Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei

Med mine tidligere hunder har jeg aldri tenkt på å følge med tennene når de begynner å dette ut og komme nye. Derimot med valpen jeg har nå (4 mnd gammel whippet) så sjekker jeg flere ganger om dagen.

Ser at det er noen steder der voksentennene begynner å komme opp rett bak valpetennene som ikke har falt ut enda.

Så til det jeg lurer på.

Må/ bør jeg gjøre noe med dette, eller vil det fikse seg selv?

Skrevet

Som regel går det greit.

Hjørnetennene er de jeg følger mest med på, så de ikke blir presset til feil stilling - og der er tommelfingerregelen at så lenge voksentennene ikke har blitt like høye som valpetennene, så kan en slappe av. Men er de jevnhøye uten at valpecaninene løsner, bør en trekke for å gi nye tenner tilstrekkelig plass. Det er mer normalt at en må trekke tenner på miniatyrhunder, men i vinter måtte jeg være med på å trekke ut to hjørnetenner på en bernervalp, faktisk, etter å ha hatt 15 andre som hadde problemfri tannfelling.

Eldstetispa husker jeg fikk et griseøre på et valpeshow, og mens hun tygde på det ramlet det ut to tenner :D

  • Like 1
Skrevet

Min terrier hadde flere doble tenner, men jeg avtalte lekedate med en staffevalp og vips haglet de ut.

Men en hjørnetann gikk ikke ut, vi hadde masse drakamp men endte til slutt med å gå til vet og den ble trukket. Da var den blitt like lang som valpetannen

  • Like 1
  • 11 months later...
Skrevet
11 timer siden, frydenlundsvein skrev:

I hvilke alder feller de tenner.?

Sent from my LG-D325 using Tapatalk

De begynner når de er rundt fire-fem måneder, litt avhengig av rase og linjer. Noen kan begynne tidligere, noen senere. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • @Carro92 kan kanskje tipse om noen? Jeg kommer ikke på noen akkurat nå, men har jo møtt noen i tiden jeg var aktiv i hundesport, så mulig det dukker opp noen navn etterhvert.
    • Hei!  Noen som har erfaring med oppdrettere av Whippet på Østlandet som avler robuste og stødige valper? Som har mye (eller mest) fokus på mentalitet, gemytt og personlighet? (Som kanskje ikke bare lar deg velge den valpen du selv vil, men som prøver å matche personligheter?) Eller er ikke dette vanlig blant whippet?   Spør fordi vi er et hjem med barn, og ikke planlegger utstilling.    På forhånd takk for svar😊 
    • Det er nok en helt normal valp dere har. Det er mye arbeid og tålmodighet, og faser man må gjennom, rett og slett.
    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
    • Når dere er med andre valper, har dere gått litt tur sammen først uten å hilse, eller bare sluppet de sammen for lek? Det er ofte litt voldsomt for dem, og bedre om de får bli vant til hverandre på trygg avstand og tid til å lese hverandre først, før de leker.  Ellers er det nok bare å være konsekvent og holde ut, siden tannfellingen knapt har startet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...