Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ok nå begynner det å bli mange tråder fra meg, beklager dette. 

Men, tre ganger nå så har det kommet puss på øyet til valpen. Det renner ikke noe, men av og til så får han øye-gugge som havner innpå øyet. Broren sliter med rennende øyne, men det er mye, mye verre en valpen min sitt øye. Det renner ikke, men som sagt, av og til kommer det vanlig gugge slik som vi mennesker får også. 

Men "problemet" er, det kommer innpå øyet. Jeg må få han til å blunke et par ganger slik at det kommer ut på siden, slik at jeg får fjernet det. Er dette normalt? Bør jeg få det sjekket? Broren har blitt sjekket og det bare er slik han er, faren er også slik og flere kullsøsken og helsøsken. Min har så å si ingen veske i øyet, det renner ikke. 
Det kommer midt på øyeeplet, men han bryr seg ikke stort, tar ikke labben mot øyet eller noe, bryr seg ikke. 
Hadde en hund før som fikk det ganske ofte, men vi fikk ikke røre øyet så det måtte gå over av seg selv. 

Skrevet

Mulig det er ganske store rase- og individforskjeller på dette, men alle boxerne mine har hatt sånn. De franske bulldogene jeg passer har det også. Vi mennesker får søvn i øyet også, og jeg ser det i sammenheng med at hunden har sovet. Jeg fjerner alltid sånt fra mine hunder, jeg klarer ikke å la vær.

Skrevet

ok, må prøve å fjerne det så fort jeg ser det. For hvis ikke så havner det midt på øyet. Lest litt på nett, dersom gugget havner under øyelokket så kan han få infeksjon. 

Synes det er så rart at det havner midt på øyet :P sikkert fordi han herjer så mye 

Skrevet

Kanskje raseforskjeller, men øyegugge er ikke normalt på mine raser (vet ikke helt hva du legger i gugge da). Litt "øyebuser" om morgene kan de ha, disse er harde. Men øyegugge har de kun hatt 2 ganger, og da var det mild øyebetennelse (holdt å skylle med saltvann til det var borte). Om mild øyebetennelse ikke forsvinner eller blir bedre i løpet av 3-4 dager bør veterinær kontaktes.

Hvilken farge har guggen? Er det farge på den (hvit, grå, grønn, gul) så er det sannsynlig betennelse.

Om det er helt blankt slim kan det være at hunden bare har noe på øyet, f.eks et hår eller noe. Mine får det av og til. Det tar jeg som regel bare ut med fingrene (med mindre det ligger midt på øyet eller kun nedi øyelokket, da spyler jeg det ut). Aldri hørt om at de kan få betennelse om dette havner nedi øyelokket, det syns jeg høres veldig rart ut? Mine bryr seg heller ikke om at de har hår, eller andre ting midt på øyet :P

 

Er øynene sjekket hos veterinær, f.eks tåreproduksjon og slike ting?

Skrevet

Har blitt sjekket ja, og han kan "gråte" tårer, dette klarer faren også. Viste ikke at hunder kan "gråte" tårer :P Men når de kjører bil så syter de og da kan det renne tårer, det er rett og slett tårer som om at de griner. Faren er helt lik og veterinæren sa at det er ikke betennelse eller noe galt, det var rett og slett tårer etter at han kjørte bil. Nå liker han å kjøre bil og "griner" ikke lengre. 
Det er som oftest grå aktig, men det renner ikke fra øyet, ikke vått rundt øyet eller noe. Han får bare en gang i blant slike klumper med slim innpå øyeeplet. Også har han litt gugg i øyekroken en gang i blant om morgningen. Tror det er gugget som har havnet på øyet i stedet for i øyekroken, fordi han har gnudd seg med potene eller noe. 

Broren er ofte våt rundt øynene, fikk infeksjon en gang men det gikk over av seg selv, og var ganske mild og trengte ikke behandling. Forskjellen er at her renner det ikke på lik måte, aldri vått rundt øynene, men så har han fått gugge midt på øyet 2-3 ganger nå. Aldri sett at en hund får det midt på øyet før. 

Skrevet

"Skal ikke være sånn" på noen raser/type hunder, annet enn litt sånn rusk i øyekroken som mennesker jo også får, dette skal gjerne være hardt som nevnt. Men mild øyebetennelse er jo ikke uvanlig å kunne få, da anbefales det gjerne å skylle med sterilt saltvann (anbefaler engangsflasker/-ampuller), så ser man det da an etpar dager samtidig med skylling om det ikke er veldig ille.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...