Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Det er tydelig at omplasseringshunden vår på 1,5 år hater å bli håndtert. Vi får ikke gredd ut floker eller klipt klør. Hun hyler, flekker tenner og snapper etter hendene våre. Hun er livredd, skjelver og peser.

Vi fikk beskjed av de vi kjøpte hun av at hun ikke likte det, men at hun tolererte det. Vil ikke akkurat si de har vært helt ærlige.

Hvordan får vi henne til å forstå at det er helt ufarlig? Hun har floker nedover hele brystet nå, og de må børstes ut før det begynner å gjøre vondt..

Skrevet

Jeg ville tatt saksa fatt for å få ut flokene i stedet for å gre dem ut, for det gjør vondt å gre ut floker (jeg er hårsår selv, så jeg hater når frisører drar i håret mitt. De fleste er hardhendte). Så ville jeg bygget opp tilliten til håndteringa imens pelsen gror ut igjen. Ta på potene mens dere koser, ha en hyggelig stund (hvis mulig) med børsten hvor dere driter i floker. Hvis hun er glad i mat kan dere også prøve å la henne sleike på en tube rekeost mens dere gjør det dere må. En klemmer ut jevn strøm av ost, den andre klipper. Hvis dere vil beholde pelsen kan dere prøve rett på ost eller å bygge opp tilliten først, men jeg tror jeg hadde gitt beng i at bikkja skal se pen ut et par måneder hvis det er så flokete at det begynner å bli skikkelig ille, og bikkja motsetter seg alt...

Skrevet

Vi har begynt å klippe henne og hun ser nå helt skamklipt ut stakar :P

Men de fleste flokene sitter jo helt inntil huden, så det er vanskelig å få klipt bort..

Å avlede med mat kan være verdt et forsøk!:)

Skrevet

Men de fleste flokene sitter jo helt inntil huden, så det er vanskelig å få klipt bort..

Å avlede med mat kan være verdt et forsøk!:)

Hvis flokene sitter helt inntil huden ville jeg bare klippet med maskin og begynt fra scratch, for det synes jeg er nesten umulig å få ut.
  • Like 1
Skrevet

Hvis hun er så ille som det høres ut som her så ville jeg faktisk bestilt time hos veterinær for å få sedert henne og klipt helt ned med maskin, og også fått klippet klørne helt kort. Da er det lettere å starte med tilvenning også.

Jeg hadde engang en hund som var rebelsk på bordet og det jeg gjorde var tilvenning via t-skjemetoden. Satte henne på bordet, timer på mobilen 30 sekunder, børste lett og jubel, søttendemai og julaften på en gang når klokka ringte, og massevis av godis såklart. Dette gjentok jeg ofte og bygget gradvis opp tiden og hva jeg gjorde.

  • Like 5
Skrevet

Hvis hun er så ille som det høres ut som her så ville jeg faktisk bestilt time hos veterinær for å få sedert henne og klipt helt ned med maskin, og også fått klippet klørne helt kort. Da er det lettere å starte med tilvenning også.

Jeg hadde engang en hund som var rebelsk på bordet og det jeg gjorde var tilvenning via t-skjemetoden. Satte henne på bordet, timer på mobilen 30 sekunder, børste lett og jubel, søttendemai og julaften på en gang når klokka ringte, og massevis av godis såklart. Dette gjentok jeg ofte og bygget gradvis opp tiden og hva jeg gjorde.

Signerer den!

Har i går og i dag hjulpet til med å få skikk på pels og klør på en sånt lite pelshelvete, som dør på seg av normal håndtering. Eier har ikke sjans til å følge opp, så eneste fornuftige er at den blir dopet ned og barbert fullstendig.

Evt gjøre som vi har gjort med polvotten nå:en holder, en klipper, børster osv. i små korte omganger. Vennlig, men dønn bestemt, og null rom for tøys og sprell. Og mye ros og pauser...

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...