Gå til innhold
Hundesonen.no

Nettopp født og en hund til i hus


Jonnydeppa
 Share

Recommended Posts

Hei! Jeg har et spørsmål, min hund har nettopp født 2 små valper, men jeg har en hund til som har vært med valpemamma siden hun var liten. Må vi holde dem separert eller kan de være i samme rom?

Det er grusomt at han må sitte alene på et rom hele tiden..

Sannsynligvis vil valpemamma bli stressa av en annen hund, selv en kjent en, mens valpene er svært små. Så jeg ville ha holdt dem adskilt noen uker, dvs holdt den andre unna valperommet og latt de to voksne heller treffes utenfor. Etterhvert kan du la den andre hunden slippe inn til valpene - så sant valpemor tillater det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sannsynligvis vil valpemamma bli stressa av en annen hund, selv en kjent en, mens valpene er svært små. Så jeg ville ha holdt dem adskilt noen uker, dvs holdt den andre unna valperommet og latt de to voksne heller treffes utenfor. Etterhvert kan du la den andre hunden slippe inn til valpene - så sant valpemor tillater det.

Takk for svar! Jeg har et spørsmål til (dette er mitt første kull, og ikke planlagt), kan mor og valper bli med hjem til min mor en tur feks, eller må de bli hjemme hele tiden? Og isåfall, klarer de å være alene en liten stund da ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar! Jeg har et spørsmål til (dette er mitt første kull, og ikke planlagt), kan mor og valper bli med hjem til min mor en tur feks, eller må de bli hjemme hele tiden? Og isåfall, klarer de å være alene en liten stund da ?

De 2 - 3 første ukene ville jeg ikke ha stressa mor og valper med unødvendig kjøring/flytting osv. Annet enn til vetrinær om du må. Når de etterhvert åpner øynene og begynner å orientere seg i verden kan du ta dem med på turer ut. Hvor mye alene de kan være avhenger av hvor godt tispa tar seg av valpene. Om dette er hennes første kull hadde jeg ikke latt dem være særlig alene i starten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sett tispa og valpene på et annet rom heller enn den andre hunden. Tispa vil jo være mest opptatt av valpene og synes nok bare det er kjekt med litt ro i starten uansett. Vil du ikke stenge dem ute så sett en grind eller noe i døråpningen istedet for å stenge dem helt ute med å lukke døren. Jeg ville også latt dem være hjemme de 3 første ukene, de trenger ro å fred da :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bare bruker denne tråden, siden jeg har så mye spørsmål plutselig istedenfor å lage nye tråder hele tiden.

Hvor mye pleier egentlig "valpemor" ligge å gi valpene patte (eller hva det kalles) ? Jeg syns hun er mye utav kassen i forhold til når de var helt nyfødt, nå er de snart to uker. Hva er normalt ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bare bruker denne tråden, siden jeg har så mye spørsmål plutselig istedenfor å lage nye tråder hele tiden.

Hvor mye pleier egentlig "valpemor" ligge å gi valpene patte (eller hva det kalles) ? Jeg syns hun er mye utav kassen i forhold til når de var helt nyfødt, nå er de snart to uker. Hva er normalt ?

Jeg har kun hatt ett kull selv og følte litt som deg. Valpemamma beveget seg ganske mye bort fra kassen i forhold til den første uka. Men det gikk gradvis og var nok helt normalt. Hun tok seg godt av de likevel.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har kun hatt ett kull selv og følte litt som deg. Valpemamma beveget seg ganske mye bort fra kassen i forhold til den første uka. Men det gikk gradvis og var nok helt normalt. Hun tok seg godt av de likevel.

Det var litt betryggende at det ikke bare er her det skjer, men at det likevel gikk bra. Takk for svar :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er et veldig stort spenn i hva som er normalt. Så lenge valpene virker fornøyde (at de ikke hyler mye og/eller beveger seg "hvileløst" omkring) og legger på seg som de skal, så gjør moren det hun skal :)

Post gjerne bilder av de små da, alltid koselig å se :)

Det skal jeg gjøre :)

De veide 140 og 150 gram når de ble født, og veier nå 450 og 480 gram. Så det går iallefall riktig vei :)

post-12184-0-61090800-1437999636_thumb.j

post-12184-0-36192300-1437999689_thumb.j

post-12184-0-67582200-1437999775_thumb.j

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...