Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg begynte med kassemetoden på min valp som er 12 uker gammel. Hun skjønner nå at hun skal så med labbene på kassen, men så skjer det ikke noe mer. Hun flytter ikke bakfotene i det hele tatt. Hun bare står å ser på meg også blir hun lei og går over kassen. Det samme gjør hun vist jeg prøver å ta et lite skitt til høyre. Da ser hun at hun kan hoppe over kassen og gjør det og kommer tilbake en stund etterpå og bare står på kassen igjen.

Hva skal jeg gjøre nå? Noen ganger kan hun flytte på bakfotene men da i feil retning.

Skrevet

Belønn all bevegelse med bakføtter, selv feil retning. Etterhvert når hun flytter begge retninger kan du belønne kun den retning du vil ha. Ja også en dose tålmodighet, plutselig løsner det :)

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Du kan helt fint bevege seg mer enn ett lite skritt til høyre. Om hun trenger det kan du fint gå (rolig) nesten helt rundt kassa for å få henne til å bevege seg :) Det at du må bevege seg tar du bort igjen etterpå. Det er mye lettere når hun har forstått at det er bevegelse av bakkroppen som skal til :)

Skrevet

Det var det stoppet mest hos meg også. Jeg belønnet mye for å bli stående på kassen, også ventet jeg. Det tok lang tid, men så plutselig skiftet han litt på bakbeina - og jeg belønnet MASSE! Så gjorde han det igjen, antagelig tilfeldig, og det var julaften enda en gang. Og da tok han det etterhvert.

Noen sier at det å fjerne kassen er det vanskeligste for hundene, men for meg var det den første bevegelsen.

Skrevet

Det var det stoppet mest hos meg også. Jeg belønnet mye for å bli stående på kassen, også ventet jeg. Det tok lang tid, men så plutselig skiftet han litt på bakbeina - og jeg belønnet MASSE! Så gjorde han det igjen, antagelig tilfeldig, og det var julaften enda en gang. Og da tok han det etterhvert.

Noen sier at det å fjerne kassen er det vanskeligste for hundene, men for meg var det den første bevegelsen.

Samme her :) Å fjerne kassen har ikke vært noe problem for mine.

Skrevet

Jeg er så glad jeg ikke gadd å lære Tidi å frivillig gå oppå kassen. Jeg lokket henne opp og startet rett med å belønne bevegelser i bakføttene. Jeg har sjeldent måtte klikke for at hun beveget seg i feil retning, så jeg slapp hele den konflikten også med å vanne ut at de går i feil retning.

Jeg håper ting løsner for deg, Maria :) Tålmodighet er en stor prøve når det kommer til hundetrening :P

Skrevet

Det er da ingen feil retning på kassen. Selv om vil at de skal bevege seg bare en vei for utgangsstilling så er det bare fint at hunden klarer å tilby å flytte bakbeina begge veier. Når vi ønsker å jobbe med bare den ene retningen så er det bare å la være å belønne "feil" retning i den økten, men aller først må hunden lære at all bevegelse av bakbeina er bra :)

Som @Tabris skriver så kan det virke å belønne masse for å stå på kassen, og så plutselig vente litt og se om hunden tilbyr en bitteliten (eller stor) bevegelse, om så bare at rompa beveger seg litt. Da er det ikke sikkert at det tar lange tiden før hunden blir utålmodig og prøver noe annet enn å bare stå rolig.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...