Gå til innhold
Hundesonen.no

Engelsk Cocker Spaniel


Cockerjente

Recommended Posts

Skrevet

Cockiehode.jpg

Cockeren er en munter og glad hund som ofte får veldig livlige bevegelser når den får ferten av noe. Den er sporty og oppvakt som gjerne jobber sammen med sin fører. Halen går konstant og cockeren går i England under betegnelsen ”Merry Cocker”. Behovet for nærhet og kroppskontakt er stort. Den trives også veldig godt sammen med andre hunder. :lol:

Livlig, leken, morsom, lettlært og vennlig er ord som går igjen på cockeren. Den kan nok i mange tilfeller trenge en fast hånd til tross for sitt ”uskyldige” blikk og vesen. :oops:

Cockeren bare elsker å være ute. Veldig kjekt med tanke på at dette er en rase som krever en del pelsarbeid… Men den krever en del mer mosjon i forhold til hva den ser ut til å gjøre!

Engelsk cocker spaniel er en rase som skal være åpen og positiv, men mange spør seg om dette er en barnevennlig hund. Vel, det er ganske helt opp til barnefamilien!! DET FINNES IKKE NOEN BARNEVENNLIG HUND, MEN DET FINNES HUNDEVENNLIGE BARN!! Har man små barn og ikke er vant med hund, bør man vente til barna er gamle nok til å respektere hundens grenser. Dette gjelder alle hunderaser!! [-X

Sykdommer som man skal spesielt ta hensyn til når det gjelder Cocker Spaniel, er PRA (øyensykdom som fører til at hunden blir blind) og PNP (alvorlig nyresykdom som fører til en smertefull død). Disse er ikke så vanlig, men likevel er det viktig å være obs på de. Ellers finnes det noe HD (hofteleddsdysplasi), patella og andre øyensykdommer som for eksempel katarakt. Dette er ikke noe stort problem på rasen. Ellers finnes det som for alle raser, også en del andre ting som man kan være oppmerksom på. :lærer:

Skrevet

Husker mamma hadde en engelsk cocker spaniel når jeg og søsteren min var små, og den likte ikke barn i det hele tatt. Likevel, vil gjerne ha en selv i fremtiden. Og synes den er mye finere enn den amerikanske.... :lol:

Skrevet
kjempe fin rase!! hvordan er det med pels stellet? tenker på å skaffe meg en selv, men ikke enda...

Det avhenger hva man skal bruke den til.. Det er klart at det er en del pelsstell om man skal være med på utstillinger eller liker å se cockeren i all sin prakt. Men man kan klippe henget ganske kort og da er det ikke så forferdelig mye.

Selv bader jeg de hver 14. dag fordi jeg reiser rundt på utstillinger. Jeg bruker da sjampo og balsam som passer til cockeren. Jeg har en hund som er ganske kortklipt og henne bader jeg ca. 1 gang i måneden. :D

Jeg bruker også barbermaskin i ansiktet, over 1/3 av øret, inni øret og nedover halsen. Resten effilerer jeg og bruker saksen. På ryggen kan man enten håndnappe eller bruke Mars King Coat som fjerner underullen. Da blir det minimalt med røyting og det er et pluss! :D

Jeg klipper også hårene på potene veldig kort, da slipper jeg at det kommer inn så mye gørr utenfra. Ellers er cockeren som langhårsraser flest...

Skrevet

Det avhenger hva man skal bruke den til.. Det er klart at det er en del pelsstell om man skal være med på utstillinger eller liker å se cockeren i all sin prakt. Men man kan klippe henget ganske kort og da er det ikke så forferdelig mye.

Selv bader jeg de hver 14. dag fordi jeg reiser rundt på utstillinger. Jeg bruker da sjampo og balsam som passer til cockeren. Jeg har en hund som er ganske kortklipt og henne bader jeg ca. 1 gang i måneden. :D

Jeg bruker også barbermaskin i ansiktet, over 1/3 av øret, inni øret og nedover halsen. Resten effilerer jeg og bruker saksen. På ryggen kan man enten håndnappe eller bruke Mars King Coat som fjerner underullen. Da blir det minimalt med røyting og det er et pluss! :D

Jeg klipper også hårene på potene veldig kort, da slipper jeg at det kommer inn så mye gørr utenfra. Ellers er cockeren som langhårsraser flest...

Er det ganske likt det Engelsk springer spaniel trenger?

Skrevet

Er det ganske likt det Engelsk springer spaniel trenger?

Det er faktisk ikke så ulikt. Det er litt mer trimming på cockeren, men ellers er det ganske likt. Den eneste forskjellen som det er mellom springeren og cockeren er at cockeren er litt mer lavbent og dermed slites pelsen fortere når cockeren er ute i terrenget. Men dette er jo bare et problem for utstillingsfolk da! :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...