Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg tenker at når øyelysende veterinærer har vurdert dette, så holder det for meg. Bedre kompetanse på øyesykdommer hos hund finnes ikke i Norge og kanskje ikke i hele verden (sammen med de andre Nordiske landene). Men det understrekes jo at det skal skje med forsiktighet. Sitat: "Disse kan med forsiktighet brukes i avl hvis de ellers representerer gode avlsdyr. De bør da parres med hund fri for tilsvarende katarakt".

Problemet her er at betegnelsen "katarakt" blir brukt om flere forskjellige tilstander og en åpning for avl på Y-søms katarakt kan fort innebære at noen utvider dette til å gjelde alle katarakt-typene. Min erfaring er at mange ikke i stor nok grad setter seg inn i problematikken rundt de forskjellige sykdommene og "overser" det som tilsier at hunden ikke burde vært avlet på. Jeg har lenge henvist til øyelysernes avlsanbefalinger på min nettside, men erfarer stadig at dette grunnleggende dokumentet er lite kjent blant oppdrettere.

Skrevet

Ja, jeg har tatt kontakt med Ellen Bjerkås for mer informasjon, så venter på svar fra henne.

Det med at det skal brukes med forsiktighet er det som gjør meg skeptisk og kritisk. Og håper derfor å få svar angående nedarving og linking med andre katarakt typer. Derfor jeg er litt interessert på om andre folk/raseklubber har engasjert seg.

I raseklubben som jeg sitter i avlsrådet i, så er dette et tema som kom opp nå. Om vi vil endre på retningslinjene angående å bruke hunder med fremre y-sømskatarakt, eller fortsette slik det er i dag. Det blir etter svaret fra Ellen Bjerkås (evt. flere synspunkt om det ikke fører noe sted) å vurdere risiko mot utbytte.

  • 2 years later...
Skrevet

Jeg har en tispe med y-sømskatarakt jeg har tenkt å pare til våren igjen, har snakket med både veterinæren som øyelyste henne, sunnhetsutvalget til raseklubben og andre oppdrettere om det, og det er skjønn enighet om at hunder med y-sømskatarakt kan brukes i avl. Jeg ser selvsagt etter en voksen hann (over 5 år) uten anmerkninger på øynene til henne. 

Jeg har ingen kvaler ved å la denne tispa gå i avl, hun har en bedre hoftestatistikk enn de fleste andre mellompudler har, både i tallmateriale og i resultater, hun har god mentalitet (både i hverdagen og vurdert gjennom en MH), og både søsken og avkom med god mentalitet, så en y-sømskatarakt er ikke grunn nok til å ta henne ut av avl, syns jeg. 

  • 1 year later...
Skrevet

Kan fremre y-søms katarakt bli borte?
Så en hund nå som ble lyst i 2015 og 2016, da med partiell cortex fremre, lindrig, mens nå i 2018 er den lyst med UA.
Det er samme veterinær som har øyelyst.

Skrevet
Akkurat nå, Justisia skrev:

Kan fremre y-søms katarakt bli borte?
Så en hund nå som ble lyst i 2015 og 2016, da med partiell cortex fremre, lindrig, mens nå i 2018 er den lyst med UA.
Det er samme veterinær som har øyelyst.

Kan jeg ikke tenke meg... Skulle tro at det ville stått noe her https://sites.google.com/site/oftovet/home/informasjon-om-oeyelysing
om så var tilfelle. 
Ser man fremre  y-sømskatarakt når man lyser før dråper, eller etter? 
Om det er før, så har jeg hørt at det finnes en øyelyser som trenger påminnelse om å lyse før drypping. 

Skrevet

Jeg fikk beskjed fra øyelyser da jeg øyelyste sist at har hunden fått en anmerkning på tidligere øyelysninger så kunne man ikke bli øyelyst fri etterpå. Men ble nå usikker på om det gjaldt bare feilstilte øyehår som var tilfelle hos min hund.

Skrevet

Vet at cornea dystrofi kan bli borte, men det er vel eneste øyesykdommen jeg har hørt om som kan det...
Øyehår kan man jo fryse vekk, eller nappe, så hvis man først har fått diagnose, vil jeg tro den blir stående. Noe annet vil jo være "juks".
Eneste som kan friskmelde er diplomatene. Vanlige øyelysere kan ikke friskmelde en hund. 

Skrevet
7 timer siden, Justisia skrev:

Denne hunden fikk på første øyelysning påvist feilstilt hår (var ett stykk), det ble i ettertid fjernet. Ny øyelysning så da slik ut
 

Skjermbilde 2018-09-15 kl. 12.27.45.png

Så rart. Øyelyseren min sa det ikke gikk an. Min hund er øyelyst fri i 2012, men i 2014 fikk hun påvist feilstilte øyehår mild grad. Tror hun fant to hår til sammen på begge øynene. I år fant ikke øyelyser noe og ville skrive u.a, men siden hunden hadde fått påvist feilstilte øyehår så måtte det også stå nå. Samme øyelyser alle tre gangene.

Skrevet
Akkurat nå, SD skrev:

Så rart. Øyelyseren min sa det ikke gikk an. Min hund er øyelyst fri i 2012, men i 2014 fikk hun påvist feilstilte øyehår mild grad. Tror hun fant to hår til sammen på begge øynene. I år fant ikke øyelyser noe og ville skrive u.a, men siden hunden hadde fått påvist feilstilte øyehår så måtte det også stå nå. Samme øyelyser alle tre gangene.

Ja, men diagnosen står der, og øyelyser har skrevet at pr i dag (da hunden ble øyelyst) så fant man ikke noe feilstilt hår. Det står ikke UA.

Det er på hunden med fremre y-søms katarakt at det nå er satt UA. Dessverre ser det ikke ut at SKK har skjemaene liggende slik NKK har. For det hadde vært interessant og sett på skjemaet hva veterinæren har skrevet. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...