Gå til innhold
Hundesonen.no

Knappe baksteg i trav


Alvira
 Share

Recommended Posts

Arthur har alltid hatt et flott baksteg, men nå i det siste har det blir markant knappere og litt trippete. Han er ikke halt og viser ingen smerter.

Jeg har tenkt at det skyldes muskelvekst (han er 14 mnd), og derfor litt stramme muskler?

Jeg lar han løpe løs for å strekke seg, traver på grus, tøyer litt og masserer.

Er det noen andre som har vært borti dette eller har tanker om hva det kan skyldes og hva som kan hjelpe? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvordan baksteget blir er jo avhengig av hvordan han er konstruert. Hunder traver ikke hver gang de skal gå, de går i passgang for å spare energi og naturlig nok blir det ikke noe kvantesprang av det.

Nå har du en stor og tung hund som ikke bør belastes så tungt før han er ferdig utvokst og røngtet, men lett sykling frem til han viser tretthetstegn er super trening.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvordan baksteget blir er jo avhengig av hvordan han er konstruert. Hunder traver ikke hver gang de skal gå, de går i passgang for å spare energi og naturlig nok blir det ikke noe kvantesprang av det.

Nå har du en stor og tung hund som ikke bør belastes så tungt før han er ferdig utvokst og røngtet, men lett sykling frem til han viser tretthetstegn er super trening.

Ja, jeg vet. Jeg bare ble forundret av den plutselige endringen. Jeg belaster han ikke noe særlig, han får løpe løs slik at han styrer det selv pluss lett jogg (jeg har ikke sykkel) på grus til en av oss blir sliten - som oftest meg :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det trenger jo ikke å bety noe særlig, men det kan selvsagt være tegn på underliggende sykdom som for eksempel hofteleddsdysplasi (det gjør vondt å ekstendere hoftene helt, derfor korte steg). Er greit å være obs på det, men jeg ville ikke fått panikk hvis hunden plutselig gikk litt rart en dag. De kan jo dunke seg og få litt vondt uten at det betyr at det er noe alvorlig.

:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ene dvergpinscheren vår med høy grad PL fikk korte steg, slik @ beskrev over. Overlinjen ble også rar, fordi hun "understilte" seg når hun sto. Etter operasjon fikk hun tilbake de lange stegene sine, der bakfoten var helt strekt ut bak. Hun stiller seg også opp bra nå. Nå merket vi hennes PL av andre grunner enn steglengde, det var først noe vi la merke til etter hun var operert, og hun plutselig fikk tilbake steglengden og måten å stå på som hun hadde hatt som valp.

Det kan jo selvsagt også være ingenting. Hunder utvikler seg jo i rykk og napp. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar alle!

Håper virkelig det hverken er HD eller PL - linjene hans er relativt fri for HD og usikker om PL er et veldig stort problem hos rasen.

Ja, meget mulig det er en låsning. Etter tre dager med massasje og tøying ser jeg bedring.

Nei, det er jo for all del ikke nødvendig at det er noe galt, men - driver jo aktivt med ustilling og da legger man merke til slikt ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg tror nok forslaget var å få ny hund umiddelbart etter du har mistet den du har, ikke før. Det er fordeler og ulemper. Og ikke minst, folk er forskjellige.  Nå kan ikke jeg få ny hund pga. sykdom, men selv om jeg hadde kunnet det hadde jeg nok brukt god tid før neste kom i hus. Nå er det to år(!) siden vi mistet våre, og jeg kjenner jeg er mentalt klar for en ny hund. Men for min del sier helsa nei da, så det blir ikke med det første. Uansett tenker jeg det viktigste er å sette pris på den tiden man har, og ta vare på minnene når de er borte.
    • Tankk. Skal sjekke Librela. Når det gjelder ny hund så har jeg faktisk fått det forslaget av en del. Men hu blir sjalu på andre hunder hvis jeg er for "overstrømmende" så det blir evt om lenge til.
    • Fin tradisjon! Har ikke pleid å sette noen spesielle mål for hundeholdet, men kanskje det kan hjelpe på motivasjonen for ulike ting. Så, her er mine ikke så ambisiøse mål for resten av 2025 (om enn litt sent, hehe): - Har en del hundebøker liggende som jeg gjerne vil komme gjennom. Jeg leser igrunn lite bøker generelt, så blir ganske fornøyd hvis jeg kommer gjennom 2 i løpet av de neste 5 månedene - Sydney har muligens ikke så altfor lenge igjen, så hovedmålet blir å gi henne en så god pensjonisttilværelse som mulig og gjøre mitt beste for å holde henne i god helse.
    • Ja, det ble tre dager av 2025 det... Så her må det oppdateres med nye mål for 2025 for frøken Lilje: Blodspor: - Starte AK Nosework: - LGT - Merkeprøve(r) Kurs: - Passering - Nesearbeid (spor/søk) - Apport for moro skyld?    
    • Mitt forslag er å døyve smertene med en ny valp eller en voksen omplassering med en gang hun går, så slipper du ha det helt ****** alene. Jeg har prøvd begge deler. Det var mye bedre for meg å ha fokus på ny hund med en gang enn å få tid til å savne. De er jo alltid der i minnene og en savner dem, men en ny som krever oppmerksomheten tar den verste brodden ut av smertene. Personlig kunne jeg aldri hatt en ny som liknet for mye. Det blir awkward for meg. Andre velger samme homogene rase om og om igjen. Jeg synes ihvertfall det er langt bedre å ha ny hund å ta meg av med en gang, enn å være uten i lengre tid.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...