Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ok nå begynner det å bli mange tråder fra meg, beklager dette. 

Men, tre ganger nå så har det kommet puss på øyet til valpen. Det renner ikke noe, men av og til så får han øye-gugge som havner innpå øyet. Broren sliter med rennende øyne, men det er mye, mye verre en valpen min sitt øye. Det renner ikke, men som sagt, av og til kommer det vanlig gugge slik som vi mennesker får også. 

Men "problemet" er, det kommer innpå øyet. Jeg må få han til å blunke et par ganger slik at det kommer ut på siden, slik at jeg får fjernet det. Er dette normalt? Bør jeg få det sjekket? Broren har blitt sjekket og det bare er slik han er, faren er også slik og flere kullsøsken og helsøsken. Min har så å si ingen veske i øyet, det renner ikke. 
Det kommer midt på øyeeplet, men han bryr seg ikke stort, tar ikke labben mot øyet eller noe, bryr seg ikke. 
Hadde en hund før som fikk det ganske ofte, men vi fikk ikke røre øyet så det måtte gå over av seg selv. 

Skrevet

Mulig det er ganske store rase- og individforskjeller på dette, men alle boxerne mine har hatt sånn. De franske bulldogene jeg passer har det også. Vi mennesker får søvn i øyet også, og jeg ser det i sammenheng med at hunden har sovet. Jeg fjerner alltid sånt fra mine hunder, jeg klarer ikke å la vær.

Skrevet

ok, må prøve å fjerne det så fort jeg ser det. For hvis ikke så havner det midt på øyet. Lest litt på nett, dersom gugget havner under øyelokket så kan han få infeksjon. 

Synes det er så rart at det havner midt på øyet :P sikkert fordi han herjer så mye 

Skrevet

Kanskje raseforskjeller, men øyegugge er ikke normalt på mine raser (vet ikke helt hva du legger i gugge da). Litt "øyebuser" om morgene kan de ha, disse er harde. Men øyegugge har de kun hatt 2 ganger, og da var det mild øyebetennelse (holdt å skylle med saltvann til det var borte). Om mild øyebetennelse ikke forsvinner eller blir bedre i løpet av 3-4 dager bør veterinær kontaktes.

Hvilken farge har guggen? Er det farge på den (hvit, grå, grønn, gul) så er det sannsynlig betennelse.

Om det er helt blankt slim kan det være at hunden bare har noe på øyet, f.eks et hår eller noe. Mine får det av og til. Det tar jeg som regel bare ut med fingrene (med mindre det ligger midt på øyet eller kun nedi øyelokket, da spyler jeg det ut). Aldri hørt om at de kan få betennelse om dette havner nedi øyelokket, det syns jeg høres veldig rart ut? Mine bryr seg heller ikke om at de har hår, eller andre ting midt på øyet :P

 

Er øynene sjekket hos veterinær, f.eks tåreproduksjon og slike ting?

Skrevet

Har blitt sjekket ja, og han kan "gråte" tårer, dette klarer faren også. Viste ikke at hunder kan "gråte" tårer :P Men når de kjører bil så syter de og da kan det renne tårer, det er rett og slett tårer som om at de griner. Faren er helt lik og veterinæren sa at det er ikke betennelse eller noe galt, det var rett og slett tårer etter at han kjørte bil. Nå liker han å kjøre bil og "griner" ikke lengre. 
Det er som oftest grå aktig, men det renner ikke fra øyet, ikke vått rundt øyet eller noe. Han får bare en gang i blant slike klumper med slim innpå øyeeplet. Også har han litt gugg i øyekroken en gang i blant om morgningen. Tror det er gugget som har havnet på øyet i stedet for i øyekroken, fordi han har gnudd seg med potene eller noe. 

Broren er ofte våt rundt øynene, fikk infeksjon en gang men det gikk over av seg selv, og var ganske mild og trengte ikke behandling. Forskjellen er at her renner det ikke på lik måte, aldri vått rundt øynene, men så har han fått gugge midt på øyet 2-3 ganger nå. Aldri sett at en hund får det midt på øyet før. 

Skrevet

"Skal ikke være sånn" på noen raser/type hunder, annet enn litt sånn rusk i øyekroken som mennesker jo også får, dette skal gjerne være hardt som nevnt. Men mild øyebetennelse er jo ikke uvanlig å kunne få, da anbefales det gjerne å skylle med sterilt saltvann (anbefaler engangsflasker/-ampuller), så ser man det da an etpar dager samtidig med skylling om det ikke er veldig ille.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Er de ganske like i gemytt og væremåte?
    • Kan en hund fødes uten hint til hvordan den oppfører seg til andre hunder? Spør for en jeg kjenner.
    • Skye terrier skiller seg jo en del ut fra de andre her, både i utseende og type. Jeg kjenner de ikke veldig godt, så anbefaler å sjekke raseklubben i hjemlandet. De andre har jeg møtt en del av. De er jevnt over ganske egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Hvis du er vant til gjeterhund så tror jeg det kan bli en ganske brutal overgang. Det er ikke bare å "jobbe mer og hardere", det er rett og slett en helt annen type hund og mye som ikke vil kunne fungere på samme måte. En utfordring er for eksempel å ha de løse. Pinscher er vagt mildere enn terrierene. Dansk-svensk gårdshund er også en pinscherhund, som er veldig lik brasiliansk terrier og parson russel, men mildere i gemyttet. Jeg har kjent folk som har kunnet kalle inn sine pinschere og dsg fra jakt på vilt. Pinscherene er også større enn manchesterterrier. Det er nok i stor grad trenbarhet, jaktinstinktet og selvstendigheten som skiller terrierene fra gjeterhundene, og i litt ulik grad. De er ikke interessert i å gjøre deg til lags eller høre på hva du sier, de er avlet for å jobbe selvstendig og jakte på og drepe smådyr. Du kan ikke regne med å kunne ha dem løs utenfor inngjerdede områder eller under tett kontroll. Jeg har f.eks. sett mange i konkurranse- og treningssammenheng, men veldig sjelden løse i skogen.
    • Har vurdert Manchester terrier, Person russel terrier, brasiliansk terrier, og skye terrier. Tenker også på Pincher men hva er forskjellen mellom en pincher og Manchester terrier? De er ganske like utseende og størrelse. Vi vet at terriere har mere jaktinstinkt og er mere sta enn gjeterhund. Ønsker helst en av de største terrierne.
    • Hva er likheten mellom alle terrierene sånn generelt? Ønsker en terrier uten napping og vanskelig klipping. Børsting går greit. Hvordan er dem i forhold til gjeterhunder? Er oppvokst med det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...