Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ser det er noen tråder her og der om import av sperm. Men disse er stort sett om import fra USA/Australia, eller fra land såpass nære at jeg selv ville reist og parret.

Er det noen som har erfaring med import av sperm fra Italia?

Og kan noen forklare fremgangsmåten for import av frossen sperm innen EU ganske nøyaktig? Typ hvilken rekkefølge man gjør ting i?

Jeg skjønner jo at først snakker man med hannhundeier og blir enig om pris og sånn.

Deretter søker man til NKK med en god grunn for import av sperm (hva er en god grunn? Å få inn nye blodslinjer på en veldig liten rase? Og at man ikke har mulighet til å reise når løpetiden dukker opp, da man ikke vet når løpetiden kommer? Er det en god grunn?), og så får man bekreftet det, og så må hannhundeier tappe og veterinæren deres ordne forsendelse? Og så må man selv betale alt sammen? (Edit: pleier dere å overføres penger til hannhundeier på forhånd før tapping, eller etter tapping når forsendelsen er bekreftet sendt?

Er det ca rekkefølgen på ting?

Og deretter da vente og håpe og be om at fraktfirmaet ikke roter sånn som Yodel opplevde med FedEx-kullet? :P

Og hvordan var det med eierskap av spermen? Hva slags skjema må hannhundeier fylle ut for at jeg skal få råderett over spermen?

På forhånd takk for svar. :)

Skrevet

Erfaringer jeg har hørt ifra andre er at Italia er ikke er land der de er "best" på tapping og frakting, så jeg ville vært sikker på at det er en dyktig dyrlege der som ordner saken :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • De springende og cokerne jeg har vært borti har samtlige vært veldig god med nesen. Litt for opptatt av å bruke nesen til og med, til frustrasjon for eiere som vil drive med lp. Men hvorfor ikke bare bruke en av de dere har? De burde jo duge i massevis? Viss ikke så har man jo alltids working utgaven av både cocker og springer som ett alternativ.  
    • Nei. 😆 jeg takler ikke hund som lukter "parfyme" fra sjampo etter vask. Sykt kvalm å "feil"/kunstig lukt.
    • En selskapshund, "fuglehund" og en vokterhund.. 3 veldig forskjellige hunder i både størrelse,  type og bruksområde.  Hva lurer du på mer spesifikt? Det er ganske omfattende å skulle beskrive 3 hele hunderaser på generelt grunnlag.
    • Jeg tenker nok at dette handler mer om hvordan du samhandler med hunden enn om.at du er hovedmennesket.  Du synes synd på hunden og vier sikkert mer oppmerksomhet til disse uønskede dillene og når det hjelper å mase så maser man mer.  Sørg for at hunden får det den trenger, helst før den maser selv. Når man vet at hundens behov er dekket så kan man helt fint ignorere eller bare be den kutte ut å gå å legge seg.  På siden av det hele, hvorfor er du alene ansvarlig for at alle de andre i huset ikke skal forstyrres av denne hunden? Er den bare din? Og hvorfor ikke bare legge den på stua eller så skjermet som det går an å få det fra soverom?    Kommer du hjem fra jobb å ingen har vært på skikkelig tur med han så er det antagelig greit å bare gå ut først som sist, det har iallefall jeg alltid gjort. Gå en passelig tur, deretter inn å slappe av med god samvittighet. Å få de andre til å hjelpe til mer er nok en positiv ting for deg og skulle bare mangle, men det alene vil ikke nødvendigvis fikse masingen,  det handler nok mer om deg.
    • Jeg er ute etter en hund som skal brukes til soppsøk, evt. blodspor.    Men hvilken hund skal man velge? Jeg har vurdert både springer og cocker spaniel, men syns kanskje at det er mange «pyntehunder» og ikke så mange med fokus på nesa. Ikke at det er noe galt i det altså! Man har selvfølgelig ulik bruk for hunden sin🙌  Jeg vurderer derfor andre hunderaser men vil gjerne høre andres erfaringer/ meninger om både spaniel og andre hunderaser.  Selv driver jeg med jakt, og har en Vorsteh og en tysk Jaktterrier. Jeg har erfaring med nosework, blodspor og litt ettersøk. Begge hundene mine krever mye aktivisering og stimuli. Derfor er jeg ikke redd for en hund som krever mye. Gjerne mellomstor eller liten i størrelsen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...