Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Min røyter knapt i det hele tatt. Det ligger ettogannet hår her og der. Kan ikke sammenliknes med f.eks, golden, som røyter noe helt infernalsk til sammenlikning. Men joda, den dårlige helsen er ikke diskutabel engang. Det er vanskelig å finne en som sannsynligvis er frisk

Røytefri er de i hvert fall ikke og helsen er svært svært viktig også :) Har lite lyst at de skal få en hund som er syk for det er ikke kjekt for verken store eller små i huset. Og av andre personlige grunner kommer jeg aldri til å kjøpe hund av enkelte raser for jeg ikke ønsker å støtte opp om avl som jeg mener er dyreplageri.

Får bare tilføye litt på Shi Tzu... Det har riktignok et utseende som tiltaler meg svært lite, men det er jo smak og behag. MEN de har virkelig overrasket meg positivt i forhold til gemytt. Virkelig trivelige og enkle hunder. Ikke noe sånne miniatyrhund-diller og redsler på noen av de jeg kjenner. Trivelige med folk og andre bikkjer, ja, rett og slett greie hunder :)

Det er mitt inntrykk også av de jeg har møtt. Så det er absolutt en rase og se på :) Dette er svært nytt for meg og ingen av rasene her kommer inn under hunder jeg personlig kunne hatt verken av utseende, størrelse eller noen ting men det som er viktig for meg er at mamma og de får en hund som de kan trives med og om er et godt familiemedlem som de kan ha glede av i mange år :)

La meg gjette, din venninne stiller sine 2 pudler? Jo lenger pels, jo mer jobb, det er rimelig åpenbart. Ali, som er 6 mnd valp med fjonepels, bades annenhver uke, Leah, 3 år gammel med "sportsklipp" har vært badet 2 ganger hittil i år, og børstes ca 1 gang i uka. Det er ikke det pelsstellet jeg syns er mest jobb, jeg syns det er mer jobb med kvister og grus og sand og barnåler og whatever som fester seg i pelsen og må plukkes ut :P

Tanta mi har en shi tzu, og selv om det ikke er min type hund, er hun overraskende stødig i hodet. Det er ikke så mye som går inn på henne. Hun takler den før nevnte puddelvalpen, som er sånn passe hysterisk når hun hilser, ved å sette seg med ryggen til henne og bare ignorere henne. Imponerende hvor ignorert en valp som Ali kan bli, egentlig :lol:

Ja hun stiller en av de tror jeg men den andre er relativt nedklippet da. Men det du sier nå høres mer fornuftig ut :) Det å børste hunden en gang i uken ser jeg på som en selvfølge og til om med flaten min får en gjennomgang 1 gang i uken med kloklipp og litt sånn dill. Det er kanskje ikke så omfattende å bade de heller når de har en kortere klipp? :)

ang. shi tzu så tror jeg kanskje det kan være noe som kan passe de ganske greit. Tror jeg skal undersøke den rasen mye mer grundig :)

Lhasa og puddel kjenner jeg godt til etter mange år og flere individer av både storpuddel og Lhasa. Hadde også fullpelset storpuddel i flere år.

Man må drive pelsstell på "pelsstell-raser" uansett hvordan man snur og vender på det selv om man velger at dyret skal ha kort frisyre. Bade bikkja, nappe hår i ørene, klippe/barbere under potene, klippe/barbere i den fasongen man ønsker. Børste og gre dersom pelsen behøver det.

Stor fordel: Man slipper røyting.

Både jeg og vi vet at hunden uansett trenger pelsstell og det skal den få. Det er akkurat som at flaten min trenger pelsstell den også selv om jeg ser på den som meget vedlikeholdsfri egentlig så må det klippes hår hunder labber, klør må klippes, han må bades og han må klippes hvis jeg ønsker at han ser litt greit ut. Jeg forventer også at mine foreldre at de en gang i uken klipper klør, grer grundig gjennom pelsen og tar et grundigere pelsstell og jeg ser også for meg at de godt kan gre gjennom pelsen grundig 2 ganger i uken også og ved behov når det er kvister ol. som sitter fast. Det er ikke selve pelsstellet og hvor ofte men som sakt etter å ha snakket med min veninne med puddel så var det hvor omfattendes pelsstellet var. Det at det måtte omtrent settes av flere timer en gang i uken for bad, føn, klipp osv osv. og at dette MÅTTE gjøres korrekt for eller floket pelsen seg. Jeg var mer skeptisk til akkurat det og at det skulle bli så vanskelig å avanser å stelle hunden de kom til å slite med å få det til. Men etter 2ne sin beskrivelse så høres det jo absolutt overkommelig ut :)

Welsh Corgi Pembroke. Utrolig trivelige aktive hunder (som røyter og lager litt lyd :/ ) Men kule små dyr

Lyd er individuelt, jeg var obs på starten på å stoppe lyd på min og hun lager lite lyd med mindre folk kommer på døra etc (der gidder jeg ikke :P)

Røyter desverre og her er det mye mye mer ønsker med pelsstell enn hår over alt. Det er mammas kriterie for at det kommer hund i huset igjen at den ikke røyter.

Jeg ville gått for puddel. Klippet den kort over hele kroppen, unntatt ører og sveisen (kan såklart klippe det og, men jeg liker fluffy hode :ahappy: )Da burde det ikke være uoverkommelig mye stell i hverdagen. Hvor ofte napper man ørene og barberer potene forresten?

Er ikke så kjent med de andre ikke-røyterne, bort sett fra liten snuzer, men siden den ikke er aktuell ville jeg helt klart gått for puddel. Kule hunder som blir med på alt.

Mora til en venninne har shi tzu, og den vil knapt gå ut av huset. Ikke at det er nok til å dømme en hel rase såklart, men den gir meg generelt ikke inntrykk av å være så aktiv.

Puddel er kule hunder uten tvil :) Jeg synes de er virkelig kule de jeg har møtt og hatt noe med å gjøre men de har vært veldig aktive hunder hele gjengen og fulle av energi. De dvergpuddlene jeg har møtt har jo vært så proppa fulle med energi at de har ikke visst hvor de skal gjøre av seg omtrent og akkurat det gjør at jeg kanskje tror at de kan bli litt for mye. Det virker som en rase som har veldig godt av å få brukt seg på noe og brukt hode en del. MYE hund i liten kropp liksom så jeg er bare redd en sånn ikke vil fått alt den trengte og trivdes opptimalt hos mine foreldre.

At shi tzu er en roligere hund tror jeg også og jeg er mer komfortabel med at de får en rase som er litt mindre aktiv enn at de får en som er for mye. Hvor mye tur de trives med tror jeg også kommer ann på hva de er vandt med og at de ikke blir presset når de er små. Rett og slett at de har positive erfaringer med tur og at turer er kjekt :)

  • Like 1
Skrevet

De Shi Tzuene jeg kjenner er aktive, og med på turer med glede. Men uten å kreve noe, egentlig. De er like fornøyde om de går tur og trener, eller om de gjør ingenting. De har dog aldri blitt begrenset med aktivitet pga pelsen, som blir gjort med en del fullpelsede hunder.

  • Like 1
Skrevet

Kjenner et par shih tzu som brukes i htm. Hun var vel her inne litt også. De bjeffer da.

(ps, hunderaser skrives med liten forbokstav på norsk)

Skrevet

Du skriver i første innlegget at de vil helst slippe unna røyting, men senere skriver du at det er et krav fra din mor at hunden ikke røyter. Hva mener du egentlig?

Kunne forslått papillon her. Det er litt variasjoner innen røyting, men leiter man så finner man nok oppdrettere som avler på papilloner uten underull, som er slik de skal være. Min papillon røyter året rundt, men ekstremt minimalt. Jeg merker ingenting til hennes røyting. Lite pelsstell er det også. Ellers passer de også alle kriterier, de er aktive og er med på alt, men krever lite. Lyd er det i dem, men dette kan som med alle andre trenes på. Min har ingen lyd inne i min leilighet.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...