Gå til innhold
Hundesonen.no

Ukjent halting bakbein.


Hundebasillen
 Share

Recommended Posts

Ja.. Nå er vi inne i en veldig frustrerende tid med ene hunden vår Nova, som haltet først på høyre bakfot, så på venstre bakfot.

Vi har vært hos vetrinær når hun haltet på høyre bakfot og da fikk hun metacam i 1 uke med beskjed om å bare ha tisseturer i bånd og ellers ligge rolig inne.

Det funket kjempefint og haltingen avtok etter den ene uken. De mistenkte at korsbåndet var røket, men etter mye undersøkelser med bøy og tøy, og ingen tegn til skuffbevelgelsen, valgte de å vente det ann med røngten.

 

Nå er hun som nevnt blitt halt på venstre bakfot, med varierende halting. Hun halter ikke konstant, og heller ikke stiv når hun røyser seg etter hun har ligget.

 

Noen som har noen erfaring på hva det eventuellt kan være ? Hun er en blanding mellom rottweiler og boerboel.

Skal ringe vetrinær idag å høre hva vi burde gjøre, men jeg liker å ha noen innspill på hva som burde undersøkes osv.

Takk for eventuellt svar!

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja jeg har tenkt at det kan være korsbåndskadet, men ikke avrevet. Hun har sluttet helt å halte på høyre bakfot. Og hun går ikke på noe medisiner nå. Hun hadde noe leddvæske i høyre fot,men det er borte nå.

Merkelig at vetrinæren ikke gjorde noe mer da, eller ba oss komme tilbake etter sjekken.

Jeg fikk ikke tak i vetrinæren idag, så får ringe han imorgen å sjekke om det er mulig å få tak i han da...

 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åå, så kjipt:icon_cry: Denne dama som er så aktiv og "happy-go-lucky"..

Får bare bestille time til henne igjen å presse på med røngten på henne å skikkelig utredning. Takk for alle svar!

Noen som har erfaring av hva jeg kan forvente meg når det kommer til korsbåndskade? regner med det blir operasjon hvis det er det. Hater overasskelser når det kommer til hundenes helse:hmm:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...