Gå til innhold
Hundesonen.no

Sauefattige fjellområder Sør-Norge


yurij
 Share

Recommended Posts

Guest lijenta

Turfolk: Finnes det overhodet noen fjell områder i Sør-Norge hvor det er lite eller ingen sau?

Der det er ulv men ville ikke sluppet hunden der heller. Du har jo et område ved Koppang som ikke har noe sau men det er der det er ulv

Vet ikke med Skrim/Sauherad fjellene, men Lifjell har så det jomer etter. hmm HArdangervidda og somdu sikkert vet Setesdalsheiene er det.

Edit: Du kan sjekke ut Koppang fiske Forening. ikke så høyt men deler av terrenges skal en kunne ha hunden løs i og det er etter hva jeg vet uten sau. Østkjølen heter området så vidt jeg husker og ta kontakt via telefon for å forhøre deg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Løshund er ikke det viktigste men det er for mye krefter i dem til at jeg orker å vasse i sau med dem i bånd heller .Må kunne slappe av under bading , mat og overnatting og sånn:) Koppang skal jeg sjekke . Det er liksom litt feil tid dette .Pleier å gå vår og høst , før og etter sau :) Noen nevnte nord i Austheiene , men alle områder jeg har vært rundt Tovdal / Hovden og fyresdal har mye

sau

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Ja mye sau, men Sauherad/Luksefjell området er ikke så mye fjell men mange vann og om det er sau i området så har jo noen småeiere kanskje noe men det er to store <treskov i larvik og løvenskjold i Skien. Tror jeg ville hørt med Løvenskjold i Skien for å kunne reise inn derfra eller fra Sauherad sia. Tror det var en som hadde sau der tidligere men det var en liten besetning så er ikke sikker på om den eksisterer mer. Denne personen leide av Løvenskjold, blir en medlem av grenland sportsfiske kan en leie hytter i området også med fiske.

Det er vel det nærmeste jeg vet om. Og hvor lengre vestover du drar deg hvor emr sau har jeg ntrykk av, men dem går jo i alle store kjente områder

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Gjærstad område? Har du sjekket der. Drangedal/Gautefall Nissedal Fyresdal tror jeg har endel sau ja og oppover i Telemark. Det vil si høyere enn Bø - Notoden - Lifjell for på Lifjell er det sau.

Før i tiden ble sauen tatt ned fra Lifjell til 10 oktober men husker ikke datoen for nr dem tar dem ned nå. Men tror ikke det er seinere, i år kan nedtaksdatoen bli spesiell siden været har vært rart da.

Etter den datoen kan det være etternølere fordi dem som eier sauen har jobb vedsidenav og må bruke helgene til å søke etter sauen. Men lurer på om dem begynner i midten av september

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Gjerstad er nesten ingenting. Det er bare en liten hole Vet ikke hvordan det er videre fra Hovden ?

Sau. OG på Haukelifjell er det sau fra vestlandet, men lurer på om det kan være noe ei turisthyte som bjåen tristhytte og rundt der kan være mindre. Ring og hør

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På østsida Bjåen pleide det å være masse sau (har traska på sank der). Men hvis du kommer opp på fylkesgrensa ca og så innover Hardangervidda, kan det være at det er litt lengre mellom de. Hør med han som har geitestølen på Nupshadlane? Den innerste der med geitostsalg... (Jan Hoslemo, Øvre Vats)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...