjenstand) inni.

blir mer fancy og dyrere bil senere en gang men inntil videre tror jeg ikke Suzuki er så dumt. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...