Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

artikkel m video (ikke av angrepet)

Paret var på tur til fots i Gjerdrums-almenningen søndag da idyllen brått ble revet i stykker.

– Vi var på vei tilbake til bilen. I mot oss kom ti-femten personer med like mange hunder. Sju-åtte av hundene går plutselig til angrep på bikkja vår. Jeg ble helt paralysert og kjemperedd, sier Kari Jerijærvi til Romerieks Blad kort tid etter.

Mannen Tom fikk raskt reddet den lille pointeren unna det de mener var hunder av den langt større rasen Berner Sennen.

Hjemme igjen kan de konstantere at hunden deres ikke har pådratt seg noen skrammer eller sår etter angrepet.

Skrevet

Nå var det ikke mye til angrep, om en flokk bernere ikke greide å påføre en liten pointer en eneste skramme.

Men akkurat det der er noe av skrekken min når det gjelder rasetreff og fellesturer. Når man går sammen 5-7-12 stk så vil ikke du være den ene som har hunden din i bånd, selv om du ikke har helt innkallingen på plass. Og jo flere med dårlig innkalling, jo dårligere kontroll på flokken som helhet.

  • Like 6
Guest Snusmumrikk
Skrevet

7-8 løse hunder sammen som går på og er litt kranglete er da ikke på noen måte greit selv om det ikke blir fysiske skader. Man bør ha ekstremt god kontroll når man slipper så mange hunder løs sammen i vanlige turområder. Uansett hvor snille de er. Hadde de vært sinne og villet skade, så hadde det blitt skader, men det er en ganske stor flokk som går på sammen.

Skrevet

Kommentaren fra "RKG" under saken... Argh!

Jeg kommer aldri igjen til å finne meg i at hunden min opplever et helt uprovosert angrep fra en løs hund. Jeg har avlivet en hund som slet med store psykiske senskader etter uprovoserte angrep i valpetiden. Det er en traumatiserende opplevelse å bli overfalt av en snerrende flokk med store hunder, selv om det ikke blir punkteringssår. Det er ikke greit at løse hunder viser hunder i bånd "hvem som er sjefen". Sånne som kommentatoren "RKG" er grunnen til at jeg ønsker strengere regler rundt hundehold, som f.eks, hundeførersertifikat.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...